Duże zmiany małym kosztem
Swoje cztery kąty możesz tanio zmienić nie do poznania. To proste! Oto nasze pomysły do kuchni, salonu, sypialni i łazienki.
Propozycja 1 Fronty szafek Możesz je zmienić na parę sposobów. Pierwszy: pomaluj je farbą lub emalią (np. do drewna i metalu). Przed tym zabiegiem koniecznie starannie oczyść ich powierzchnię (zeszlifuj papierem ściernym stare warstwy lakieru lub farby). Na drzwi szafek możesz też nakleić samoprzylepną folię albo na całą powierzchnię drzwiczek, albo na niektóre fragmenty (np. w postaci pasów, szachownicy, itp.).
Ściany
Nie musisz malować wszystkich! Wystarczy, że zmienisz tylko pas przy szafkach. Jeśli opatrzyły ci się kafelki, możesz je pomalować emulsją do płytek ceramicznych. Wcześniej dokładnie je oczyść i pokryj podkładem - jego rodzaj zależy od typu płytek.
Wybór farby
W kuchni panują specyficzne warunki - ściany powinny być odporne na wilgoć, tłuszcz id. Wybieraj więc wyłącznie farby przeznaczone specjalnie do tego wnętrza.
Okna
Najprościej zmienić rolety lub zasłonki. Ale nie jest to jedyna możliwość. Jeśli zmieniłaś kolor frontów szafek, taki sam możesz nadać okiennej ramie, malując ją farbą, której użyłaś do odświeżenia mebli. Pamiętaj, by pokryć ją wcześniej podkładem.
Blat
Jego wymiana niewiele kosztuje, a może odmienić kuchenne wnętrze. Najlepiej wybrać laminowany, cięty na wymiar (ceny w sklepach budowlanych zaczynają się od 35 zł za m.b.).
Propozycja 2
Uchwyty drzwiczek i szuflad
Nie musisz malować ani oklejać frontów szafek. Wystarczy, że wymienisz jedynie uchwyty w drzwiczkach i szufladach. Choć są małe, tylko pozornie nie mają znaczenia dla wystroju kuchni. W rzeczywistości mogą bardzo poprawić wygląd szafek. Dobierz je kolorystycznie do pozostałych kuchennych detali. Nadać lekki kolor frontom możesz też używając koloryzującego wosku (wcześniej lekko zeszlifuj powierzchnię).
Tapeta
Zamiast malować ściany lub kafelki, możesz nakleić na nich winylowe tapety wodoodporne. Na płytkach możesz też umieścić naklejki lub ozdobne dekory do przyklejania na szkle lub ceramice.
Dodatki
Są bardzo ważne dla wyglądu każdej kuchni. Dlatego jeśli już zdecydujesz, jaki kolor będzie dominował w odnowionym wnętrzu, dobierz pasujące dodatki w odpowiedniej barwie i stylu. Ważne jest wszystko - ściereczki, serwetki, rękawice do gorących rzeczy, naczynia czy koszyczki na sztućce.
Oświetlenie
Zmieniając wystrój kuchni, warto również pamiętać osobach wyeksponowania odświeżonych fragmentów pomieszczenia. Pomyśl na przykład o nowym oświetleniu, które je podkreśli. Przydadzą się małe, dyskretne lampki. Nie musisz jednak wydawać fortuny i kupić całej instalacji elektrycznej, ciągnąć kabli, itd. Wystarczy, że kupisz zgrabne, nowoczesne lampki, mające własne, bateryjne zasilanie.
Zmiana koloru ścian i tkanin - tyle wystarczy, żeby salon był zupełnie jak nowy.
Propozycja 1
Ściany
Przewaga bieli w salonie jest mdła. Przełam ją innym kolorem. Wystarczy, że pomalujesz tylko ściany, sufit może zostać biały. Zaletą takiego rozwiązania jest też to, że pomieszczenie wyda się wyższe (sufit w kolorze ścian powoduje, że wnętrze "siada").
Jeśli boisz się radykalnych zmian (mocnego koloru w całym pomieszczeniu) pomaluj tylko jedną ścianę. Wybierz tę za kanapą - stanie się centralnym punktem pokoju, przyciągającym wzrok.
Wybór farby
Pamiętaj, że kolor, który widzisz na próbniku, na ścianie będzie wydawał się ciemniejszy. Dlatego jeśli dany odcień ci się spodoba, wybierz ton jaśniejszy. Zdecyduj się na kolor, który łatwo ci będzie zmienić, gdy się znudzi. Nie maluj ścian zbyt ciemną farbą - później może ci być ciężko się jej pozbyć (może "przebijać" przez nową, itp.). Jeśli masz małe dzieci, kup farbę zmywalną, z której łatwo usuniesz ślady rączek czy rysunki.
Meble
Nie wyrzucaj starych sprzętów. Jeśli kolor tapicerki na krzesłach się opatrzył, albo materiał zniszczył - uszyj pokrowce. Zrób wykrój z papieru (odrysuj krzesło z każdej strony, którą chcesz zakryć) i przenieś go na materiał. Zostaw parę centymetrów zapasu, aby pokrowiec łatwo było założyć i zdjąć. Starą szafkę pomaluj na nowy kolor.
Okna
Jeśli do salonu wybrałaś wyrazisty kolor (żółty, czerwony), nowe firanki powinny być białe (ewentualnie dyskretnie ozdobione, np. z jednym pasem). Okno wyda się wtedy większe.
Propozycja 2
Tylko dodatki
To wersja metamorfozy, którą łatwiej zrealizować - nie maluj ścian, mebli, nie naklejaj tapet ani dekorów. Zmień wyłącznie dodatki i detale. Najlepiej będą wyglądały w jednym, wyrazistym kolorze. Dobrym pomysłem jest skompletowanie dwóch zestawów dodatków (np. zasłonki, poszewki na poduszki, doniczki, wazonu czy obrazka), dopasowanych do pór roku (jeden na jesień i zimę, drugi na wiosnę i lato).
Kolejność zakupów
Dodatki zmieniaj w odpowiedniej kolejności. Najpierw kup rzeczy większe - lampę czy dywan. Dopiero do nich dopasuj zasłony, koc, osłonki na doniczki - ich wybór jest znacznie większy, więc łatwiej znajdziesz właściwy odcień.
W sypialni jest poprawnie, ale nudno? Nowe dodatki całkiem zmienią jej styl!
Propozycja 1
Szafa
Możesz ją odświeżyć, naklejając samoprzylepną tapetę. Jeśli drzwi są białe, ładnie będzie na nich wyglądała dekoracja jasnobrązowa - wnętrze stanie się bardziej przytulne. Jeżeli drzwi są wysokie, naklej tapetę tylko do jednej trzeciej wysokości (dzięki temu optycznie je skrócisz).
Okno
Barwę rolety lub rodzaj żaluzji dobierz do koloru mebli w sypialni - łóżka, stolika (załóż np. żaluzję z cienkich deseczek w kolorze ramy łóżka). Natomiast zasłony dopasuj do odcienia narzuty. Na oknie powstanie wówczas ciekawy "duet", który nie będzie jednobarwną plamą.
Dodatki
Powinny pasować do posłania. Dlatego np. wazon, nocną lampkę czy szkatułkę na biżuterię dobierz do pościeli i kapy.
Tkaniny
W sypialni trzeba dbać o higienę, więc wybieraj tkaniny i ozdoby, które łatwo prać (w pralce!) i czyścić.
Propozycja 2
Dekor na ścianie
W swojej sypialni możesz całkowicie zmienić styl tylko za pomocą detali. Jednym z nich może być ciekawy dekor z ulubionym motywem, który możesz nakleić na ścianie.
Dodatki
Jeśli ozdobiłaś ścianę wyrazistym motywem, dodatki koniecznie dopasuj do niego. Wzór nie musi być identyczny, ale pilnuj, by utrzymane były w jednorodnym stylu.
Dobór kolorów
Planując zmiany w sypialni, pamiętaj, że to wyjątkowe wnętrze, którego wystrój musi sprzyjać wypoczynkowi. Nie przesadź więc z krzykliwymi barwami czy wzorami, wybieraj raczej stonowane i spokojne. Z żywszych elementów nie rezygnuj jednak zupełnie - dla oka miłe będą pojedyncze wyraziste (ale nie jaskrawe!) akcenty. Ciekawe może być połączenie różnych faktur w ramach jednego koloru - daje większe zróżnicowanie i wysublimowane efekty.
Jesteś o krok od tego, by skuwać stare płytki? Stop! Są tańsze sposoby na metamorfozę łazienki.
Propozycja 1
Ściany
W łazience króluje biel? Złam ją, malując ściany. Pamiętaj, że w tym wnętrzu musisz użyć specjalnej farby (emulsyjnej, akrylowo- -lateksowej, przeznaczonej do wilgotnych pomieszczeń), która tworzy trwałą i odporną powłokę.
Tynk zamiast farby
Ścianę łazienki możesz również wykończyć, stosując tynk strukturalny (drobno- lub gruboziarnisty). Pamiętaj, że na ścianach w łazience musi być on pokryty lakierem akrylowym, by jego powierzchnia stała się nieprzepuszczalna dla pary wodnej i zmywalna.
Malowanie płytek
Zamiast ścian, możesz pomalować... płytki! Jeśli się na to zdecydujesz, koniecznie wcześniej starannie je wyczyść - odtłuść i wysusz. Nie zapomnij też o odpowiednim podkładzie. Inaczej farba nie będzie się trzymała.
Szafki
Meble w łazience są nie tylko niezwykle modne, ale i praktyczne - pozwalają ograniczyć chaos i bałagan. Możesz kupić niedrogą szafkę pod umywalkę. Pamiętaj, że meble łazienkowe powinny wisieć lub stać na nóżkach, a nie bezpośrednio na podłodze, by nie chłonęły wilgoci!
Dodatki
Jeśli trudno ci zdecydować się na jeden kolor, albo pomalowałaś ścianę lub płytki na wyrazisty odcień (np. pomarańczowy), dobierz neutralne dodatki, np. stalowoszare.
Propozycja 2
Tapeta
Ścian w łazience wcale nie musisz malować. Zamiast używać farby, możesz przykleić na nich tapetę. Doskonale uzupełni ściany wykończone płytkami ceramicznymi, szczególnie jeśli współgra ze stylem łazienki. Tapetę możesz nakleić również na kafelkach. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku musisz wyjątkowo starannie przygotować podłoże. Odświeżenie ścian lub płytek za pomocą tapety ma jeszcze jeden spory plus - bez trudu ją zmienisz, gdy się zniszczy lub opatrzy.
Jaką wybrać
W łazience tapeta będzie narażona na nieustanne działanie wilgoci, dlatego koniecznie musi być wodoodporna. Kupić możesz tapetę winylową, papierową - pokrytą warstwą zmywalną, lub tapetę z włókien szklanych pokrytych lakierem akrylowym, farbą akrylową lub epoksydową.
Dekory
Płytki w łazience, meble czy ściany możesz zmienić, ozdabiając je naklejanymi dekorami (np. takimi, które można przyklejać na szkle lub ceramice). Dopasuj je kolorystycznie do dodatków. Ciekawy efekt - gwarantowany.
Dodatki
Dobierz je kolorystycznie do tapety i dekorów (wszystkie, także np. uchwyt do szafki). Jeśli dotychczas w łazience przeważała biel, postaw na mocniejszą barwę (np. granat, błękit).