Gdy szef cię prześladuje

Nie czekaj, tylko dowiedz się, co możesz zrobić i do kogo zgłosić się o pomoc w takiej sytuacji.

Nie wolno tolerować napastliwości kierownika
Nie wolno tolerować napastliwości kierownika123RF/PICSEL

Pani Kamila przyszła do mnie załamana. Opowiedziała mi, jak jest traktowana w pracy.

- Mam dobre wyniki, a mimo to szef stale mnie krytykuje. Wyśmiewa moje pomysły, daje mi też dużo więcej do zrobienia niż innym, rozsiewa różne plotki o mnie. Doszło do tego, że koledzy z pracy mnie unikają. Co robić? - zapytała.

- To, o czym pani opowiada, to mobbing - jeden z przejawów dyskryminacji w pracy. Polega on na ciągłym dręczeniu, zastraszaniu i prześladowaniu wybranej osoby. Prowadzi to do rozstroju zdrowia pracownika, a także do jego izolowania od zespołu. Proszę tylko pamiętać, że o mobbingu mówimy, gdy takie traktowanie trwa przez dłuższy czas - co najmniej 6 miesięcy.

- Co mogę zrobić?

- Przede wszystkim zwrócić się do przełożonego osoby, która panią prześladuje. Warto pamiętać, że mobberem może być szef, ale także kolega czy koleżanka z pracy.

- A gdy to nie pomoże? Poza tym, trochę się boję iść na skargę.

- Może pani zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy (również anonimowo). W każdym Okręgowym Inspektoracie Pracy udzielane są porady telefoniczne dotyczące mobbingu (www.pip. gov.pl). Powinna też pani szukać pomocy w związkach zawodowych (jeśli są w pani firmie) i stowarzyszeniach antymobbingowych (patrz ramka).

- Czy mogę również dochodzić swoich praw w sądzie?

- Tak. Pozew przeciwko pracodawcy powinna pani złożyć do sądu pracy (sąd rejonowy właściwy dla siedziby pracodawcy). Sprawy o mobbing są jednak bardzo trudne. Proszę więc zbierać dowody.

Oprócz Państwowej Inspekcji Pracy, pomóc może Rzecznik Praw Obywatelskich (www.brpo.gov.pl), Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania (www.rownetraktowanie.gov.pl). Poza tym, organizacje, które zajmują się mobbingiem, m.in. Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe we Wrocławiu (www.mobbing.most.org.pl), Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe OSA (www.osa-stow.republika.pl).

- A dokładnie jakie?

- Robić notatki o takich sytuacjach, zachowywać e-maile i sms-y. Może pani też nagrać takie zachowanie, np. dyktafonem czy telefonem. Dowodami są też np. rachunki za leki, wizyty u lekarza czy prawnika. Warto mieć świadków. Może uda się pani namówić innego pracownika, który też jest mobbowany albo byłych pracowników.

- Czego mogę się domagać?

- Przede wszystkim zaprzestania mobbingu i zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Jeśli ucierpiało pani zdrowie, może pani żądać zadośćuczynienia.

l art. 11, 15, 18, 94 Kodeksu pracy

Chwila dla Ciebie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas