Filodendron: Szybko rośnie, pięknie się pnie, mało wymaga
Filodendron pnący (Philodendron scandens) to roślina absolutnie niebanalna i łatwo go polubić nie tylko za naturalne walory dekoracyjne. Uroczo się pięknie i sprytnie zakrywa także te mniej atrakcyjne zakątki w mieszkaniu czy w domu. Zaliczany jest do zacnego grona najmniej wymagających okazów doniczkowych. Filodendron pnący rośnie szybko i bujnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Wybaczy brak uwagi i słabe nieregularne nawadnianie. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o tej ciekawej roślinie? Jak często go podlewać? Dlaczego tak ważny dla wzrostu filodendrona jest zabieg podcinania pędów? Podpowiadamy.
Filodendron pnący: Kilka słów o roślinie
Filodendron pnący (Philodendron scandens) należy do rodziny roślin obrazkowatych. Naturalne porasta kraje Ameryki Północnej. Na Starym Kontynencie uprawiany jest głównie jako roślina doniczkowa. Największym walorem filodendrona są błyszczące, miękkie w dotyku i przypominające kształtem serca liście. (Właśnie dlatego określany jest także mianem sercowatego). Przyjmują różnorakie odmiany zieleni. W warunkach naturalnych filodendron osiąga bardzo imponujące rozmiary. Jego pędy mogą mieć długość dziesięciu metrów; okazy domowe są znacznie mniejsze i zyskują zwykle maksymalnie trzy metry długości. Roślina posiada liczne korzenie napowietrzne, bardzo szybko się pnie - zwłaszcza, gdy ma odpowiednią podpórkę - palik bądź kratkę.
Filodendron preferuje stanowiska półcieniste
Filodendron pnący poradzi sobie zarówno w słońcu, jak i cieniu. Światło jest mu jednak niezbędne do prawidłowego wzrostu i odpowiedniego wybarwienia liści, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie dla niego stanowisko półcieniste.
Filodendron ma niewielkie wymagania
Filodendron podobnie jak zamiokulkas zyskał miano żelaznej rośliny - przetrwa w najgorszych warunkach i wybaczy wiele. Z jego uprawą poradzi sobie nawet mało wprawna w ogrodnictwie osoba, gdyż ma bardzo małe wymagania. Wyrośnie na niemal każdej glebie, ale najlepszym wyborem będzie dla niego ziemia żyzna, lekka i przewiewna. Można śmiało wykorzystać uniwersalne mieszkanki ziemi przeznaczone dla roślin doniczkowych.
Filodendron wymaga oszczędnego podlewania
Filodendron najlepiej rośnie w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza. Jeśli nie da się spełnić tego warunku, trzeba regularnie zraszać jego liście wodą. Z podlewaniem rośliny nie warto przesadzać, bo tylko jej zaszkodzi. Po konewkę najlepiej sięgać dopiero wówczas, gdy gleba w doniczce jest sucha.
Filodendron potrzebuje podcinania
Filodendron pnący szybko i łatwo się rozmnaża. Wystarczy pobrać sadzonki wierzchołkowe, ukorzenić w wodzie, a następnie wsadzić do wilgotnej gleby. Filodendron do bujnego wzrostu potrzebuje też regularnego podcinania starych pędów. W ich miejsce pojawią się nowe.
Filodendron i jego zastosowania
Filodendron pięknie się pnie, dlatego warto stawiać go na parapetach czy kwietnikach, aby jego pędy mogły swobodnie zwisać. Jeśli zapewni się mu palik lub kratkę, uzyska się równie ciekawe efekty dekoracyjne. Filodendron może zostać także wykorzystany w roli "naturalnego parawanu" - sprytnie zasłoni mankamenty na ścianie czy wystające rury.