Hydrożel ogrodowy: Właściwości i zastosowania
Uprawa roślin doniczkowych w domu nie powinna sprawiać większego problemu. Większość gatunków nie jest wymagająca: należy zapewnić im odpowiednią ilość promieni słonecznych oraz wody. Planując dłuższe wczasy, nie wolno o nich zapominać. W przeciwnym razie po powrocie zamiast bujnych okazów zostaną suche łodygi. Z pomocą może przyjść hydrożel – granulki, które mogą utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w glebie. Jego stosowanie nie jest skomplikowane, wystarczy wymieszać go z podłożem. Jakie zastosowania ma hydrożel? Co trzeba o nim wiedzieć? Dlaczego jest idealnym rozwiązaniem dla zapominalskich?
Czym jest hydrożel?
Hydrożel ogrodowy, znany również jako agrożel, jest wielocząsteczkowym i nierozpuszczalnym polimerem, który ma zdolność do pochłaniania wody, a także przemiany substancji odżywczych w kationy i aniony, które pozytywnie wpływają na kondycję roślin. Hydrożel sprzedawany jest w formie małych przeźroczystych i kolorowych kapsułek, które chłonąc wodę, zwiększają kilkunastokrotnie swoją objętość. Większość z nich jest biodegradowalna, więc są bezpieczne dla środowiska, w tym dla upraw ogrodowych i domowych.
Właściwości hydrożelu ogrodowego
Hydrożel ogrodowy jest szczególnie przydatny do upraw bezglebowych (hydroponicznych). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby był wykorzystywany w tradycyjnych uprawach roślin: ozdobnych czy jadalnych. Znajduje zastosowanie w doniczkach z ziemią, ale także można wymieszać go z glebą na grządkach i rabatach. Hydrożel pochłaniając wodę pęcznieje i zatrzymuje ją, ale oddaje z powrotem w wypadku przesuszenia podłoża. Poza tym wzbogaca je o kationy i aniony, które poprawiają kondycję roślin.
Zalety hydrożelu ogrodowego
Zastosowanie hydrożelu niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim zmniejsza się częstotliwość podlewania roślin bez obaw, że zmniejszy się ich wilgotność. Ta zaleta jest szczególnie przydatna w wypadku uprawiania gatunków wymagających, a także dla osób, które nieregularnie podlewają swoje rośliny doniczkowe. Hydrożel pomaga rozluźnić podłoże i tym samym zapewnić korzeniom odpowiedni i wzrost. Poza tym zmniejsza się prawdopodobieństwo przelania roślin, co zapobiega ich gniciu i zamieraniu. Zastosowanie hydrożelu przynosi również oszczędność wody, co jest szczególnie przydatne w okresie długotrwałej suszy.
Gdzie najlepiej stosować hydrożel?
Najlepsze efekty hydrożel przynosi podczas wymieszania go z ziemią przepuszczalną, ponieważ to z niej woda najszybciej odpływa w głębsze partie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić go również pod nasłonecznionym trawnikiem. Ponadto hydrożel sprawdzi się w przypadku upraw roślin kwitnących na balkonie, ponieważ podczas upałów wymagają częstego nawodnienia. Granulki można również stosować w uprawie różnego rodzaju storczyków. Hydrożelu nie powinno się stosować w przypadku uprawy sukulentów.
Jak stosować hydrożel ogrodowy?
Aby działanie hydrożelu miało sens, należy umieścić go na odpowiedniej głębokości. Musi być ona dostosowana do korzeni i wokół nich agrożel powinien się znajdować. Jeśli zostanie umieszczony zbyt głęboko lub zbyt płytko, nie będzie spełniał swojej funkcji. Hydrożel powinien być stosowany przed sadzeniem roślin w glebie, a w przypadku roślin doniczkowych w czasie ich przesadzania.
Praktyczne wskazówki
Zastosowanie hydrożelu nie jest skomplikowane, aczkolwiek trzeba się trzymać kilku kluczowych zasad. Przede wszystkim suchy granulat należy wymieszać z glebą, a następnie podlać i odczekać jakiś czas, żeby hydrożel napęczniał. W przeciwnym razie po umieszczeniu rośliny, zbyt szybko zwiększy swoją objętość i może zaburzyć prawidłowy wzrost korzeni roślin. Poza tym na rynku istnieje kilkanaście rodzajów hydrożeli, które różnią się szybkością absorbcji wody, a także osiąganymi rozmiarami – dlatego stosując go, należy trzymać się wskazówek zamieszczonych przez producenta.