Gnojówka z pokrzyw: Jak ją wykorzystać?

Każdy, kto ma rośliny na działce lub w ogrodzie, chce, by rosły bujnie i zdrowo. Samo ich podlewanie nie wystarczy, ponieważ potrzebują odpowiedniego nawożenia, a także ochrony przed szkodnikami. Oczywiście, do tego celu można sięgnąć po środki ochrony roślin dostępne w sklepach ogrodniczych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić samodzielnie ekologiczny i uniwersalny środek. Przykładem takiej mikstury może być gnojówka z pokrzyw. Ona nie tylko dostarczy niezbędnych roślinom pierwiastków, ale także - w razie potrzeby - ochroni je przed chorobami: pasożytniczymi lub grzybowymi. Jak wykorzystać gnojówkę z pokrzyw? Jak ją zrobić? Przekonajmy się.

Gnojówka z pokrzyw to naturalny środek do ochrony roślin
Gnojówka z pokrzyw to naturalny środek do ochrony roślin123RF/PICSEL

Dlaczego gnojówka z pokrzyw?

Gnojówka z pokrzywy jest środkiem uniwersalnym i jej przygotowanie nie jest skomplikowane. To nie tylko znany nawóz do roślin, które rosną w naszym ogrodzie, ale także preparat pomagający rozprawić się z chorobami grzybowymi (takimi jak mączniak prawdziwy czy szara pleśń) albo pasożytniczymi: z atakiem przędziorków, mszyc, tarczników lub miseczników). Aby przygotować gnojówkę z pokrzyw, wystarczy zebrać świeże ziele (najlepiej przed kwitnieniem), które zalewa się wodą.

Gnojówka z pokrzyw to także doskonały sposób na nawożenie roślin. Dlaczego? Ponieważ zawiera niezbędne dla nich pierwiastki: potas, azot oraz fosfor. To właśnie one gwarantują prawidłowy wzrost roślin, a także powodują, że - w przypadku warzyw - zagwarantujemy sobie obfite i bogate zbiory. Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw?

Genialny sposób na mięso mielone - kotlety z pokrzywąInteria Kulinaria

Jak przygotować gnojówkę z pokrzyw?

Przygotowanie gnojówki z pokrzyw nie jest skomplikowane, jednak warto pilnować kilku kwestii. Przede wszystkim najlepiej nadają się młode pędy ziela, które zostaną zebrane tuż przed kwitnieniem. Ile go potrzeba? Kilogram pokrzywy trzeba zalać 10 litrami wody (zwykłej lub deszczówki). Niestety, z przygotowaniem specyfiku wiążą się pewne zależności. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiedni pojemnik, który nie jest wykonany z metalu. Świetnie do tego nadaje się plastikowe wiadro albo beczka. Co ważne, gnojówka z pokrzyw bardzo nieprzyjemnie pachnie, dlatego poleca się ustawienie jej z dala od domu. 

Kiedy gnojówka z pokrzyw będzie gotowa? Wtedy, kiedy zmieni swój kolor na ciemniejszy oraz przestanie tworzyć się na jej powierzchni piana. Zazwyczaj trwa to od 14 do 20 dni. Oczywiście, dobrze jest, aby gnojówka była codziennie przemieszana - co przyspieszy proces fermentacji.

Co jeszcze jest ważne? Gnojówka z pokrzyw nie może być szczelnie zamknięta, ponieważ potrzebuje dostępu do tlenu. Nie mniej jednak warto okryć beczkę lub wiadro gazą, co zapobiegnie przedostawaniu się do mikstury owadów.

Sprawdź genialne triki na pielęgnację ogrodu w naszym raporcie: Pogotowie ogrodnicze
Sprawdź genialne triki na pielęgnację ogrodu w naszym raporcie: Pogotowie ogrodniczeINTERIA.PL

Jak stosować gnojówkę z pokrzyw?

Gnojówkę z pokrzyw można także stosować w formie oprysku, co idealnie pomoże wybić pasożyty
Gnojówkę z pokrzyw można także stosować w formie oprysku, co idealnie pomoże wybić pasożyty123RF/PICSEL

Stosowanie gnojówki z pokrzyw na rośliny skomplikowane nie jest: wystarczy nimi podlewać nasze okazy w sezonie wegetacyjnym minimum raz w miesiącu. W takiej formie należy ją uprzednio rozcieńczyć, czyli na jedną cześć gnojówki przypada 10 części wody. Wiadomo też, że gnojówka może być także stosowana w formie oprysku, co idealnie sprawdzi się na obecność mszyc, przędziorków w ogrodzie, a także chorób grzybowych, które trapią nasze rośliny. Jeśli chcemy zastosować miksturę w ten sposób, należy rozcieńczyć gnojówkę z wodą w stosunku 1:20.

Gnojówka z pokrzywy: Do jakich roślin wykorzystać?

Gnojówka z pokrzyw jest bardzo uniwersalnym specyfikiem, który swoje zastosowanie znajdzie w całym ogrodzie. Można zastosować ją na nasze uprawy znajdujące się na grządkach, czyli na pomidory, ogórki, kapustę czy buraki, a także na wiele roślin ozdobnych, do których z całą pewnością zaliczają się np. tuje, róże czy hortensje.

Czy można gnojówką z pokrzywy podlewać wszystkie rośliny? Okazuje się, że nie może być stosowana do:

  • cebuli,
  • czosnku,
  • fasoli,
  • rododendronów,
  • azalii,
  • wrzosów.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas