Goździk brodaty: Jak go uprawiać i pielęgnować?

Goździk brodaty to jeden z gatunków roślin ogrodowych, które trzeba na rabatach mieć. Nie dość, że obficie i bujnie kwitnie praktycznie przez całe lato, to dodatkowo nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych i jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Goździk brodaty świetne prezentuje się wraz z innymi gatunkami, ale równie dobrze można zestawiać jego różne odmiany dopełniające się kolorystycznie. Zatem, co trzeba wiedzieć jeszcze o goździku brodatym? Jak go pielęgnować i uprawiać?

Goździk brodaty to wdzięczna roślina: Jej uprawa nie nastręcza trudności
Goździk brodaty to wdzięczna roślina: Jej uprawa nie nastręcza trudności123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć o goździku brodatym?

Goździk brodaty jest byliną i należy do bardzo znanej rodziny goździkowatych. W Polsce najczęściej uprawiany jest do celów ozdobnych. Nie tylko zdobi rabaty w ogrodach czy działkach, ale - za sprawą swojej trwałości - doskonale nadaje się na kwiat cięty do wiązanek czy wazonów. Goździk brodaty nie osiąga bujnych rozmiarów: czasami tworzy niewysokie kępy, które liczą sobie od 30 do 70 cm wysokości. Jednak największą walorem są jego kwiaty: wspaniale prezentują się od czerwca aż do późnego lata. Co wyróżnia akurat tę roślinę od innych przedstawicieli tego gatunku? Tuż pod okazałymi kwiatostanami tworzy się owłosiona część, którym wielu przypomina męski zarost. co sprawia, że goździk otrzymał swoją osobliwą nazwę.

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv

Goździk brodaty zachwyca kwiatami!

Jak już wiadomo, największym walorem goździka brodatego są jego kwiatostany. Wierzchołki kwiatów tworzą się na długich łodygach: charakteryzują się zgrupowaniem w kilka bądź kilkanaście sztuk. Niekiedy wyglądają całkiem niepozornie, jednak często zdarza się, że może być ich nawet kilkadziesiąt! Kwiaty goździka brodatego charakteryzują się różnymi barwami (czasami są dwubarwne). Poza tym interesujący jest ich kształt, lekko ząbkowanych. Mało kto zdaje sobie sprawę, że goździki brodate nie tylko są trwałe i cieszą oko przez całe lato, ale także bardzo intensywnie i przyjemnie pachną! Jeśli kogoś nie przekonuje wygląd i zapach kwiatostanów, to fakt, że kwiatostany są całkowicie jadalne bardziej zainteresuje kogoś uprawą goździka brodatego. Wystarczy pozbyć się podstaw płatków, aby uzyskać ciekawy dodatek do letnich sałatek oraz lekkich, orzeźwiających deserów. 

Kiedy sadzić goździki brodate?

Goździki brodate najlepiej sadzić na początku lata
Goździki brodate najlepiej sadzić na początku lata

Choć wiele mówi się, że uprawa goździków brodatych nie sprawia większych trudności, to jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nasiona rośliny umieszcza się w gruncie na początku lata, jednak w pierwszym roku tworzą się jedynie kępy pokryte zielonymi liśćmi i próżno na nich szukać kwiatów. W takiej zielonej formie goździk brodaty zimuje w gruncie, a dopiero wiosną przyszłego roku na nich właśnie można zobaczyć pierwsze kwiaty. Warto wiedzieć, że goździk brodaty nie musi być umieszczany jedynie na rabatach, ale doskonale poradzi sobie również w dużych donicach ustawionych na balkonie bądź tarasie.

Gdzie sadzić goździka brodatego?

Goździki brodate najlepiej rosną na nasłonecznionych częściach ogrodu
Goździki brodate najlepiej rosną na nasłonecznionych częściach ogrodu

Wydawać by się mogło, że goździk brodaty - za sprawą swoich pięknych kwiatów - potrzebuje szczególnych wymagań. Kluczem do pięknego wyglądu rośliny jest jedynie miejsce, które powinno być bardzo nasłonecznione. To jedyny wymóg, aby goździk brodaty pięknie zakwitł i wyraziście pachniał. Oczywiście, jeśli nie mamy takiego miejsca, nie musimy rezygnować z jego uprawy. Goździk wyrośnie także w cieniu, ale jego kępy i kwiaty mogą nie być tak urodzajne, jak te będące w pełnym słońcu. Choć ta wyjątkowa roślina powinna być umieszona w glebie przepuszczalnej i żyznej, to tak naprawdę poradzi sobie również w jałowiej ziemi. Goździk brodaty, w miarę możliwości, musi być podlewany. Niewielka ilość nawodnienia od czasu do czasu przygotuje go i uodporni na suszę. Zaletą goździka brodatego jest również niewątpliwie fakt, że rzadko atakują go choroby grzybiczne, które zazwyczaj dokonują spustoszenia w ogrodzie.

Zastosowanie goździka brodatego

Goździk brodaty jest rośliną o wielu zastosowaniach. Najczęściej charakteryzuje się go jako gatunek, który idealnie pasuje do ogrodów w stylu wiejskim. Na szczęście, może rosnąć również na rabatach w zestawieniu z innymi gatunkami, np. aksamitkami czy niezapominajkami i begoniami. Goździk brodaty może być również soliterem, ale często wśród ogrodników znajduje zastosowanie jako kwiat na obrzeżach i obwódkach rabat kwiatowych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas