Ekspertka alarmuje przed wizytą na cmentarzu. Bóle głowy to dopiero początek

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

W sezonie jesienno-zimowym z chęcią ozdabiamy nimi wnętrza naszych mieszkań, tworząc w ten sposób przytulny nastrój. W rzeczywistości jednak możemy sobie mocno zaszkodzić. Wraz z kolejnymi minutami spędzonymi w ich towarzystwie zdarza ci się odczuwać ból głowy, chrypkę, a nawet duszności i kaszel? Ekspertka alarmuje: tych świeczek unikaj jak ognia.

Czego unikać w świeczkach? Ekspertka alarmuje: bóle głowy to dopiero początek
Czego unikać w świeczkach? Ekspertka alarmuje: bóle głowy to dopiero początek123RF/PICSEL

Kiedy aura za oknem przestaje zachęcać do jakichkolwiek spacerów, wielu wygodnie usadawia się na kanapie w otoczeniu palących się, zachwycających zapachem świeczek ozdobnych. Te, będące wyjątkową ozdobą wielu wnętrz, święcą w ostatnim czasie prawdziwe triumfy.

Kupić można je niemal w każdym sklepie, przebierając zarówno w kolorach i kształtach, jak również wielkościach i zapachach. Obok wyglądu zwróć jednak uwagę również na ich skład. Ekspertka nie ma bowiem najlepszych wiadomości.

Czego unikać w świeczkach? Ekspertka alarmuje

Wieczór w otoczeniu świec zapachowych dla wielu jest prawdziwym spełnieniem marzeń. Ale do momentu. Zdarzyło ci się kiedykolwiek odczuwać w ich towarzystwie ból głowy? Oto główny winowajca.

Jakie świece są zdrowe? Zwróć uwagę na skład
Jakie świece są zdrowe? Zwróć uwagę na skład123RF/PICSEL

"Większość dostępnych w sklepach świec to świece parafinowe (parafina otrzymywana jest z ropy naftowej). Spala się ona uwalniając do powietrza substancje, które je zanieczyszczają, między innymi toluen i benzen. Spalają się też dodane substancje zapachowe (zazwyczaj syntetyczne), barwniki i knot, który jeśli jest bawełniany to ok, ale w sprzedaży są też knoty z rdzeniem, w których znajdują się szkodliwe metale jak ołów czy cyna" - alarmuje chemiczka Sylwia Panek, działająca w sieci pod nazwą "wzdrowymdomu".

Jakie świece są zdrowe? Zwróć uwagę na skład

Świec, wraz ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych, nie brakuje również na cmentarzach. "Odwiedzając groby na 1 listopada dostajecie chrypki, duszności, kaszlu lub zwyczajnie kiepsko się tam czujecie?" - pyta chemiczka. Źródła problemu należy szukać w tym samym miejscu.

"Idąc w tym roku na groby pamiętajcie, że na terenie cmentarzy jakość powietrza może być zdecydowanie gorsza niż w innych miejscach. Starajcie się przebywać tam jak najkrócej - na dłuższe wizyty lepiej wybierać inne dni w roku. Sugerowałabym również rezygnację z wizyt na cmentarzach z malutkimi dziećmi. Pamiętajmy, że ich organizmy nie są jeszcze tak dobrze przystosowane jak dorosłych" - tłumaczy Sylwia Panek w poście na Instagramie.

Apeluje również, aby w przypadku pozostawianych na grobach zniczy stawiać raczej na jakość, aniżeli na ilość. "Zamiast świec parafinowych postawmy na świece z wosku pszczelego, sojowe lub rzepakowe. A zamiast plastikowych kwiatów wybierzmy wrzos, chryzantemę lub inne naturalne wieńce i ozdoby" - apeluje ekspertka.

Źródło: instagram.com/wzdrowymdomu

Szafa w kapsułceINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas