Fusy z kawy jako nawóz? Uważaj, możesz zaszkodzić swoim roślinom

O wykorzystaniu fusów z kawy mówi i pisze się wiele. Jednym z często polecanych zastosowań jest używanie ich jako nawozu zarówno do kwiatów doniczkowych, jak i roślin ogrodowych. Choć rzeczywiście mają one wiele zalet i mogą pomagać roślinom, to jednak okazuje się, że bywają także szkodliwe. Kiedy fusy z kawy nie nadają się na nawóz?

Fusy z kawy jako nawóz — nie wszystkie rośliny to lubią
Fusy z kawy jako nawóz — nie wszystkie rośliny to lubią123RF/PICSEL

Fusy z kawy: Nigdy nie stosuj przy sadzeniu rośliny

Badania dowodzą, że fusy z kawy hamują kiełkowanie nasion i wzrost siewek, dlatego nie należy stosować ich podczas sadzenia czy tworzenia rozsad. Pomysł wymieszania fusów z kawy z glebą dopiero rozpoczynających egzystencję roślin, jest z góry skazany na porażkę. Naukowcy podejrzewają, że odpowiedzialną za powstrzymywanie rozwoju roślin jest kofeina.

Fusy z kawy: Te rośliny ich nie lubią

Choć fusy zawierają dobre dla roślin składniki odżywcze, takie jak: potas, fosfor, azot, wapń, chrom, żelazo czy magnez, to jednak nie wszystkie rośliny dobrze reagują na domowy nawóz z fusów z kawy. Przykładem rośliny doniczkowej, która bardzo źle znosi pozostałości po czarnym napoju w swojej doniczce, jest trzykrotka. Sansewieria to kolejna doniczkowa pani, która nie przepada za fusami z kawy i lepiej ich jej nie podawać.

Lawenda
Lawenda123RF/PICSEL

Choć fusy z kawy raczej pomagają podtrzymywać pH gleby, niż mają wpływ na jej zakwaszenie, to jednak wielu ogrodników wzbrania się przed podsypywaniem fusami roślin ogrodowych, które znane są z tego, że preferują neutralne bądź zasadowe podłoże. Z tego powodu nie są one zalecane dla:

 • lawendy,

 • budlei,

 • macierzanki,

 • winorośli,

 • oregano,

 • lwich paszczy. 
 • Trzykrotka nie lubi fusów z kawy
  Trzykrotka nie lubi fusów z kawy 123RF/PICSEL

  Uważnie obserwuj rośliny

  Przy czym niechęć do stosowania fusów z kawy jako nawozu dla roślin preferujących zasadową glebę, może być pokłosiem przekonania, że mogą one zakwasić podłoże. Z tego względu użytkownicy pijący dużo kawy i lubiący eksperymentować, mogą użyć fusów z kawy także do roślin lubiących neutralne czy zasadowe podłoże, ale zalecamy wówczas uważną obserwację ogrodu i reagowanie, jeśli zauważymy niekorzystne zmiany.

  Przykład trzykrotki pokazuje dobitnie, że choć teoretycznie roślina powinna pozytywnie reagować na fusy z kawy jako nawóz, to wyjątkowo jej one nie odpowiadają. Takich roślin może być więcej, a jedynie ogrodnicy jeszcze na nie nie natrafili.

  Kawa jest zdrowa. W jaki sposób działa?Interia.tv
  INTERIA.PL
  Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
  Dołącz do nas