Druhny i ich sukienki - czy panna młoda może wymagać od druhen określonych kreacji?

Przygotowania do ślubu i wesela coraz częściej zajmują parze młodej całe miesiące, a ta niezwykła uroczystość zamienia się w małe przedstawienie. Również polskie zwyczaje i tradycje powoli odchodzą w zapomnienie na rzecz ich zachodnich zamienników.

To ojciec panny młodej prowadzi ją do ołtarza, a ukochany czeka już na swoją przyszłą żonę w kościele. Choć to typowo amerykańska tradycja, pannom młodym coraz częściej towarzyszą również druhny, a panu młodemu drużbowie, którzy przez całą mszę stoją przy ołtarzu lub tworzą szpaler podczas wejście do kościoła i na zakończenie ceremonii. Okazuje się jednak, że niektóre zagraniczne tradycje mogą budzić kontrowersje.

Bo co zrobić, jeśli panna młoda chce, aby wszystkie druhny miały takie same sukienki. Czy w takim wypadku powinna je sprezentować przyjaciółkom, czy może jednak może poprosić je o to, aby same zapłaciły za kreacje. Wbrew pozorom jest to temat, który bardzo często pojawia się w dyskusjach na różnych grupach dla panien młodych.

Kto powinien zapłacić za sukienki druhen?


Na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. Jedne panny młode twierdzą, że i tak prawie każda kobieta na wesele kupuje nową kreację, dlatego nie powinno to rodzić żadnych problemów. Inne uważają, że proszenie druhen o to, aby same zapłaciły za sukienki, nie jest na miejscu. Postanowiliśmy sprawdzić u źródła, jakie kwestie panny młode i ich druhny najczęściej poruszają w tym temacie. W tym celu zajrzeliśmy na jedną z grup, którą prowadzi portal weselny Weselezklasa.pl. Okazało się, że zdania są mocno podzielone, choć również z tej sytuacji można znaleźć kilka wyjść.

Moja świadkowa łącznie z druhnami mają tę samą sukienkę, ten sam kolor i materiał.  Materiał kupowałam ja, a szycie koszt po ich stronie.

Jako panna młoda kupowałam druhnom takie same sukienki. Nie miałabym odwagi wymagać, by ktoś ubrał się podobnie według moich wytycznych i za to sam zapłacił.

Ja kupiłam dziewczynom sukienki na Aliexpress i dałam im parę miesięcy przed weselem, żeby przerobiły pod siebie. Do tego uszyłam im takie same paski z kokardą. Sukienkę wybierałyśmy wspólnie, a dziewczyny od samego początku wiedziały, że będą różowe i bardzo chętnie przystały na ten pomysł. Zrobiły ogromne wrażenie na gościach! - dzieliły się swoimi doświadczeniami świeżo upieczone mężatki.

Niestety, okazuje się, że nie wszystkie panny młode są tak wyrozumiałe, a przyszłe druhny nie do końca wiedzą, jak powiedzieć im, że na ślub i wesele nie miały zamiaru kupować żadnej nowej kreacji. Również w tym momencie z pomocą przyszły inne panny młode, które doradziły, co zrobić w takiej sytuacji. Okazuje się, że rozmowa zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Powiedz jej po prostu, że nie masz środków na nową sukienkę, jeśli jej zależy, zapłaci ci za nią, jeśli zdecyduje, że ona też nie ma takich funduszy, po prostu nie będziesz druhną. Przede wszystkim musisz spytać się jej, jak ona to widzi.

Myślę, że powinnaś szczerze powiedzieć, że nie masz możliwości kupna nowej sukienki, bo nie pozwalają ci na to finanse. Jeśli to dobra koleżanka, to powinna zrozumieć.

A wy, co zrobiłybyście w podobnej sytuacji. I kto ostatecznie powinien płacić za sukienki dla druhen?

INTERIA.PL

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy