Drzwi łamane, czyli pomysłowe rozwiązanie tam, gdzie brakuje miejsca

Pomieszczenia w starym budownictwie oraz blokach nie zawsze są pomyślane tak, aby można było w nich łatwo używać drzwi. Tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, warto pomyśleć o zastosowaniu drzwi przesuwnych. Jest to praktyczne rozwiązanie, pozwalające drzwiom pełnić ich właściwą funkcję bez zbytecznego zabierania cennego miejsca. Ponadto jedną z zalet drzwi przesuwnych jest optyczne zwiększenie rozmiarów pomieszczenia, w którym się znajdą. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

drzwi przesuwne - kiedy się sprawdzą?
drzwi przesuwne - kiedy się sprawdzą?materiał zewnętrzny

Drzwi przesuwne – gdzie i kiedy je stosować?

Choć dla wielu osób może być to zaskakujące, do tego rodzaju drzwi należy się przyzwyczaić, ponieważ ich użycie wiąże się z nieco innym zagospodarowaniem przestrzeni niż w przypadku zwykłych. Drzwi przesuwne wewnętrzne pasują zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń, a gdy sięgają one wysokości pomieszczenia, wówczas po ich otwarciu powstaje wrażenie jednego zamiast dwóch oddzielnych. Dlatego często stosuje się takie drzwi w dużych salonach oraz innych pomieszczeniach, aby przedzielić je na dwie części. Niezależnie od tego, wszystkie działają w ten sam sposób – poruszają się na szynie lub szynach (prowadnicy) wzdłuż ściany, mogąc odsuwać się na nią lub być chowane w kasecie. Jedną z ich zalet jest możliwość montażu zarówno w trakcie budowy pomieszczenia, jak i w dowolnym okresie jego użytkowania. Jedyne ograniczenie to dostępna ilość miejsca na odsunięcie skrzydła drzwi. Oprócz szyny na ścianie spotyka się także drzwi przesuwne wewnętrzne montowane na szynie na suficie i podłodze. Tego rodzaju drzwi pozostają widoczne w jednym pomieszczeniu.

Naścienne czy chowane?

Jedną z wad drzwi odsuwanych na ścianę jest to, że zajmują one jej powierzchnię, przez co nie da się tam postawić mebli i innych sprzętów ani też niczego powiesić. Po prostu ten obszar jest wyłączony z zagospodarowania, tworząc miejsce na drzwi. Prowadnica może być maskowana listwą z tego samego materiału, co ich skrzydło. Daje to przyjemny wizualnie efekt – jest ona widoczna w jednym pomieszczeniu, a w drugim drzwi wyglądają tak, jakby chowały się w ścianie. Jednak należy pamiętać o tym, że montaż i używanie tego typu drzwi należy zaplanować już w trakcie projektowania lub budowy domu, ponieważ schowek (kaseta) wymaga przestrzeni pomiędzy ścianami działowymi. Jeśli więc wprowadzamy się do lokalu lub domu już ukończonego, wówczas w grę wchodzą tylko drzwi przesuwne naścienne. Co do wymiarów, warto wiedzieć, że listwy maskujące prowadnicę mają zwykle szerokość kilkunastu centymetrów. Ościeżnica i opaski ją wykańczające są wykonane z tego samego materiału, co ładnie się komponuje.

O czym pamiętać przed montażem drzwi naściennych?

Drzwi przesuwne wewnętrzne muszą być montowane na prostych ścianach i podłogach. Elementy do montażu drzwi przesuwnych sprzedawane są najczęściej w kompletach. Powszechnie stosowane materiały wykonania prowadnicy to stal lub specjalne stopy aluminium. Do montażu niezbędne są uchwyty kątowe – chyba że montuje się bezpośrednio. Dobrze, aby rolki skrzydeł wykonane były ze stali lub tarmonidu.

Gdzie znaleźć dobre drzwi łamane?

PORTA DRZWI, czy też A&J Doors mają w ofercie drzwi przesuwne wewnętrzne, a także kompletne systemy przesuwne, niezbędne do ich montażu. Produkowane są w rozmiarach dopasowanych do typowych skrzydeł drzwi oraz ścian z różnych materiałów. Warto podkreślić także ich miłe dla oka barwy – różne odmiany orzecha i buku oraz wysokiej jakości okleiny (portadur i klasyczne).

materiał zewnętrzny
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas