Forsycja: Jak ją pielęgnować?
Forsycja to jeden z tych krzewów, który zwiastuje nadchodzącą wiosnę! Dlaczego? Kiedy inne rośliny dopiero budzą się do życia, to właśnie ona obsypuje się masowo żółtymi, drobnymi kwiatami! Forsycja to bardzo wdzięczny krzew, który może być doskonałą ozdobą ogrodu. Jeśli ktoś sądzi, że nie poradzi sobie z jej uprawą, to powinien się do niej jak najszybciej przekonać, ponieważ poradzi sobie z tym zadaniem nawet laik. Jak uprawiać i pielęgnować forsycję w ogrodzie? Garść wskazówek znajdziesz poniżej!
Spis treści:
Parę słów o krzewie
Forsycja jest krzewem, który pewnie każdy z nas zna doskonale, ponieważ można go spotkać w wielu ogrodach i parkach. Jak ją rozpoznać? Wiosną, kiedy temperatura już jest bardziej przychylna, na łodygach pojawiają się pąki, które masowo zakwitają - wtedy tworzą się atrakcyjne, żółte kwiatostany. Dopiero po przekwitnięciu w ich miejscu można zauważyć gęste ulistnienie oraz tworzenie się nowych pędów. Forsycja - ze względu na swój pokrój - śmiało może być uznana za jeden z pierwszych symboli wiosny, a jej uprawa nie sprawia większego kłopotu.
Kiedy sadzić te piękne krzewy?
Jeśli chcemy cieszyć się widokiem krzewów w naszym ogrodzie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasadzić forsycje. Idealnymi porami do tego celu jest wczesna jesień albo późna wiosna, kiedy gleba jest wilgotna. Zanim jednak umieścimy forsycje w ogrodzie, trzeba zapewnić im odpowiednie miejsce. Krzew najlepiej rośnie tam, gdzie dociera najwięcej promieni słonecznych, ale nie przeszkadzają mu też nadmierne podmuchy wiatru. Warto przyjrzeć się glebie: aby forsycja pięknie zakwitła, potrzebuje wilgotnej i żyznej ziemi.
Przycinanie: O tym musisz pamiętać!
Jeśli mamy już w naszym ogrodzie forsycję, to trzeba pamiętać o regularnym jej przycinaniu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ kilka ruchów sekatorem pomoże nie tylko usunąć martwe części krzewu, ale także pobudzić go do lepszego i piękniejszego rozrostu. Gdy zapomnimy o przycięciu, krzew przerzedza się od dołu, a także może gorzej kwitnąć.
Kiedy najlepiej przycinać forsycję? Zabieg ten należy zrobić zaraz po przekwitnięciu krzewu! Dlaczego? Ponieważ krzew kwitnie na pędach zeszłorocznych. Jeśli zrobimy to za wcześnie lub za późno, możemy zapomnieć o przepięknych kwiatostanach.
Pielęgnacja? To pestka!
Jak pielęgnować forsycję? Ona nie potrzebuje zbyt wielu zabiegów, jeśli zapewnimy jej odpowiednie miejsce, a także będziemy przycinać ją zaraz po przekwitnięciu. Czego jeszcze wymaga? Przede wszystkim podlewania, ale wyłącznie wtedy, kiedy latem panują bardzo wysokie temperatury i widzimy, że liście zaczynają więdnąć. Nie warto także przesadzać z nadmiarem wody, gdyż to również może niekorzystnie wpłynąć na kondycję forsycji.
Forsycja ma płytki system korzeniowy, ale to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobrze znosić ujemne temperatury zimą. Oczywiście, nie trzeba zawsze zabezpieczać ją przed mrozami, ale młode krzaczki mogą wymagać osłonięcia bryły korzeniowej. W jaki sposób? Jesienne przysłonięcie ściółką, warstwą piasku lub trocinami powinno rozwiązać problem.
Rozmnażanie. Sposób na darmowe krzewy!
Jak rozmnażać forsycję? Wiele osób zastanawia się, jak to zrobić. Zabieg ten można wykonać na co najmniej trzy sposoby. Dwa pierwsze warto przeprowadzić podczas cięcia - wtedy młode, giętkie, ale pokryte brązową korą gałązki można umieścić w ukorzeniaczu i wodzie, a następnie poczekać, aż wytworzą się korzenie.
Druga metoda to umieszczenie pobranych sadzonek (o długości ołówka z kilkoma liśćmi) wprost w glebie, a także solidne ich podlewanie raz na jakiś czas.
Trzeci sposób jest nieco bardziej czasochłonny, ale przeważnie się udaje. Wystarczy jedną łodygę (bez jej ucinania) wygiąć i wkopać jej środkową część do ziemi (w miejscu, gdzie będzie przykryta glebą, można zrobić solidne nacięcie). Tak uformowaną sadzonkę, należ pozostawić na swoim miejscu na kilka miesięcy, po czym wykopać i po upewnieniu się, że korzenie się wytworzyły, odciąć od forsycji matczynej.
Zalety przepięknego krzewu
Forsycja to krzew, który posiada wiele zalet. Wiemy już, że ma kluczowe walory ozdobne, ale także nie sprawia kłopotów w uprawie. Forsycja świetnie nadaje się również jako krzew na żywopłot, który uchroni przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.
Forsycja ma płytki system korzeniowy, który nie jest również ekspansyjny. Co to oznacza? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zestawiać forsycję z innymi krzewami kwitnącymi, by zapewnić sobie oryginalny widok przez cały sezon wegetacyjny.