Reklama

Reklama

Dostaniesz więcej pieniędzy

Dotychczas zasiłek chorobowy naliczano wyłącznie od pensji. Teraz będzie on wyższy, bo liczony także od premii i nagród.

Przepisom dotyczącym naliczania zasiłku chorobowego przyjrzeli się sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Uznali oni, że niesłusznie naliczany był on tylko od pensji podstawowej, bez uwzględnienia otrzymanych premii i nagród. Dzięki takiemu właśnie orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, chorujący pracownik będzie dostawał więcej pieniędzy.

Ile za zwolnienie

Sumę, która należy się pracownikowi za czas zwolnienia, oblicza się na podstawie przeciętnej pensji z 12 miesięcy poprzedzających chorobę. Jest ona teraz obliczana od wszystkich składników wynagrodzenia, o od których pobierana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, a więc także od premii i nagród. Np. osoba, która przez 10 dni była na zwolnieniu, a zarabia 3 tys. zł i dostaje 500 zł premii, do pory dostawała za czas choroby ok. 620 zł. Po zmianach dostanie o ok. 100 zł więcej.

Reklama

Dla kogo pieniądze

Więcej pieniędzy za zwolnienie należy się tym pracownikom, którzy sami chorowali lub brali zwolnienie lekarskie na dziecko. Orzeczenie Trybunału jest korzystne nie tylko dla osób na zwolnieniach, ale także dla przebywających na urlopie macierzyńskim. Premie oraz nagrody będą brane pod uwagę przy wyliczaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego. Nowe przepisy obowiązują od 7 lipca 2008 roku, czyli jeśli ktoś zachorował lub przebywa na macierzyńskim po dacie, dostanie automatycznie wypłatę naliczoną według korzystniejszych zasad. Szanse na większe pieniądze mają też osoby, które korzystały ze zwolnienia lub urlopu macierzyńskiego w ciągu ostatnich 3 lat. Wystarczy, że poproszą o naliczenie wynagrodzenia za czas choroby według nowych zasad.

Jak odzyskać różnicę w wypłacie

Osoby, które chcą, by ponownie naliczono im wynagrodzenie za czas choroby, muszą wystąpić z wnioskiem w tej sprawie. Można go skierować do działu kadr w swojej instytucji lub bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. We wniosku należy napisać: "Zwracam się z prośbą o ponowne przeliczenie podstawy wymiaru wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy oraz zasiłków chorobowych wypłacanych mi w ostatnich 3 latach oraz wypłatę różnic między świadczeniami wypłaconymi a należnymi". Uwaga! Nawet jeśli w ciągu ostatnich 3 lat pracownik był na zwolnieniu kilka razy, to nie musi pisać wniosków o naliczenie wysokości wynagrodzenia za każde zwolnienie - wystarczy złożyć w kadrach tylko jedno pismo w tej sprawie.

Kiedy spodziewać się wypłaty

Dział kadr ma 30 dni na sprawdzenie, czy wynagrodzenie za czas choroby zostało wypłacone w odpowiedniej wysokości. Jeśli okaże się, że pracownik dostał za mało pieniędzy, najpóźniej w ciągu 30 dni zostanie mu wypłacona różnica. Dostanie także odsetki od sumy za zwłokę. W przypadku, gdy wniosek o ponowne przeliczanie wysokości wynagrodzenia zostanie odrzucony przez pracodawcę, można odwołać się do sądu pracy.

Inne zasady bez zmian

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w kwestii interpretacji przepisów dotyczy tylko sposobu naliczania wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie. Inne przepisy się nie zmieniły. Przypomnijmy je. Przebywając na zwolnieniu, pracownik ma prawo do świadczeń pieniężnych: wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane przez pracodawcę za okres pierwszych 33 dni niezdolności do pracy. Wynosi ono 80 proc. pensji. Wyjątkiem jest zwolnienie w czasie ciąży - wtedy pracownik otrzymuje 100 proc. wynagrodzenia.

Po 33 dniach niezdolności do pracy, wynagrodzenie chorobowe zmienia się w zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Jego stawka jest taka sama jak wypadku wynagrodzenia chorobowego.

Uwaga! Od zasady są wyjątki

Jeśli w tym czasie przebywasz w szpitalu, zamiast 80 proc. otrzymasz tylko 70 proc. pensji (ustawodawca założył, że leżąc w szpitalu, pracownik potrzebuje mniej pieniędzy na utrzymanie). Jeśli natomiast cierpisz z powodu choroby zawodowej lub wypadku, który wydarzył się w drodze z lub do pracy - dostaniesz 100 proc. pensji. Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy należą się za każdy dzień niezdolności do pracy, także za weekendy i święta. Zasiłek chorobowy jest wypłacany przez okres 6 miesięcy. Jeśli pracownik po upływie tego terminu wciąż nie będzie w stanie wrócić do pracy, musi starać się o rentę, bo inaczej może zostać zwolniony.

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | choroby | zasiłek | zwolnienie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy