Ekologiczne środki czyszczące, które są tanie i bezpieczne dla wszystkich

Coraz więcej osób ma dość drogich czyszczących środków chemicznych, które szkodzą zdrowiu i otoczeniu. Wielu z nas chce dbać o przyrodę i planetę, ograniczając zużycie plastiku, segregując śmieci czy wybierając transport przyjazny środowisku. Można to robić także podczas sprzątania. Zamiast kupować szkodliwe detergenty pełne chemii, warto postawić na naturalne środki czyszczące. Są nie tylko ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia, ale także ekonomiczne, a większość z nich znaleźć można w kuchni. Do czego przyda nam się szare mydło lub zużyte torebki po herbacie? Jak stworzyć domowy płyn do szyb lub proszek do prania? Oto genialne patenty na ekologiczne środki do czyszczenia, które w łatwy sposób można przygotować w domu.

Pomysły na naturalne środki czyszczące
Pomysły na naturalne środki czyszczące©123RF/PICSEL

Szare mydło

Użyj torebek po herbacie
©123RF/PICSEL

Tradycyjne szare mydło, którego używały nasze babcie, to również świetny środek czyszczący, który sprawi, że w domu będzie czysto. Przy tym jest tanie, naturalne, nietoksyczne oraz bezpieczne dla nas i środowiska. Można go wykorzystać do mycia drewnianych podłóg i płytek. Wystarczy do wiadra z gorącą wodą dodać pół łyżeczki startego szarego mydła i kilka kropli olejku pomarańczowego i taką mieszaniną umyć podłogę. Z szarego mydła można także sporządzić uniwersalny środek czyszczący. Należy wymieszać 2 szklanki ciepłej wody, pół łyżeczki startego mydła, 3 krople olejku pomarańczowego i jedną kroplę olejku lawendowego, przelać miksturę do butelki z atomizerem i spryskać powierzchnie, które chcemy wyczyścić.

Zużyte torebki po herbacie

Herbata ekspresowa, produkowana w praktycznych torebkach, przydaje się nie tylko do picia. Dzięki niej uporamy się także z domowymi porządkami. Aby pozbyć się osadu ze zlewu lub muszli klozetowej, przymocujmy torebki w miejscach, w których jest on największy i pozostawmy je na 20 minut. Po tym czasie wyciągnijmy torebki i przetrzyjmy miejsce wilgotną gąbką. Następnie należy spłukać wodę, która zmyje ciemny osad, zostawiając lśniącą, czystą powierzchnię. Herbata jest też świetnym pochłaniaczem zapachów. Torebki umieszczone w lodówce, koszu na śmieci, czy nawet w większym pomieszczeniu pomogą odświeżyć powietrze. Torebki z herbaty z powodzeniem mogą się też przydać na balkonie i w ogrodzie. By zapobiec powstawaniu pleśni na roślinach, spryskajmy je wodą, w której moczyły się torebki po herbacie (musi mieć lekko brązowy kolor).

Domowy płyn do szyb

Domowy płyn do szyb
©123RF/PICSEL

Aby umyte okna były bez żadnych smug i zabrudzeń, warto stworzyć tani i skuteczny płyn do szyb. Przepis jest niezwykle prosty. Wystarczy wymieszać ze sobą 50 ml wody utlenionej 3 proc., 2 krople olejku cytrynowego i 450 ml zimnej wody. Przelewamy mieszankę do butelki z atomizerem i wstrząsamy przed użyciem. Dzięki obecności olejku eterycznego płyn zawiera niewielką ilość tłuszczu, który zapobiegnie powstawaniu smug.

Boraks

Boraks to sól sodowa kwasu borowego, ma postać bezbarwnych kryształków rozpuszczalnych w wodzie. Można go kupić przez Internet, a także znaleźć w niektórych drogeriach i sklepach z chemią gospodarczą. Stanowi ciekawy zamiennik chemicznych środków, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Stosując produkty zawierające boraks, należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Należy założyć gumowe rękawiczki, które uchronią dłonie przed alergicznymi rekcjami skóry. Boraks czyści i dezynfekuje wszystkie powierzchnie, które łatwo ulegają zabrudzeniom. Do przygotowania wielofunkcyjnego płynu czyszczącego potrzeba 10 g boraksu i 1 litr wody. Po zmieszaniu obu składników powstaje mikstura, którą należy spryskać zabrudzone miejsca, a następnie wytrzeć je czystą ściereczką. Boraks wykorzystywany jest również do mycia okien. Płyn powstały z 1 litra ciepłej wody i 3 łyżek białego proszku działa lepiej niż drogeryjne środki. Ponadto boraks usuwa kamień z toalety i wanien, plamy rdzy lub pleśni oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Ekologiczny proszek do prania

Także do prania ubrań można wykorzystać domowe, ekologiczne środki. Można stworzyć własny proszek do prania z trzech składników: boraksu (dezynfekuje i usuwa brzydkie zapachy), sody kalcynowanej (zmiękcza wodę) i nadwęglanu sodu (rozjaśnia i wywabia plamy). Wystarczy zmieszać ze sobą po szklance każdego z produktów i proszek jest gotowy. Na jedno pranie należy użyć ¼ szklanki mieszanki. Taki proszek usunie wszelkie plamy z ubrań i pięknie je wybieli.

Spray do czyszczenia powierzchni kuchennych

Spray do powierzchni kuchennych
©123RF/PICSEL

Do czyszczenia powierzchni kuchennych, takich jak blaty, stoły, kuchenka czy okap, warto zastosować prosty i ekologiczny spray. Należy wlać do butelki z atomizerem 2 łyżki mydła marsylskiego w płynie, kilka kropel olejku z drzewa herbacianego i 300 ml wody. Taki środek błyskawicznie usunie tłusty osad i zdezynfekuje czyszczone powierzchnie.

Olej roślinny i oliwa z oliwek

Z pewnością w każdej kuchni znajdziemy olej roślinny lub oliwę z oliwek. Zazwyczaj używamy je do celów kuchennych, jednak mogą okazać się cenną pomocą również w sprzątaniu. Olej i oliwa z łatwością rozpuszczą trudny brud, nawilżą drewno lub zmniejszą zadrapania na zarysowanych powierzchniach. Nie możemy usunąć uporczywej naklejki z ceną z nowo zakupionego przedmiotu? Wystarczy delikatnie nasączyć ją olejem lub oliwą, po czym zdrapać. Naklejka odejdzie bez problemu, nie pozostawiając klejącego śladu. Olej i oliwa świetnie nadają się do konserwacji drewnianych przedmiotów używanych w kuchni, takich jak deska do krojenia czy stolnica. Wystarczy nasączyć je olejem lub oliwą i pozostawić przez całą noc do wyschnięcia. Regularne stosowanie tego zabiegu sprawi, że drewniane przedmioty będą nam dłużej służyć.

Fusy z kawy

Fusy z kawy również sprawdzą się do sprzątania w domu. Chcemy wyczyścić kominek bez rozsypanego wszędzie popiołu? Poczekajmy, aż żar ostygnie, posypmy popiół mokrymi fusami z kawy i poczekajmy ok. 15 minut. Następnie zmiećmy popiół na metalową szufelkę. Kawa pomoże również pozbyć się zaschniętego tłuszczu z garnków i naczyń. Fusy należy zawinąć w kawałek gazy i wykorzystać jako zmywak.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas