Fajerwerki: Kiedy można odpalić je legalnie?
Fajerwerki są nieodłącznym elementem zabawy sylwestrowej i powitania Nowego Roku. Warto jednak pamiętać, że urządzanie nierozważnych pokazów pirotechnicznych może skończyć się otrzymaniem mandatu. Odpalanie petard jest bowiem dozwolone tylko przez dwa dni w roku. Kiedy dokładnie możemy strzelać fajerwerkami i jakie konsekwencje ma ich nieodpowiedzialne używanie? Szczegóły znajdziecie w poniższym artykule.
Kiedy możemy odpalić fajerwerki?
Fajerwerki zazwyczaj odpala się tuż po północy, witając w ten sposób nadchodzący Nowy Rok. Znaczna część społeczeństwa zaczyna jednak zabawy z materiałami pirotechnicznymi już w ciągu dnia, co może stwarzać duże zagrożenie i być podstawą do otrzymania mandatu. Według zapisu w artykule 51. zakłócanie ciszy nocnej oraz porządku publicznego hałasem, alarmem lub innym wybrykiem podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
Prawo to odnosi się także do strzelania fajerwerkami. Jedynym odstępstwem od zapisu są dwa dni w roku, kiedy nie grozi nam wysoka grzywna za złamanie przepisów. Chodzi oczywiście o Sylwestra i Nowy Rok, czyli 31 grudnia i 1 stycznia. Jeśli urządzimy pokaz fajerwerków w kolejne dni miesiąca, może grozić nam kara pieniężna w wysokości 500 złotych.
Zdarza się, że jeszcze tydzień przed Sylwestrem wiele osób decyduje się przetestować zakupione petardy, strzelając nimi przez kilka godzin późną porą. Sąsiedzi zaniepokojeni przerwaniem ciszy nocnej mają prawo wezwać patrol policyjny na interwencję, która również zakończy się sporym mandatem. Prawo nie zabrania jednak strzelania petardami w ciągu dnia.
Należy jednak zwrócić uwagę, gdzie będą odpalane. Możemy to bowiem zrobić tylko we własnym ogrodzie lub posiadając zgodę właściciela terenu, o ile nie zakłóca się ciszy nocnej. Pamiętajmy, że używanie materiałów pirotechnicznych jest dozwolone tylko pod nadzorem osoby pełnoletniej i trzeźwej. To niebezpieczne przedmioty, które w niepowołanych rękach zagrażają życiu i mogą wyrządzić sporo szkód w najbliższym otoczeniu.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Podczas puszczania fajerwerków należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy kupić produkty w sprawdzonych miejscach, aby mieć pewność, że były odpowiednio przechowywane i nie są uszkodzone. Wadliwe petardy stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia oraz życia, ponieważ mogą zbyt wcześnie wybuchnąć lub zapalić się z opóźnionym zapłonem. W każdej sytuacji wyrządzą krzywdę nie tylko osobie odpalającej, ale również tym, którzy znajdują się w pobliżu.
Zanim zabierzemy się za odpalanie fajerwerków, zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi, która znajduje na pudełku lub ulotce do niego dołączonej. Nigdy nie odpala się petard w rękach, ponieważ narażamy się wtedy na poważne urazy. Jeśli na opakowaniu widnieje napis: "nie trzymać w ręku", warto zastosować się do instrukcji. Nie słuchajmy także znajomych czy rodziny, która radzi inaczej.
Wciąż powielany jest mit o tym, że petardy są w zupełności bezpieczne, a zapalanie lontu, gdy trzyma się je w rękach z pewnością nie spowoduje wypadku. Unikajmy także wbijania materiałów pirotechnicznych w ziemię. Fajerwerki lecące w górę najlepiej odpalać, wkładając je uprzednio do pustej, szklanej butelki. Gdy sztuczne ognie zostaną odpalone, oddalmy się na wskazaną w ulotce odległość. Ewentualny wyrzut nie zrobi nikomu krzywdy.
Zwróćmy uwagę na otoczenie, w jakim chcemy użyć petard. Wypuszczajmy je wyłącznie w otwartej przestrzeni. Nie róbmy tego w pomieszczeniach zamkniętych. W mieszkaniu czy domu odbiją się od ściany, zniszczą wnętrze, spowodują pożar i uszczerbek na zdrowiu innych domowników. Co więcej, głośny huk może uszkodzić ludzki słuch, a iskrzące się fajerwerki oparzyć skórę.
Narażone na pożar mogą być także tereny w pobliżu drzew czy blisko zabudowy mieszkalnej, zakładów pracy oraz portów lotniczych. Pamiętajmy, żeby zawsze przewidywać tor lotu i miejsce upadku odpalonych petard, ponieważ to otwarte źródła ognia.
Zwierzęta a fajerwerki
Fajerwerki błyskające na nocnym niebie to wspaniałe widowisko. Dla zwierząt huk, który wydają, jest jednak nie do zniesienia. Dlatego coraz więcej polskich miast odchodzi od pokazów sztucznych ogni, organizując paradę świateł. Fundacje broniące praw zwierząt co roku namawiają także osoby prywatne, aby zaprzestały strzelania petardami dla dobra domowych czworonogów.
Pod wpływem nagłych i chaotycznych bodźców, jakim są sylwestrowe fajerwerki, pupile wpadają w panikę. Zwierzęta mogą ucierpieć przez powikłania, wywołane nadmiernym stresem, takie jak problemy z sercem lub spadek odporności, a tym samym szybszy rozwój chorób zakaźnych. Zwiększone zostaje ryzyko uszkodzenia ich słuchu oraz ucieczki z mieszkania. Spłoszony pupil może biec przed siebie przez długi czas, nie zwracając uwagi na otoczenie, a w konsekwencji zgubić się na dobre.
Warto podkreślić, że każde zwierzę podchodzi do tak intensywnych bodźców bardzo indywidualnie. Niektóre z nich nie zareagują na głośny hałas. Inne zaś, nauczone doświadczeniem, silnie przeżyją pokaz fajerwerków, co prawdopodobnie będzie wymagało od właściciela uspokajania pupila przez cały wieczór.
Behawioryści nie mają wątpliwości, że czworonogi źle reagujące na huk petard, i trudno jest przyzwyczaić je do hałasu. Z pewnością nie jest to kilkuminutowy trening, który zaowocuje natychmiastową zmianą podejścia zwierzęcia. Próbując wystawiać je siłą na bodziec, zwiększymy tylko poziom agresji oraz zaniepokojenia, w efekcie pogłębiając traumę pupila. W noc sylwestrową właściciele zaniepokojonych zwierząt powinni zamknąć szczelnie okna, zasłonić żaluzje, pogłośnić radio lub telewizor i postarać się odwrócić uwagę czworonogów od hałasu pysznymi smakołykami. Jeśli będziemy opanowani, nasze zwierzęta również odczują wewnętrzny spokój.
***
Po dwuletniej przerwie powracamy na Stadion Śląski, by wspólnie świętować najważniejszą imprezę roku - Sylwester Szczęścia 2021/2022! Pełni optymizmu i radości spotykamy się by tanecznym krokiem przywitać Nowy Rok! Bądźcie z nami w Polsacie, portalu INTERIA, Polsat Go (polsatgo.pl) oraz Polsat News!
To będzie niezapomniana noc! Bądźcie z nami podczas relacji na żywo z najlepszego koncertu ostatniego dnia tego roku i z przytupem oraz w szampańskich humorach przywitajcie kolejny rok! Pozwólcie nam się porwać w tę wyjątkową muzyczną podróż, podczas której usłyszymy największe hity lat i dekad.
Nowy Rok przywitają z nami: Dawid Kwiatkowski, Viki Gabor, Doda, Cleo, Danzel, Ewelina Lisowska, Bajm, Liz Mitchell. The Original Lead Singer of BoneyM, Dr Alban, Michał Wiśniewski, Michał Szpak, Papa D, Enej, Paweł Domagała, Golec uOrkiestra oraz Gromee!
Transmisja Sylwestrowej Mocy Przebojów będzie dostępna między innymi w Telewizji Polsat, Polsat Go, w portalu INTERIA oraz Polsat News.
Zobacz również:
4 sposoby na noworoczną oszczędność