Reklama

Reklama

Dzień w inteligentnym domu

Wielu z nas może zastanawiać się, jak tak naprawdę wygląda codzienność w domu, który posiada inteligentną instalację. Sprawdź na czym polega cała ta automatyka i do czego się przydaje w codziennym życiu.

W świadomości ogółu utrwaliło się przekonanie, że inteligentny dom to coś bardzo nowoczesnego i efektownego.Ale wiele osób nie zna odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób instalacja taka poprawia komfort codziennego życia. A szkoda, bo warto wiedzieć, że inteligentna instalacja to nie tylko gadżety, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda.

Przyjemnie od samego rana

Reklama

Inteligentna instalacja zadba o to, by poranek był perfekcyjny. Obudzi cię wybrana melodia w takim natężeniu, by nie zepsuć ci na początku całego dnia, a jednocześnie by rozbudzenie było skuteczne. Automatycznie w wybranych oknach podniosą się rolety. Łazienka, garderoba i kuchnia już od godziny mają podkręcone ogrzewanie albo klimatyzację, dzięki czemu wita cię odpowiednia temperatura. Szybki prysznic oraz piosenka, którą zwykle rano lubisz zanucić, skutecznie stawiają cię na nogi. Zanim wejdziesz do garderoby, rzucasz okiem na wyświetlacz, który pokazuje aktualną prognozę pogody. Dobierasz odpowiednie ubranie, wychodzisz, a światło samo gaśnie. W kuchni czeka gorąca kawa w podgrzanej filiżance, kromka pieczywa tostowego jest już ciepła i chrupiąca.

W każdej chwili możesz sprawdzić czy reszta domowników także już wstała. Gdy zaś wszyscy szykują się do wyjścia z domu, inteligentny dom sprawdza czy wszystkie urządzenia są wyłączone, zamyka okna i drzwi oraz zbroi alarm. Wyjeżdżasz samochodem i brama garażowa zamyka się za tobą automatycznie. Dom "zasypia".

Ty jesteś w pracy, a w inteligentnym domu...

Ponieważ inteligentna instalacja zadbała o to, by wszystkie urządzenia zostały wyłączone, nie ma obaw, że przypadkiem zostawiłeś żelazko, które może wywołać pożar, albo że piekarnik jest nadal włączony i światło w garderobie nadal jest zapalone. Dom sam zadbał o siebie i gdy ty jesteś w pracy, on pozostaje w stanie uśpienia. Wszystko jest wyłączone, co minimalizuje zużycie energii, a równocześnie alarm jest włączony i w gotowości, by chronić twój dobytek.

- W każdej chwili istnieje możliwość sprawdzenia przez internet czy w domu wszystko jest w porządku - opowiada Marcin Klepacz, z firmy IRA Inteligentne Rozwiązania Automatyki. - Dzięki odpowiednim siłownikom, które są zintegrowane z systemem, można otworzyć i zamknąć okna, bądź kazać systemowi zrobić to tak, aby o określonej godzinie powietrze w domu zostało wymienione na świeże. Jeśli zacznie padać deszcz, czujniki to wykryją i zamkną okna, nie ma więc obawy, że coś zostanie zalane. W przypadku jakiejkolwiek awarii, system odetnie dopływ wody czy prąd, dzięki czemu dom będzie zabezpieczony. Jeśli jest akurat gorąco, można wzmocnić chłodzenie na godzinę przed powrotem do domu. To samo dotyczy ogrzewania, można dowolnie modyfikować temperaturę, bądź też można pozwolić systemowi zrobić to automatycznie.

Zdalnie możesz też włączyć nagrywanie ulubionego programu, który obejrzysz wieczorem, albo nastawić piekarnik, w którym zostawiłeś posiłek. Będzie gorący o idealnej dla ciebie porze. A może chcesz, żeby twój ogród został podlany? Nic prostszego, czujniki sprawdzą wilgotność gleby i na tej podstawie włączą się zraszacze. I co ciekawe, jeśli twój sąsiad wpadnie do ciebie na chwilę, by pożyczyć wąż ogrodowy, system alarmowy powiadomi cię o tym zanim się włączy oraz zanim powiadomi odpowiednie służby. Dzięki dostępowi on-line do kamery w ogrodzie widzisz czy i kto wkroczył na teren twojej posiadłości. Możesz wybrać, czy na to pozwalasz, czy też traktujesz daną osobę jako intruza. Wystarczy kliknąć, a dom zajmie się resztą.

Pora na udany wieczór

Czas już kończyć pracę i wracać do domu. Ponieważ jest inteligentny, wie, że wracasz, alarm zostaje automatycznie rozbrojony, otwiera się brama garażowa, zanim przypomnisz sobie o pilocie do niej. Wchodzisz do domu, gdzie wita cię przyjemna muzyka i informacja, że kolacja będzie gotowa za kilkanaście minut, a wanna jest pełna gorącej wody. W łazience sączy się relaksująca muzyka, w powietrzu unosi się ulubiony zapach olejku eterycznego, temperatura jest odpowiednia. Odpoczywasz.

Tak zrelaksowany, po dobrej kolacji, uprzyjemniasz sobie wieczór na przykład oglądaniem nagranego w ciągu dnia programu. W międzyczasie dom szykuje twoją sypialnię - wietrzy pokój, wycisza muzykę, przygasza światła. Gdy kładziesz się do łóżka, w całym domu światło automatycznie jest ustawione na 30 proc. mocy. Dom wycisza się, umożliwiając ci spokojny sen.

Dzień w inteligentnym domu dobiegł końca.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje