Drożdże na mszyce: Jak stosować?
Mszyce to duży kłopot dla ogrodników i wielkie szkody w ogrodzie. Wysysają one z rośliny sok komórkowy, doprowadzając do jej obumarcia. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po ekologiczny sposób zwalczania intruza. Jest tani, a ponadto przyjazny środowisku. Jak wykonać oprysk z drożdży na mszyce? Poniżej podpowiadamy.
Spis treści:
Jak rozpoznać obecność mszyc?
Mszyce to bardzo małe owady (dwa do pięciu milimetrów), mogą mieć kolor zielony, kremowy oraz pomarańczowy, a nawet czarny. Ich cechą charakterystyczną jest wydłużone ciało, o nieco zaokrąglonych kształtach. Zazwyczaj żerują na łodygach roślin lub spodzie liści. W tym miejscu samica również składa jajeczka. Owady te rozmnażają się w błyskawicznym tempie, dlatego trzeba działać jak najszybciej. Na początku warto wypróbować naturalne sposoby zwalczania tych szkodników, np. za pomocą oprysku z drożdży.
Właściwości drożdży
Drożdże piekarnie wykazują wiele właściwości skutecznych w walce z mszycami. Tworzą one barierę ochronną, która zabezpiecza krzewy, warzywa i rośliny ozdobne, przed atakiem intruza. Ponadto oprysk z drożdży ma działanie przyspieszające ich wzrost oraz broniące przed szkodliwymi mikroorganizmami. Jest to też substancja zwalczająca choroby grzybowe (mącznika czy szarą pleśń).
Skuteczny oprysk na bazie drożdży
Wykonanie oprysku drożdży jest proste i nie zajmie ci wiele czasu. Oto sposób jego przygotowania:
- Rozpuść 100 gramów drożdży piekarskich w pięciu litrach wody i odstaw na godzinę. Możesz również dodać kilka kropel płynnego mydła. Ciecz stanie się bardziej sprężysta, a mszyce zostaną unieruchomione. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj.
- Przelej mieszankę do butelki z atomizerem i równomiernie rozprowadź po wszystkich chorych roślinach (zarówno ogrodowych, jak i tych w domu). Okazy w doniczkach powinieneś przepłukać pod bieżącą wodą, w celu spłukania martwych mszyc.
Kiedy stosować oprysk z drożdży?
Oprysk z drożdży na mszyce należy powtarzać raz na tydzień, a kiedy rezultaty są mierne, nawet co kilka dni. Zabieg ten możesz wykonywać przez cały okres wegetacyjny roślin. Pamiętaj, aby cieczą dokładnie pokryć dolną i górną część liści oraz łodygi. Najlepsze rezultaty przyniesie wykonywanie oprysku przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie.
Zobacz też: