Dzięki tym opakowaniom szkolny lunch będzie zawsze świeży i pyszny! Jak wybrać lunchbox?

Plecak spakowany, długopisy i książki są, ale co na drugie śniadanie? Początek września to czas powrotu do szkoły. Świadomość wartości zdrowego odżywiania coraz częściej zmienia wybory żywieniowe w naszej rodzinie. Żegnamy się z niezdrowymi przekąskami na rzecz domowej kuchni. Jak przygotować zdrowy lunchbox dla dzieci? Masz pomysł na posiłek do szkoły, ale nie wiesz jaką śniadaniówkę wybrać? Co powinno znaleźć się w zestawie lunchowym twojego dziecka? Podpowiadamy

Lunchboxy to idealna propozycja dla osób spędzających dużo czasu poza domem
Lunchboxy to idealna propozycja dla osób spędzających dużo czasu poza domem123RF/PICSEL

Lunch czy kanapka?

Kanapka z serem i szynką odchodzi w zapomnienie. Dziś w szkołach królują lunchboxy. Dlaczego? Lunche są zdecydowanie zdrowszą i urozmaiconą opcją posiłku dla dziecka. Jak podaje WHO, zdrowe i regularne posiłki w ciągu dnia mogą poprawić wydajność nawet o 25%!

Różnorodność posiłków w diecie odgrywa bardzo ważną rolę - szczególnie podczas nauki czy pracy. Według badań przeprowadzonych przez WHO, osoby spożywające pięć bądź więcej porcji owoców lub warzyw, były bardziej efektywnie. Dzięki różnorodności jedzenia zaspokajamy potrzeby organizmu na witaminy czy inne składniki odżywcze.

Nasze dzieci wróciły do szkół, przez co coraz częściej spędzają dużo czasu poza domem - lekcje, zajęcia dodatkowe, korepetycje. Zwykła kanapka może nie zapewnić im wymaganych wartości odżywczych, ale dobrze przygotowany lunchbox - zdecydowanie tak! Lunchbox w szkole może być odpowiednikiem obiadu w domu, szczególnie jeżeli korzystamy z podgrzewanych opakowań.

Szybkie danie na lunch z cieciorkiInteria Kulinaria

Co zapakować do uczniowskiej śniadaniówki? - lunchbox na każdy dzień

Owoce, warzywa, węglowodany i coś na przekąskę - podczas przygotowywania lunchboxa dla dzieci mamy wiele możliwości wyboru. Ważne jest, by zawierały one wszystkie niezbędne składniki dla rozwoju dziecka. Lunchbox powinien składać się z produktów, które są dostosowane do wieku ucznia, łatwe do spożycia i przede wszystkim takich, które smakują naszemu dziecku!

Duże znaczenie podczas przygotowywania lunchu do szkoły ma sam pojemnik, z którego korzystamy. Musi być szczelny, trwały i lekki - by nie obciążać dodatkowo pleców pociechy. Na rynku oferowane są również pudełka na lunche z dodatkowymi funkcjami; wkładami chłodzącymi czy podgrzewaczami.

Jaki lunchbox wybrać?

Oferta opakowań na lunche jest bardzo bogata. Zaczynając od plastikowych pudełek, kończąc na elektrycznych lunchboxach z podgrzewaniem. Jakie opakowanie na lunch będzie najbardziej odpowiednie dla uczniów, którzy spędzają dużo czasu poza domem?

Lunchboxy z przegródkami

Takie pudełka na lunch pozwolą łatwo oddzielić poszczególne elementy posiłku. Jest to szczególnie pomocne, kiedy chcemy przygotować lunch składający się z sosu, czy różnorodnych produktów - smaki oraz samo jedzenie nie będzie się mieszać.

Szklany lunchbox do szkoły

Jego dużą zaletą jest to, że nie przechodzi zapachem potraw, nie odbarwia się od jedzenia i nie zmienia jego smaku. Może być podgrzewany w kuchence mikrofalowej czy piekarniku, co niestety w przypadku plastikowych pudełek na jedzenie nie zawsze jest standardem. Jego wadą jest możliwość stłuczenia oraz stosunkowo duża waga.

Lunchboxy termiczny - z podgrzewaczem

Lunchboxy z podgrzewaczem to hit w kategorii pojemników spożywczych. Opakowania termiczne pozwalają na utrzymanie ciepła posiłku na bardzo długi czas. Przydaje się to szczególnie w szkole, gdzie dzieci nie mają dostępu do mikrofali. Elektryczne wersje wyposażone są w element grzewczy, który, po podłączeniu do sieci (bądź w najnowocześniejszych wersjach do komputera), pozwala na podgrzanie posiłku w krótkim czasie.  Najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej, elektryczne lunchboxy są coraz bardziej powszechne. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie naszego dziecka podczas korzystania z lunchboxów z podgrzewaczem i wybierać je biorąc pod uwagę wiek naszej pociechy.

Lunchboxy można przygotować na wiele sposobów
Lunchboxy można przygotować na wiele sposobów123RF/PICSEL

Na co zwracać uwagę podczas wyboru lunchboxa dla dziecka?

·       Szczelność - chcesz zapakować jogurt czy zupę? Pojemniki na lunch muszą być szczelne. Plecak z rozlanym jedzeniem czy zalanie książek to jedna z bardziej nieprzyjemnych sytuacji dla dziecka

·       Waga - nie chcesz przeciążać już mocno obciążonych pleców dziecka, dlatego wybieraj jak najlżejsze opakowania na lunch

·       Bezpieczeństwo - lunchboxy dla dzieci muszą spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa

·       Funkcje - chcesz, by twoje dziecko zjadło ciepły posiłek? Wybieraj lunchboxy termiczne, bądź z podgrzewaczem. Możesz też zaopatrzyć się w śniadaniówki z wkładem chłodzącym, które będą utrzymywać świeżość jedzenia. Zwróć uwagę, czy wybrany przez ciebie pojemnik może być używany w mikrofalówce, piekarniku czy myty w zmywarce

·       Pojemność - wielkość pojemnika na jedzenie musi odpowiadać potrzebom dziecka

·       Ilość komór - przegrody w lunchboxie pozwalają na oddzielenie jedzenia, przez co smaki i zapachy się nie łączą

Pudełko na lunch - wybierz najlepsze

Coraz częściej stawiamy na domowe jedzenie, które zabieramy ze sobą do szkoły, pracy czy na uczelnię. Przygotowanie lunchboxów nie zajmuje dużo więcej czasu od tradycyjnej kanapki. Możemy je dostosować do upodobań naszego dziecka, a także przygotować na raz na cały tydzień - przechowując w lodówce, czy zamrażając. Są alternatywą dla obiadu w domu - ograniczamy możliwość spożywania przez dziecko niezdrowych przekąsek. Wybierając urozmaicone lunchboxy zamiast słodkich drożdżówek, czy monotonnych kanapek, mamy pewność, że nasze dziecko dobrze się odżywia, a przez to, prawidłowo funkcjonuje.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas