Gdzie wyrzucić blistry po lekach? W jednym przypadku łatwo o błąd
Wyrzucanie opakowań po lekach oraz przeterminowanych leków to kwestia, która wymaga świadomego podejścia w każdym gospodarstwie domowym. Choć nie wydaje się to niczym skomplikowanym, nadal nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co zrobić z pustymi opakowaniami. Najwięcej błędów popełniamy, zastanawiając się, gdzie wyrzucić blistry po lekach. Łatwo tu o pomyłkę.
Spis treści:
Porządki w domowej apteczce
Często zdarza się, że podczas kuracji nie zużyjemy wszystkich leków. Czasem decydujemy się na zakup suplementów, o których stosowaniu zapominamy lub z jakichś względów rezygnujemy. Domowa apteczka pęka w szwach, tymczasem opakowania z lekami otwarte przez zbyt długi czas, a tym bardziej przeterminowane medykamenty nie nadają się do użytku. Grozi to poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Ważne jest robienie regularnych przeglądów, by na bieżąco usuwać tego rodzaju produkty. Zabierając się do pracy, konieczne jest przypomnienie sobie zasad segregacji tych problematycznych odpadów.
Nigdy nie wyrzucaj do kosza
W zapasach masz leki kupione na receptę lub dostępne bez niej specyfiki? Każdy tego rodzaju produkt zalicza się do niebezpiecznych odpadów, który musi być odpowiednio utylizowany. Pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać leków do koszy na śmieci. Nie wchodzi w grę również pozbywanie się ich w zlewie czy toalecie. Zawarte w nich związki chemiczne mogą mieć fatalny wpływ na środowisko naturalne poprzez zanieczyszczenie gleby oraz wody.
Pojawia się zatem pytanie, gdzie wyrzucić przeterminowane leki? W aptekach, przychodniach i szpitalach zazwyczaj ustawione są specjalne pojemniki, gdzie możemy się ich pozbyć. Jeśli nie mamy do nich dostępu, możemy udać się do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Gdzie wyrzucić blistry po lekach? Nagminny błąd
Papierowe opakowania i ulotki wyrzucamy do pojemnika na papier — ta decyzja raczej nikomu nie sprawia trudności. Kiedy kończymy zażywać przepisane tabletki lub kapsułki, blister odruchowo umieszczamy w koszu na plastik — to błąd, z którego nie każdy zdaje sobie sprawę. Tego rodzaju opakowanie wykonane jest zarówno z plastiku, jak i aluminium. Takie połączenie sprawia, że odpad jest problematyczny z punktu widzenia recyklingu. O ile gmina, w której mieszkasz, nie ustanowiła inaczej, blister po lekach powinien lądować w koszu na odpady zmieszane.
Jak zostało wspomniane, kartonowe pudełka i ulotki należy umieszczać w kontenerach przeznaczonych na papier. Miejsce plastikowych butelek, np. po syropach, jest w pojemniku na tworzywa sztuczne i metale. Puste szklane opakowania również nie sprawią nam trudności — lądują w kontenerach na szkło.