Fitonia: Uprawa, pielęgnacja, wymagania

Wśród wielu roślin, które można uprawiać w domowych warunkach, są całkiem niepozorne, ale również i zachwycające swoim widokiem. Oryginalne okazy wcale nie muszą obficie kwitnąć ani osiągać kolosalnych rozmiarów! Przykładem takiej rośliny jest fitonia: mała i kompaktowa, ale przyciąga uwagę swoimi pięknymi liśćmi. Jeśli chcemy, aby fitonia w naszym domu była okazała, to – niestety – trzeba się natrudzić. Ale wysiłki zawsze się opłacają! Jak uprawiać fitonię? Oto garść wskazówek!

Fitonia może mieć atrakcyjne przebarwienia - to atut tej wdzięcznej rośliny
Fitonia może mieć atrakcyjne przebarwienia - to atut tej wdzięcznej rośliny123RF/PICSEL

Czym jest fitonia?

Fitonia to roślina zaliczana do akantowatych, którą w naturalnych warunkach można spotkać w tropikalnych lasach deszczowych. Tam też przybiera formę pnącza. Niestety, w naszych domach osiąga o wiele mniejsze rozmiary i rzadko zdarza się, aby przekraczała 20 cm wysokości. Mimo różnic w budowie i tak zachwyca swoim wyglądem! Fitonia wybierana jest jako ozdoba pomieszczeń: wszystko przez jej oryginalne liście! Przybierają jajowaty i owalny kształt - jej powierzchnia jest owłosiona i mieni się oryginalnymi przebarwianiami: różowymi, bordowymi lub czerwonymi, które różnią się w zależności od konkretnego gatunku rośliny.

Niestety, fitonia nie należy do gatunków łatwych w uprawie - potrzebuje nie tylko specyficznej pielęgnacji, ale także odpowiednich warunków, co przekłada się na wiele nieświadomie popełnianych błędów.

Ustaw fitonię w odpowiednim miejscu!

Aby fitonia rosła bez przeszkód w naszym domu, trzeba wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Najlepiej zagwarantować jej stanowisko, które choć trochę będzie przypominało takie, jak są obecne w naturalnych warunkach rozwoju rośliny. Przede wszystkim powinno się fitonii zapewnić jasne miejsce z rozproszonym światłem. Zbyt mała ilość promieni słonecznych spowoduje, że roślina szybko obumrze albo będzie jedynie karłowata. Natomiast nadmiar słońca jest dla fitonii równie szkodliwy: wtedy szybko liście tracą na atrakcyjności i pojawiają się na nich nieestetyczne poparzenia słoneczne.

Fitonia nie do każdego mieszkania się nadaje

Fitonia ma wyśrubowane warunki uprawowe: Nie każdy może im sprostać
Fitonia ma wyśrubowane warunki uprawowe: Nie każdy może im sprostać123RF/PICSEL

Jeśli ktoś zastanawia się, dlaczego w jego mieszkaniu uprawa fitonii się nie powodzi, pewnie nie wziął pod uwagę temperatury obecnej w pomieszczeniach. Okazuje się, że roślina jest bardzo wrażliwa - szkodzą jej przeciągi, ale także chłód. Aby fitonia rosła bez zarzutu, w ciągu dnia w mieszkaniu powinno być około 24 stopni Celsjusza, natomiast nocą nieco mniej: około 18-20 stopni. Niestety, zimy mogą być dla fitonii zabójcze, zwłaszcza wtedy, gdy wieczorami włączamy ogrzewanie albo wręcz przeciwnie - oszczędzamy na cieple! Jeśli temperatura spada poniżej 16 stopni Celsjusza w pokoju, to fitonia bardzo szybko obumiera.

Podlewaj fitonię z głową!

Nie tylko temperatura otoczenia może sprawiać, że fitonia nie rośnie tak, jakbyśmy tego chcieli. Roślinę trzeba regularnie podlewać tak, aby jej podłoże było stale wilgotne. Niestety, zbyt duża ilość wody sprzyja powstawaniu chorób grzybowych oraz gniciu podłoża. Natomiast przesuszenie może być dla fitonii zabójcze. Choć jednorazowo fitonia może podnieść się po pominięciu podlewania, to stałe zapominalstwo może doprowadzić do masowego zrzucania dekoracyjnych liści!

Oprócz zagwarantowania stałych dawek nawodnienia, fitonia potrzebuje dużej wilgotności powietrza, co w sezonie grzewczym jest nie lada wyzwaniem. Oczywiście, idealnie byłoby zapewnić sobie dobrej jakości nawilżacz powietrza. Na szczęście, istnieją również łatwiejsze i tańsze rozwiązania, które nie zrujnują domowego budżetu. Wystarczy doniczkę z fitonią umieścić na podstawce wypełnionej kamieniami oraz wodą.

Przycinaj swoją fitonię!

Przycinaj fitonię: To zapewni jej zwarty pokrój
Przycinaj fitonię: To zapewni jej zwarty pokrój123RF/PICSEL

Choć fitonia jest wrażliwa na wiele czynników panujących w domu, to istnieje zabieg, który przysłuży się jej kondycji. Okazuje się, że fitonia wręcz uwielbia uszczykiwanie, czyli usuwanie młodych pędów. To powoduje, że - paradoksalnie - wtedy łatwiej i lepiej się rozkrzewiają, co zapewnia im gęsty, a także atrakcyjny pokrój. Poza tym nie trzeba obawiać się o przycinanie zbyt wybujałych pędów! Nie dość, że to także może je w przyszłości zagęścić, to jeszcze ucięte fragmenty fitonii można w łatwy sposób rozmnożyć!

Rozmnażanie i sadzenie fitonii

Co zrobić z pociętymi fragmentami fitonii? Wystarczy je umieścić w szklanym naczyniu z wodą i poczekać, aż wypuszczą korzenie. Kiedy się wytworzą, można fitonię umieścić w doniczce z ziemią. Najlepiej, aby była ona żyzna, ale równocześnie przepuszczalna, o delikatnie kwaśnym odczynie pH. Oczywiście, na dnie powinna znaleźć się warstwa drenażowa (wykonana z keramzytu, drobnych kamyczków lub pokruszonej ceramiki) oraz dziury odpływowe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas