Głóg: Na co pomoże ta wyjątkowa roślina?
Głóg to roślina, której specjalnie nie trzeba przedstawiać. Często można ją – w różnych formach – spotkać w stanie dzikim albo finezyjnie nasadzoną w parkach. Choć nie zawsze zachwyca swoim wyglądem, to jej właściwościami zainteresowała się fitoterapia. Z głogu pozyskuje się lecznicze preparaty, które mogą poprawić funkcjonowanie wielu kluczowych układów organizmu. Dlatego warto zainteresować się głogiem i wymiernymi korzyściami z jego stosowania. Na co pomoże ta wyjątkowa roślina? Przekonajmy się.
Głóg: Można go spotkać na każdym kroku
Głóg jest dość popularną rośliną, którą można spotkać w wielu miejscach w naszym kraju. Jego reprezentantami są liczne gatunki, które wykazują się szerokimi właściwościami zdrowotnymi. Do nich przede wszystkim zalicza się głóg jednoszyjkowy, dwuszyjkowy oraz pośredni, które można w naszej szerokości geograficznej znaleźć najczęściej. Roślina może przyjmować różne formy: od niewysokich, aczkolwiek silnie rozgałęzionych krzewów, poprzez drzewa, które czasem mogą przekraczać kilka metrów wysokości.
Czym charakteryzuje się głóg? Obfitym, wiosennym kwitnieniem: wtedy na jego gałęziach pojawiają się białe (rzadziej różowe) kwiatostany oraz owoce. Te ostatnie przyjmują formę kulistą, czasem owalną, od barwy bordowej, czerwonej przez pomarańczową, kończąc na zielonej.
Wymienione części są ważnymi surowcami lekarskimi, z których można przyrządzać napary i lecznicze preparaty, ale cenne we współczesnej fitoterapii są również szczytowe liście. Oprócz tego głóg jest składnikiem nalewek i przetworów: dżemów, soków czy sosów.
Na co pomoże głóg?
Głóg jest jedną z tych roślin, która wykazuje się korzystnym dla zdrowia działaniem. Swoją moc zawdzięcza bogatemu składowi: znaleźć w nim można sporą dawkę witaminy C - ona wspiera organizm w walce z infekcjami i wirusami, a także poprawia kondycję naczyń krwionośnych, co pomaga utrzymać ciśnienie tętnicze na odpowiednim poziomie. Nie wolno zapominać o obecności w głogu minerałów: listę otwiera potas, a dalej plasują się magnez, wapń, fosfor i sód.
Głóg to także bogate źródło antyoksydantów. Szczególnie przydatne dla zachowania zdrowia są polifenole, flawonoidy oraz procyjanoidy, które mają działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi.
Jakie są korzyści ze stosowania głogu?
Głóg korzystnie działa - jak już zostało zaznaczone - m.in. na układ krążenia. Wszystko przez zawartości zarówno witaminy C, jak i flawonoidów, które mają zdolność do obniżania ciśnienia tętniczego krwi oraz normalizowania poziomu cholesterolu. Jak wiadomo, oba czynniki znacząco przyczyniają się do chorób serca: zawałów i udarów, które dziesiątkują nasze społeczeństwo.
Zawarte w głogu przeciwutleniacze, to ważne związki, które mogą zapobiegać chorobom. Ograniczają one ilość wolnych rodników odpowiedzialnych m.in. za powstawanie tzw. chorób cywilizacyjnych. Wolne rodniki przyspieszają także procesy starzenia się komórek oraz mogą kumulować w ciele toksyny, które przeciążają wątrobę i nerki.
Warto wspomnieć, że głóg może wspierać odporność organizmu. To zasługa witaminy C oraz flawonoidów. Te drugie mają zdolność działania przeciwzapalnego, co ułatwia pokonywanie drobnych infekcji. Poza tym mogą one ograniczyć ilość histaminy, która wytwarza się podczas nietolerancji oraz alergii.
Jeśli to nas nie przekonało do sięgnięcia po preparaty zawierające głóg, to warto zainteresować się faktem, że mogą one zwalczać bakterie i niektóre grzyby. Dlatego roślina ta - obok np. miodu i czosnku - zasila chlubną listę tzw. naturalnych antybiotyków.
Jak czerpać z głodu?
Głóg, jako roślina rosnąca w wielu miejscach, jest cennym dla zielarzy produktem. To właśnie oni samodzielnie dokonują zbiorów: kwiatów wiosną oraz owoców w październiku. Jeśli nie udało nam się znaleźć głogu albo terminy zbiorów przegapiliśmy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się do sklepu zielarskiego. Tam można nabyć zarówno susz potrzebny do przygotowania leczniczego naparu, a także nalewki, które również mają działanie lecznicze.
Czy każdy może sięgnąć po głóg?
Wydawać by się mogło, że głóg pomoże na wiele dolegliwości zdrowotnych. Niestety, nie powinno się go stosować na własną rękę w wypadku, gdy cierpimy z powodu dolegliwości sercowych. Dlaczego? Ponieważ substancje czynne zawarte w głogu mogą wejść w interakcje z lekami i spotęgować lub osłabić ich działanie. Dlatego, aby móc skorzystać z właściwości tej rośliny, należy wcześniej zasięgnąć opinii lekarza.
Z preparatów na bazie głogu nie powinny korzystać również kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią potomstwo.
Sprawdź także:
Tak drogo jeszcze nie było. Ceny oleju mogą szokować
Jesienią i zimą wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca
Jak dbać o serce? Oto 10 zasad zdrowego wzorca żywieniowego