Ekspert badający smaki zdradził sposób, jak zniwelować gorycz kawy

Amatorzy małej czarnej potrafią się delektować jej smakiem w nieskończoność, wyczuwając w kawowym naparze różnorodne niuanse smakowe. Wciąż jednak jest grupa tych, którzy nie mogą przekonać się do czarnej kawy, głównie z powodu jej goryczki. A wystarczy dodać do naparu szczyptę popularnej przyprawy.

Nie lubisz goryczki w kawie? Jest na to sposób!
Nie lubisz goryczki w kawie? Jest na to sposób!123RF/PICSEL

Posolenie kawy wydaje się ostatnią rzeczą, która przychodzi nam do głowy w trakcie jej parzenia. Tym bardziej jeśli i tak nie przepadamy za surowym, wyrazistym smakiem tego napoju.

Warto jednak wypróbować trik, którego źródeł można doszukiwać się w badaniu opublikowanym na łamach "Nature" w 1997 roku. Chodzi o dodanie do naparu odrobiny soli.

Jak wyjaśnia Makenzie Bryson Jackson, naukowiec zajmująca się badaniem jedzenia, sól skutecznie zmniejsza sposób, w jaki odbieramy goryczkowy posmak. Łagodzi go bardziej niż chociażby słodycz.

Dodanie odrobiny soli do potraw sprawia, że smakują one lepiej, ponieważ przyprawa wzmacnia smak.

- Naukowcy zajmujący się żywnością i szefowie kuchni na całym świecie wiedzą, że sól jest kluczowym składnikiem przy tworzeniu pysznych potraw - wyjaśnia w serwisie "WellandGood" ekspert.

- Idealny poziom soli może podnieść smak każdej potrawy, podkreślając dobre smaki i redukując te złe. To ciekawe, że można to przenieść na kawę - dodaje.

Atutem batatów jest wysoka zawartość beta-karotenu i witaminy młodości – E, które mają korzystny wpływ na stan skóry, wspierają pracę oczu i systemu immunologicznego. Obie substancje są jednocześnie silnymi antyoksydantami, które neutralizują działanie wolnych rodników, chronią przed chorobami nowotworowymi, miażdżycą, cukrzycą i nadciśnieniem. Bataty to bogactwo wapnia, pierwiastka kluczowego dla układu kostnego, mięśniowego i nerwowego. Według szacunków bataty są sześciokrotnie bogatszym źródłem składników odżywczych niż tradycyjne ziemniaki.
Kaloryczność 
Zarówno tradycyjne ziemniaki, jak i bataty są produktami niskokalorycznymi. W stu gramach białych ziemniaków jest od 60 do 70 kcal, w tej samej porcji batatów około 85 kcal. Decydującym jest sposób ich serwowania. Gotowane w wodzie, na parze czy pieczone bez tłuszczu pozostaną niskokaloryczne i będą wskazane zarówno dla diabetyków, jak i osób w trakcie diety odchudzającej. Zjadane zupełnie solo, ugotowane w małej ilości wody białe ziemniaki pomogą się uporać się z dyskomfortem trawiennym. Działają jak balsam na śluzówki jelit, o ile nie podamy ich na przykład w ciężkostrawnym posiłku mięsnym.
Wartość energetyczna batatów i ziemniaków istotnie wzrasta, jeśli dodamy do nich masło, tłusty sos, śmietanę, gęsty i kaloryczny deep, podamy w formie puree czy smażonych frytek lub chipsów. Zjadając je w taki sposób nie tylko pochłaniamy kilkakrotnie więcej kalorii, ale pozbawiamy ziemniaki wielu cennych wartości odżywczych.
Wartość odżywcza
Oba ziemniaki są cennym źródłem potasu, który wspiera pracę serca i wszystkich mięśni, poprawia funkcjonowanie systemu nerwowego, reguluje ciśnienie i gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Zarówno bataty, jak i białe ziemniaki są skarbnicą korzystnej dla skóry i układu immunologicznego witaminy C. Ten silny przeciwutleniacz wpływa na syntezę kolagenu, produkcję hormonów i przyswajalność żelaza niehemowego (roślinnego).
+1

Według badaczki dodanie jednego lub dwóch kryształków soli do gorzkiej kawy hamuje działanie receptorów na języku, które zwykle ostrzegają mózg o jej gorzkawym smaku.

- Nasza zdolność do smakowania ma związek z naszym przetrwaniem, jako gatunku: gorzkie sygnały oznaczają, że coś jest prawdopodobnie trujące, a my mamy niechęć do tego smaku - mówi.

Każdy powinien wypróbować trik z odrobiną soli
Każdy powinien wypróbować trik z odrobiną soli123RF/PICSEL

- Uważa się, że sól wiąże się z receptorami smaku i blokuje wiązanie gorzkich związków z receptorami gorzkiego smaku - wyjaśnia dalej. Tłumienie tego sygnału pozwala delektować się smakiem kawy.

Kiedy używasz soli do kawy, aby zablokować wyczuwalną w niej gorycz, kluczem jest znalezienie proporcji.

Bryson Jackson zachęca, aby zaczynać od naprawdę niewielkich jej ilości i szukać, metodą prób i błędów, idealnego balansu smaków. Jeśli niewielka ilość soli rozpuszczonej w naparze wciąż do końca nie zniwelowała jego goryczki, można nieco zwiększyć jej ilość.

Wszystko, jak podkreśla ekspert, jest kwestią naszych upodobań smakowych.

Dorota Szelągowska: Świat dąży do katastrofyNewseria Lifestyle
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas