Dracena Sandera: Co warto o niej wiedzieć?

Dracena Sandera to roślina, która zachwyca swoim egzotycznym wyglądem. Chociaż z pozoru przypomina bambusa, w rzeczywistości nie ma z nim nic wspólnego. Lucky Bamboo pochodzi z deszczowych lasów w Azji, ale można go spotkać również w Afryce. Nadaje się do uprawy w domu, zarówno w podłożu, jak i w wodzie. Co powinieneś widzieć o Dracenie Sandera? Jakich warunków potrzebuje? Poniżej podpowiadamy.

Dracena Sandera lubi jasne stanowiska oraz umiarkowane podlewanie
Dracena Sandera lubi jasne stanowiska oraz umiarkowane podlewanie123RF/PICSEL

Jak wygląda Dracena Sandera?

Dracena Sandera swoim wyglądem przypomina bambusa, w rzeczywistości jednak nie są to rośliny spokrewnione
Dracena Sandera swoim wyglądem przypomina bambusa, w rzeczywistości jednak nie są to rośliny spokrewnione

Dracena Sandera to roślina, która należy do rodziny szparagowatych, znana również pod nazwą Lucky Bamboo. Występuje w deszczowych lasach Azji oraz niektórych zakątkach Afryki. W naturalnych warunkach szczęśliwy bambus może osiągać wysokość nawet do półtora metra. Pędy Draceny Sandera są grube i sztywne, do złudzenia przypominają bambusa. Roślina nie jest z nią jednak w żaden sposób spokrewniona. Całość uzupełniają drobne i wąskie liście, które występują parami. W dotyku są gładkie i zaostrzone na końcach.

W domowej uprawie dracena wygląda nieco inaczej, gdyż mateczne pędy są odpowiednio formowane już na etapie wzrostu rośliny. Z gładkiego odcinka pędu wystają młode, kępiaste przyrosty. Lucky Bamboo może być uprawiany zarówno w podłożu, jak i w pojemniku z wodą.

Stanowisko dla Draceny Sandera

Dracena Sandera do prawidłowego wzrostu potrzebuje jasnego stanowiska. Ważne jest, aby jednocześnie nie padały na nią zbyt intensywne promienie słoneczne. Może to prowadzić do poparzenia liść, natomiast zbyt dużo cienia sprawi, że staną się one blade i wiotkie. Najlepsza dla rośliny będzie temperatura wahająca się między 20-24 stopniami Celsjusza.

Uprawa i pielęgnacja w podłożu

Na początku należy wybrać odpowiednią doniczkę pod uprawę Draceny Sandera. Koniecznością jest otwór odpływowy oraz drenaż na dnie, aby nie zalać korzeni. Podłoże dla roślinny powinno być specjalne, to znaczy przeznaczone do dracen: lekkie i przepuszczalne.

Co z podlewaniem Lucky Bamboo? Musi być systematyczne, ale jednocześnie umiarkowane. Roślina jest bardzo wrażliwa na skrajności, może jej zaszkodzić zbyt obfite nawadnianie, ale też nadmierne przesuszenie ziemi. Do najważniejszych zabiegów Draceny Sandera należy zraszanie liści za pomocą buteleczki z dyfuzorem wypełnionej wodą. Zimą doniczka musi być ustawiona z dala od kaloryfera, najlepiej w pobliżu nawilżacza powietrza.

Uprawa i pielęgnacja w wodzie

Liście Lucky Bamboo są wąskie i jasnozielone
Liście Lucky Bamboo są wąskie i jasnozielone123RF/PICSEL

Do prawidłowego rozrostu w wodzie pędy Draceny Sandera powinny być zanurzone w szklanym, wysokim naczyniu wypełnionym wodą (na wysokość 3-5 centymetrów).Woda nie może pochodzić prosto z kranu, gdyż nadmiar chloru źle wpływa na roślinę: liście zaczną żółknąć, a po czasie obumierać. Ciecz musi być odstana, źródlana albo przegotowana. Wymieniaj ją co tydzień, a roślina odwdzięczy się pięknym wyglądem.

Nawożenie rośliny

Dracenę Sandera najlepiej nawozić między wiosną a jesienią. Jednak nie ma co przesadzać z tym zabiegiem, gdyż roślina jest bardzo wrażliwa na zasolenie. Do nawożenia powinno używać się nawozu do upraw hydroponicznych lub do roślin doniczkowych, stosując zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu przez producenta. Jeśli szczęśliwy bambus wygląda zdrowo, można całkowicie zrezygnować z tej formy pielęgnacji. W przypadku przenawożenia na liściach draceny pojawiają się plamy.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas