Dziwaczek jalapa – kwiat, który zaleje ogród feerią barw. Sprawdź, jak go pielęgnować

Mirabilis jalapa, zwany również dziwaczkiem jalapa, peruwiańskim lub wielobarwnym, pochodzi z terenów Meksyku oraz Peru i jest jednoroczną byliną ogrodową. Na całym świecie istnieje ponad 40 jego gatunków. Przyciąga wzrok pięknymi kolorami i kusi słodkim zapachem. Sprawdź, jak pielęgnować dziwaczka, by zachwycał w ogrodach i na balkonach.

Dziwaczek jalapa to wyjątkowy kwiat, który zakwita wieczorami
Dziwaczek jalapa to wyjątkowy kwiat, który zakwita wieczorami123RF/PICSEL

Dziwaczek jalapa - charakterystyka

Standardowo dziwaczek dorasta do wysokości 70-80 cm. Charakteryzuje się szerokim i krzewistym pokrojem, o silnie rozgałęzionych pędach i jaskrawo zielonych liściach. Głównym atutem dziwaczków są dzwonkowate kwiaty w kolorze: żółtym, pomarańczowym, czerwonym, fioletowym lub białym. W przeciwieństwie do innych gatunków, jedna sadzonka dziwaczka jalapy może wytworzyć różnokolorowe lub dwubarwne kwiaty.

Dziwaczek należy do roślin ciepłolubnych, dlatego kwitnie już od początku lipca, aż do pierwszych przymrozków. Pojedyncze kwiaty rozwijają się wieczorem, a przekwitają wraz z nastaniem nowego dnia. Najprawdopodobniej stąd wywodzi się jego nazwa - na przekór innym kwiatom, preferuje cień i rozkwita dopiero kiedy słońce powoli się chowa. Prócz ciekawego wyglądu, dziwaczek wyróżnia się pięknym i słodkim zapachem, który można wyczuć już z daleka.

Jak uprawiać dziwaczka peruwiańskiego?

To roślina, która sprawdzi się zarówno wsadzona do ziemi w ogrodzie, jak i posadzona w doniczce na balkonie lub tarasie. Lubi stanowiska ciepłe, odsłonięte od wiatru i częściowo zacienione, choć najlepiej rozwija się w całkowitym cieniu. Źle znosi zbyt długą ekspozycję na słońce. Jeśli zdecydujemy się na jej uprawę, warto mieć na uwadze, że to roślina jednoroczna, która nie przetrwa w zimnie. Już pojawienie się pierwszych przymrozków może okazać się zabójcze dla dziwaczka.

Nasiona dziwaczka najlepiej wysiewać do pojemników umieszczonych w ciepłych pomieszczeniach lub szklarniach już wczesną wiosną. Na zewnątrz przenosimy je dopiero w drugiej połowie maja, kiedy mija ryzyko wystąpienia niskich temperatur. Kwiat preferuje żyzną, próchniczą i umiarkowanie wilgotną glebę. Najlepiej sprawdzi się dobrze spulchniona i nawieziona ziemia o odczynie zbliżonym do obojętnego. Dziwaczek peruwiański rozrasta się wszerz, warto rozsadzać go w odstępach minimum 50 cm. Najlepiej sprawdzi się umieszczanie pojedynczych sadzonek w donicach i pojemnikach.

Dziwaczki nie są w stanie przezimować w naszym klimacie, dlatego istotne jest wykopanie ich z ziemi już jesienią. Karpy przechowujemy w suchym i dość chłodnym pomieszczeniu aż do wiosny. Dobrze sprawdzi się umieszczenie ich w doniczce i przysypanie piaskiem lub torfem.

Właściwa pielęgnacja dziwaczka

Z jednej sadzonki dziwaczka jalapa mogą wyrosnąć dwukolorowe kwiaty
Z jednej sadzonki dziwaczka jalapa mogą wyrosnąć dwukolorowe kwiaty123RF/PICSEL

Uprawa dziwaczka jalapa nie należy do wymagających. Wystarczy stosować się do kilku kroków pielęgnacyjnych, by roślina mogła stać się prawdziwą ozdobą domu i ogrodu.

Podlewanie

To jeden z najistotniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie dziwaczka. Dbałość o regularne podlewanie sprawdzi się zwłaszcza latem, podczas suchych i upalnych dni. Właśnie wtedy najłatwiej jest dopuścić do przesuszenia podłoża. Zaleca się, by w miesiącach letnich podlewać roślinę codziennie.

Nawożenie

W okresie od późnej wiosny do początku lata zalecane jest stosowanie zasilaczy wieloskładnikowych, w odstępie co dwa-trzy tygodnie. Dobrym wyborem będą nawozy bogate w fosfor i potas. Patentem doświadczonych ogrodników jest wymieszanie z ziemią nawozów organicznych, np. obornika lub kompostu, jeszcze przed sadzeniem.

Ściółkowanie

Przykrycie gleby wokół rośliny zapobiegnie jej nagrzewaniu oraz wysychaniu. Taki zabieg zmniejszy parowanie wody oraz ograniczy kiełkowanie chwastów.

Odchwaszczanie

Młode dziwaczki są wyjątkowo podatne na zachwaszczenie. Szybko rosnące gatunki chwastów mogą je zagłuszyć i zahamować kwitnienie. Regularne odchwaszczanie zapobiegnie temu procesowi.

Zastosowanie dziwaczka w ogrodzie

Dziwaczek jalapa z powodzeniem sprawdzi się jako ozdoba rabat i kwietników. Świetnie rozwija się w cienistych przestrzeniach pod koronami drzew i w pobliżu innych krzewów ozdobnych. Aby móc stale delektować się jego słodkim zapachem, warto obsadzić nim altanki, tarasy i inne strefy wypoczynku w ogrodzie.

Dziwaczek jalapa - ciekawostki

Dziwaczek jalapa zachwyca różnorodnością kolorów
Dziwaczek jalapa zachwyca różnorodnością kolorów123RF/PICSEL

Dziwaczek przyciąga wyglądem i aromatem, ale skrywa także mroczną stronę. Podobnie jak w przypadku wielu innych roślin ozdobnych, wszystkie jego części są trujące. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonywanie wszystkich prac pielęgnacyjnych w specjalnych rękawiczkach ogrodowych.

Przez niektórych dziwaczek jalapa nazywany jest "świecącym kwiatem". Skąd wzięło się to określenie i czy naprawdę kwiat ma zdolność świecenia? Okazuje się, że żółte dziwaczki wykazują właściwości fluorescencyjne i mogą świecić w nocy. By jednak mogło się to wydarzyć, należałoby wcześniej naświetlić je promieniami UV.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas