Fiołek alpejski rozkwitnie pięknie na Boże Narodzenie. Proste triki

Fiołek alpejski to roślina, dzięki której wprowadzisz do swojego mieszkania kolorowy, cieszący oko akcent. Gdy w jesiennych i zimowych miesiącach większość roślin przechodzi w stan uśpienia, on kwitnie najpiękniej. Wymaga jednak odpowiednich warunków, a drobne błędy w uprawie mogą spowodować, że szybko zmarnieje. Dowiedz się zatem, jak wygląda domowa pielęgnacja fiołka alpejskiego (zwanego także cyklamenem), by uczynić z niego bardzo atrakcyjne uzupełnienie świątecznych dekoracji.

Poznaj tajniki pielęgnacji fiołka alpejskiego
Poznaj tajniki pielęgnacji fiołka alpejskiego123RF/PICSEL

Za co kochamy fiołka alpejskiego?

Uprawiany w doniczce nie zajmuje dużo miejsca, więc jego widokiem cieszyć się można w nawet niewielkich mieszkaniach. Dostępne są odmiany, które kwitną na biało, w różnych odcieniach różu, czerwieni czy fioletu. Taki widok z pewnością podziała kojąco, gdy za oknem panuje przygnębiająca szaruga. Delikatnie pachnące kwiaty pojawiają się od jesieni aż do wczesnej wiosny. Same liście też wyglądają bardzo dekoracyjnie, ponieważ przyjmują sercowaty kształt, a na niektórych odmianach zauważyć można srebrzyste wzorki.

Fiołek alpejski, czyli cyklamen perski? Problemy z nazewnictwem

Nazwy te często bywają używane zamiennie. Jednak niewiele osób wie, że poprawna jest tylko jedna. Szukając informacji na temat tego, jak pielęgnować fiołka alpejskiego, powinniśmy raczej skupić się na tym drugim - poprawnym terminie. Choć utożsamianie obu określeń weszło w powszechny nawyk, nie wiadomo dlaczego tak się stało. Cyklamen bowiem botanicznie nie jest nawet spokrewniony z fiołkami.

Cyklamen w domu: Od czego zacząć?

Zakupem tej rośliny często interesujemy się dopiero późną jesienią lub tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że dzięki temu delikatne i kolorowe kwiaty staną się idealną ozdobą pomieszczeń. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że transport rośliny i narażanie na gwałtowne wahania temperatury mogą jej bardzo zaszkodzić. Na zakupy lepiej nie wyruszać w mroźny i wietrzny dzień. Warto poprosić również o szczelne zapakowanie cyklamenu w papier.

Trzymaj się kilku prostych zasad, a cyklamen odwdzięczy ci się pięknymi kwiatami
Trzymaj się kilku prostych zasad, a cyklamen odwdzięczy ci się pięknymi kwiatami123RF/PICSEL

Jakie stanowisko dla cyklamenu?

Choć źle reaguje na zimno, nie powinien być narażony na zbyt wysoką temperaturę. Może być to sporym wyzwaniem, skoro czas kwitnięcia rośliny przypada na okres grzewczy, kiedy staramy się zatrzymać jak najwięcej ciepła we wnętrzu domów. Zadbajmy więc o to, by ustawić doniczkę z cyklamenem w możliwie jak największej odległości od mocno grzejącego kaloryfera. Najbardziej odpowiednia temperatura to 17-18°C. Dla nas może być to zdecydowanie zbyt chłodno, ale starajmy się nie przekraczać 23°C. Przegrzewanie mieszkań nie sprzyja nie tylko roślinom, ale przede wszystkim naszemu zdrowiu.

Cyklamen perski lubi światło, lecz nie należy wystawiać go na zbyt mocne działanie promieni słonecznych. Polecamy ustawiać go na parapetach od strony północnej, ewentualnie wschodniej.

Jak podlewać cyklamen?

Trzeba zadbać o to, by ziemia w doniczce była cały czas wilgotna. Nie oznacza to jednak, że podlewać cyklamen możemy bez żadnych ograniczeń. Należy robić to regularnie dwa razy w tygodniu. Nie umieszczajmy jednak wody bezpośrednio w doniczce, a na szerokiej i stosunkowo głębokiej podstawce. Jeśli po upływie około pół godziny płyn nie zostanie całkiem wchłonięty przez podłoże, nadmiar należy usunąć. Jeśli tego nie zrobimy, narazimy roślinę na gnicie.

Tego nigdy nie rób: Odpada również zraszanie liści czy stosowanie środków nabłyszczających. Jeśli chcesz je odświeżyć lub pozbyć się ewentualnego kurzu, użyj do tego delikatnego pędzelka. Pamiętaj także, by nie zostawiać w doniczce suchych liści i kwiatów, które już zwiędły. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas