Reklama

Reklama

Gdzie rosną grzyby we wrześniu 2022? W polskich lasach zwróć uwagę na te drzewa

Mamy teraz szczyt sezonu na grzyby, jednak, aby zbiory były owocne, "darów lasu" trzeba szukać z głową. W zbieraniu grzybów pomocna może okazać się umiejętność rozpoznawania drzew, pod którymi zazwyczaj znaleźć można poszczególne gatunki. Nie wiesz, gdzie rosną grzyby? Zastanawiasz się, gdzie szukać jadalnych grzybów we wrześniu? W takim razie sprawdź, pod jakimi drzewami rosną jakie grzyby. Dzięki tym informacjom wyprawa do polskich lasów na pewno będzie udana.

Gdzie rosną grzyby w polskich lasach? To pytanie Polacy zadają sobie zwłaszcza teraz, w samym szczycie sezonu na grzyby 2022. Jeżeli zależy ci na tym, aby z wrześniowego spaceru wrócić z wypełnionym po brzegi koszykiem, musisz wiedzieć, że tak naprawdę każdego gatunku grzybów powinieneś szukać w nieco innym miejscu.

W Polsce jeszcze niedawno mielimy do czynienia z okresem intensywnych, sierpniowych upałów, które nie sprzyjały udanemu grzybobraniu. Na szczęście aura powoli się zmienia. Wrzesień zapowiada się już nieco chłodniejszy i nieco bardziej deszczowy, a to sprzyja rozwojowi zdrowej grzybni. 

Reklama

Gdzie rosną grzyby? Szukaj ich w konkretnych miejscach polskich lasów

Sezon na grzyby 2022 możemy uznać za otwarty, jednak, gdzie rosną grzyby? Wytrawni grzybiarze dobrze wiedzą, że kurki, kanie i prawdziwki rzadko kiedy wyrastają tuż obok siebie. Niestety rzadko decydują się zdradzić swoje "miejscówki", dlatego podpowiadamy, gdzie najlepiej wybrać się na grzybobranie. 

Jeśli jeszcze nie wiesz, pod jakimi drzewami rosną jakie grzyby, wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule. Okazuje się, że do wielu polskich lasów nie warto nawet wchodzić, jeśli poszukujemy konkretnych gatunków grzybów we wrześniu

Sprawdź: Gdzie rosną grzyby w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim 

Dlaczego grzyby rosną pod drzewami? Chodzi o proces mikoryzy

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych informacji, gdzie rosną grzyby we wrześniu, musimy wyjaśnić, o co właściwie chodzi z tym całym związkiem grzybów z drzewami? 

Proces, tzw. współpracy grzybów i drzew określa się jako mykoryza. Zjawisko to polega na tym, iż strzępki grzybni wrastają w korzenie konkretnych drzew i krzewów i trzeba zaznaczyć, że przynosi to korzyści obu stronom. 

Drzewo zyskuje, ponieważ zwiększa się zasięg jego korzeni, przez co łatwiej mu pobierać niezbędne składniki odżywcze i wodę. Zaczyna wykazywać również większą odporność na choroby i szkodniki. Grzyby pobierają zaś od drzewa niezbędne im substancje, w tym m.in. cukry. 

Czytaj również: Gdzie rosną grzyby w województwach: pomorskim, kujawskim, łódzkim?

Pod jakimi drzewami rosną jakie grzyby? Kurki, kanie, borowiki

Dobra znajomość zjawiska mikoryzy jest niezbędna grzybiarzom, którzy liczą na obfite zbiory jadalnych grzybów. Dzięki temu, że wiemy, pod jakimi drzewami rosną jakie grzyby, szybciej zauważymy interesujące nas owocniki. 

Oczywiście, nie oznacza to, że wśród brzóz zawsze znajdziemy dorodne koźlarze, a pod świerkami kurki, jednak spora szansa, że tak będzie. Gdzie rosną grzyby poszczególnych, wrześniowych gatunków? 

  • Pieprznik jadalny (kurka) - to łatwy do rozpoznania grzyb jadalny występujący we wszystkich typach lasów. Najchętniej tworzy mikoryzę z sosnami albo świerkami. Kurki warto jednak szukać również wśród mchu pod bukiem, dębem czy grabem. 
  • Borowik szlachetny (prawdziwek) -  jest grzybem, który może tworzyć mikoryzę z różnymi gatunkami drzew. Natkniesz się na niego zarówno w lasach liściastych, iglastych, jak i mieszanych. Faworytami prawdziwków są świerki i sosny. Niekiedy również dęby i buki. 
  • Borowik usiatkowiony - podobnie jak prawdziwek występuje w pobliżu świerków i sosen. Często wyrasta jednak również pod innymi drzewami, zwłaszcza: jodłą, dębem, lipą, bukiem lub grabem.
  • Maślak żółty - wyjątkowo smaczny gatunek grzybów we wrześniu, najczęściej widywany w lasach iglastych i mieszanych pod modrzewiami. 
  • Maślak zwyczajny - najczęściej spotykany w pobliżu sosen.
  • Mleczaj rydz - W zależności od podgatunku rośnie pod jodłą - mleczaj jodłowy lub świerkiem - mleczaj świerkowy. 
  • Koźlarz babka - ten popularny grzyb jadalny upodobał sobie szczególnie brzozy, a więc na jego zbiory warto wybrać się lasów liściastych lub mieszanych.
  • Koźlarz czerwony (krawiec) - w polskich lasach spotykany przede wszystkim pod topolami osikami albo też tak jak jego "kuzyn" koźlarz babka - pod brzozami.
  • Podgrzybek brunatny - grzyb widywany pod sosnami, świerkami, dębem i grabem. Na ogół w mchu.  
  • Kania czubajka - rośnie w zagłębieniach terenu, w lasach i na łąkach. Najczęściej pod dębami. 

Przeczytaj: Tego grzyba trudno pomylić. Wyborny na zupę, sos, ale nie każdy może go jeść

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gdzie rosną grzyby | grzyby | polskie lasy | grzyby we wrześniu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama