Egzotyka pod twoimi stopami

Schody z teaku afrykańskiego, podłoga w salonie z doussie, meble z paduku, sypialnia z indonezyjskiego merbau.

 
 © Panthermedia

Wraz z modą na styl kolonialny Polaków opanował szał na podłogi i meble z egzotycznego drewna.

Moda na egzotyczne wykończenie domów i mieszkań przyszła z Europy Zachodniej. Tam już dawno zachwycano się niespotykaną wśród gatunków naszego klimatu, piękną i zróżnicowaną kolorystyką.

Ale nie tyko walory estetyczne egzotycznego parkietu czy mebli mają tu znaczenie. - Liczy się różnorodność barw, rozmiarów oraz indywidualnych parametrów takiego drewna. To daje ogromne możliwości aranżacji wnętrz w domach, sklepach, restauracjach i obiektach sportowych - podkreśla Małgorzata Rogicka, architekt wnętrz.

Tropikalne piękno

Nic dziwnego więc, że Polacy oszaleli na punkcie drewna egzotycznego. 35-letni Andrzej, bankowiec z Gdańska, zachwycił się nim na urlopie na Bali. - Chciałem, żeby w moim domu pojawiło się w salonie na podłodze i na schodach na antresolę - marzył - I stało się. Mam piękną, tekową podłogę. Swoje marzenie spełnił też 32-letni Grzegorz, właściciel firmy turystycznej z Warszawy. Jego zdaniem na parkiecie z paduku odpoczywa się jak na urlopie w egzotycznym zakątku. - Zakochałem się w tym drewnie. Mam niewiele mebli, ale cały salon przy kominku zrobiłem z tego drewna - nie kryje dumy. - Rzeczy z afrykańskiego drewna są bardzo trwałe i niepowtarzalne - zachwyca się.

Podobne jest zdanie stylistów. - Wiele rodzajów drewna afrykańskiego jest nie tylko pięknych, ale ma też dużo lepsze właściwości techniczne niż gatunki rodzime. Liczy się ich twardość, ciężar i współczynnik skurczu. Doskonałe parametry techniczne to też wysoka wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu - wyjaśnia Rogicka.

Kolonialna łazienka

Dla osób, które lubią drewno, cenią ciepło i klimat, jakie ono stwarza, takie drewno jest spełnieniem marzeń.

Stół z iroko na wystawie "Design made in Africa" w Paryżu
AFP

W takich pomieszczeniach można wykorzystać tylko gatunki, które są odporne na działanie wilgoci. - Drewno egzotyczne, o dużej twardości i stabilności, zawierające takie substancje jak garbniki, gumy, związki żywiczne jest bardziej odpowiednie do wilgotnych pomieszczeń - tłumaczy Rogicka. Można użyć tam np. lapacho z Ameryki Południowej, gatunku drewna bardzo twardego. Jego naturalna wysoka odporność na działanie słodkiej i słonej wody sprawia, że lapacho nie musi być pokryte jakąkolwiek warstwą ochronną nawet w łazience. Jedyny minus to fakt, że za możliwość korzystania z niego przez długie lata trzeba niestety słono płacić.

Przewodnik po rodzajach drewna egzotycznego:
paduk:
afrykańskie drewno na fornir, meble i parkiet
sapella: afrykańskie drewno odcieniem przypominające masę perłową
tek: azjatyckie drewno na fornir, parkiet, schody
doussie: afrykańskie drewno twardsze niż dąb
iroko: afrykańskie drewno doskonałe w wykończeniu wnętrz
merbau: azjatyckie twarde drewno do podłóg.

Joanna Rokicka

Odwiedź też dział wnętrza

Tekst pochodzi z magazynu

Dzień Dobry
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas