Fytoftoroza niszczy iglaki, jak jej zapobiec?
Wiele osób, które posiadają ogrody czy działki, umieszczają na nich różnego rodzaju rośliny iglaste. Najczęściej wybór pada na tuje, zwane również żywotnikami, ponieważ nie sprawiają większych problemów w uprawie, za to szybko rosną. Dlatego też niektórzy wykorzystują je jako naturalną osłonę przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów. Niestety, czasami działkowicze i ogrodnicy popełniają kilka błędów, które sprawiają, że popularne iglaki są atakowane przez fytoftorozę - chorobę, która prowadzi do ich zamierania. Podpowiadamy, jak jej zapobiegać, a także działać w obliczu jej występowania w ogrodzie.
Fytoftoroza: Błyskawicznie niszczy iglaki
Fytoftoroza to groźna choroba grzybicza, która najczęściej atakuje tuje - znane również jako żywotniki zachodnie - ale może wywołać ogromne szkody w innych roślinach, również liściastych. Spowodowana jest przez działanie dwóch patogenów: Phytophthora cinnamomi oraz Phytophthora plurivora. Oba zaczynają swój atak od systemu korzeniowego, wskutek którego dochodzi do zamierania najpierw pojedynczych łodyg i pędów iglaków, ale z czasem - o ile nie podejmie się zdecydowanych kroków - obejmuje całą roślinę, co niechybnie doprowadza do jej zamierania. Należy pamiętać, że choroby grzybicze mogą przenosić się z rośliny na roślinę, więc posiadanie ładnego szpaleru z żywotników jest bardzo niebezpieczne, bowiem wszystkie, z racji bliskiego sąsiedztwa, są zagrożone fytoftorozą.
Jak poznać fytoftorozę?
Niestety, fytoftoroza może mieć czasami gwałtowny i niezauważalny przebieg. Dotyczy to najczęściej młodych sadzonek, ponieważ one - jeśli są zarażone chorobą - przestają nagle rosnąć, a z czasem pojawiają się na nich przebarwienia i w krótkim czasie zamierają. Na szczęście, w przypadku egzemplarzy kilkuletnich, widoczność zmian objętych fytoftorozą jest na tyle widoczna, że można podjąć zdecydowane kroki. Jak w takim przypadku rozpoznać fytoftorozę? Przede wszystkim początkowo objawia się żółknięciem igieł, a następnie brązowieniem całych łodyg, by w końcu ostatecznie całkowicie uschnąć.
Przyczyny fytoftorozy
Skoro wiadomo już, jak objawia się fytoftoroza, należy poznać najczęstsze przyczyny rozwoju tej groźnej dla roślin choroby grzybowej. W przeważającej mierze problemem są błędy pielęgnacyjne, a zwłaszcza sytuacja, kiedy korzenie roślin iglastych są notoryczne zalewane (lub gromadzi się w pobliżu ich woda), co sprzyja rozwojowi patogenu grzybowego. Fytoftoroza zazwyczaj pojawia się późną wiosną, kiedy temperatury oscylują wokół 20 stopni Celsjusza. Jednak największe żniwo ataków fytoftorozy na iglakach przypada podczas ciepłego i wilgotnego lata.
Jak postępować z iglakami zainfekowanymi fytoftorozą?
W przypadku występowania fytoftorozy trzeba działać zdecydowanie. Jeśli choroba zaatakowała fragementy roślin, nie pozostaje nic innego, jak usunięcie brązowych części i ich zutylizowanie. Jednak nie wolno odkładać ich na kompost, ponieważ tam grzyby wywołujące fytoftorozę będą miały doskonałe warunki do rozwoju. Poza tym trzeba podjąć walkę z grzybem stosując fungicydy i podlewając nimi korzenie. Niestety, walka z fytoftorozą nie jest łatwa, dlatego często należy pozbyć się zainfekowanej rośliny. Warto wiedzieć, że grzyby wywołujące chorobę są bardzo odporne, więc zaleca się, aby nie sadzić w tym miejscu roślin przez kilka lat.
Co zrobić, aby fytoftoroza występowała jak najrzadziej?
Fytoftoroza jest bardzo podstępną i dynamiczną chorobą grzybową, która może niszczyć drzewa iglaste obecne w naszych ogrodach. Póki co nie istnieją naturalne środki, które mogłyby zapobiegać chorobie. Jedyne co należy zrobić, to otoczyć odpowiednią pielęgnacją znajdujące się w ogrodzie gatunki i pilnować tych, które mamy zamiar posadzić. Zatem, co należy podjąć? Przede wszystkim dokładnie przemyśleć miejsce sadzenia roślin - musi mieć ono przepuszczalną ziemię, aby nie gromadziła się w niej woda. Zawsze można również umieścić pod korzeniami warstwę drenażową, która będzie odprowadzała nadmiar wody. Poza tym nie warto sadzić roślin iglastych czy liściastych w zagłębieniach i innych miejscach, które sprzyjają gromadzeniu się wody. Należy pamiętać, aby rośliny zasilać okresowo nawozami. Niedobór składników odżywczych może powodować, że będą osłabione i bardziej podatne na działanie fytoftorozy.
Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl