Reklama

Reklama

Dostaniesz więcej pieniędzy

Dotychczas zasiłek chorobowy naliczano wyłącznie od pensji. Teraz będzie on wyższy, bo liczony także od premii i nagród.

Przepisom dotyczącym naliczania zasiłku chorobowego przyjrzeli się sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Uznali oni, że niesłusznie naliczany był on tylko od pensji podstawowej, bez uwzględnienia otrzymanych premii i nagród. Dzięki takiemu właśnie orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, chorujący pracownik będzie dostawał więcej pieniędzy.

Reklama

Ile za zwolnienie

Sumę, która należy się pracownikowi za czas zwolnienia, oblicza się na podstawie przeciętnej pensji z 12 miesięcy poprzedzających chorobę. Jest ona teraz obliczana od wszystkich składników wynagrodzenia, o od których pobierana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, a więc także od premii i nagród. Np. osoba, która przez 10 dni była na zwolnieniu, a zarabia 3 tys. zł i dostaje 500 zł premii, do pory dostawała za czas choroby ok. 620 zł. Po zmianach dostanie o ok. 100 zł więcej.

Dla kogo pieniądze

Więcej pieniędzy za zwolnienie należy się tym pracownikom, którzy sami chorowali lub brali zwolnienie lekarskie na dziecko. Orzeczenie Trybunału jest korzystne nie tylko dla osób na zwolnieniach, ale także dla przebywających na urlopie macierzyńskim. Premie oraz nagrody będą brane pod uwagę przy wyliczaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego. Nowe przepisy obowiązują od 7 lipca 2008 roku, czyli jeśli ktoś zachorował lub przebywa na macierzyńskim po dacie, dostanie automatycznie wypłatę naliczoną według korzystniejszych zasad. Szanse na większe pieniądze mają też osoby, które korzystały ze zwolnienia lub urlopu macierzyńskiego w ciągu ostatnich 3 lat. Wystarczy, że poproszą o naliczenie wynagrodzenia za czas choroby według nowych zasad.

Jak odzyskać różnicę w wypłacie

Osoby, które chcą, by ponownie naliczono im wynagrodzenie za czas choroby, muszą wystąpić z wnioskiem w tej sprawie. Można go skierować do działu kadr w swojej instytucji lub bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. We wniosku należy napisać: "Zwracam się z prośbą o ponowne przeliczenie podstawy wymiaru wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy oraz zasiłków chorobowych wypłacanych mi w ostatnich 3 latach oraz wypłatę różnic między świadczeniami wypłaconymi a należnymi". Uwaga! Nawet jeśli w ciągu ostatnich 3 lat pracownik był na zwolnieniu kilka razy, to nie musi pisać wniosków o naliczenie wysokości wynagrodzenia za każde zwolnienie - wystarczy złożyć w kadrach tylko jedno pismo w tej sprawie.

Dowiedz się więcej na temat: zarobki | choroby | zasiłek | zwolnienia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje