Reklama

Reklama

Gdy szef cię prześladuje

Nie czekaj, tylko dowiedz się, co możesz zrobić i do kogo zgłosić się o pomoc w takiej sytuacji.

Pani Kamila przyszła do mnie załamana. Opowiedziała mi, jak jest traktowana w pracy.

- Mam dobre wyniki, a mimo to szef stale mnie krytykuje. Wyśmiewa moje pomysły, daje mi też dużo więcej do zrobienia niż innym, rozsiewa różne plotki o mnie. Doszło do tego, że koledzy z pracy mnie unikają. Co robić? - zapytała.

- To, o czym pani opowiada, to mobbing - jeden z przejawów dyskryminacji w pracy. Polega on na ciągłym dręczeniu, zastraszaniu i prześladowaniu wybranej osoby. Prowadzi to do rozstroju zdrowia pracownika, a także do jego izolowania od zespołu. Proszę tylko pamiętać, że o mobbingu mówimy, gdy takie traktowanie trwa przez dłuższy czas - co najmniej 6 miesięcy.

Reklama

- Co mogę zrobić?

- Przede wszystkim zwrócić się do przełożonego osoby, która panią prześladuje. Warto pamiętać, że mobberem może być szef, ale także kolega czy koleżanka z pracy.

- A gdy to nie pomoże? Poza tym, trochę się boję iść na skargę.

- Może pani zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy (również anonimowo). W każdym Okręgowym Inspektoracie Pracy udzielane są porady telefoniczne dotyczące mobbingu (www.pip. gov.pl). Powinna też pani szukać pomocy w związkach zawodowych (jeśli są w pani firmie) i stowarzyszeniach antymobbingowych (patrz ramka).

- Czy mogę również dochodzić swoich praw w sądzie?

- Tak. Pozew przeciwko pracodawcy powinna pani złożyć do sądu pracy (sąd rejonowy właściwy dla siedziby pracodawcy). Sprawy o mobbing są jednak bardzo trudne. Proszę więc zbierać dowody.

- A dokładnie jakie?

- Robić notatki o takich sytuacjach, zachowywać e-maile i sms-y. Może pani też nagrać takie zachowanie, np. dyktafonem czy telefonem. Dowodami są też np. rachunki za leki, wizyty u lekarza czy prawnika. Warto mieć świadków. Może uda się pani namówić innego pracownika, który też jest mobbowany albo byłych pracowników.

- Czego mogę się domagać?

- Przede wszystkim zaprzestania mobbingu i zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Jeśli ucierpiało pani zdrowie, może pani żądać zadośćuczynienia.

l art. 11, 15, 18, 94 Kodeksu pracy

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: mobbing

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy