Wypluj pestkę, ale owoce zjedz. Serce i jelita będą pracować jak złoto
Popularne rośliny, które porastają masowo polski krajobraz, może przyciągają wzrok, ale nie zastanawiamy się nad ich właściwościami. Czasami błędnie myślimy, że są one trujące, a tak naprawdę oferują bardzo wiele dla naszego organizmu. Przykładem jest czeremcha, której czarne, drobne owoce, nie zachęcają do spożycia i wierzymy, że są pokarmem dla ptaków. Okazuje się, że owoce czeremchy oferują wiele dla naszego zdrowia i warto się nimi zainteresować.
Spis treści:
Czeremcha zwyczajna: jak wygląda?
Czeremcha zwyczajna jest spotykana praktycznie w całej Europie, więc do jej widoku pewnie nie raz zdążyliśmy się przyzwyczaić w trakcie spaceru. Osiąga imponującą wysokość, ponieważ może liczyć sobie nawet 15 metrów, tworzy jajowaty pokrój, który składa się ze zwisających łodyg pokrytych szczelnie eliptycznymi liśćmi. Czeremcha zwyczajna najpiękniej wygląda wiosną, kiedy pojawiają się przepiękne, miododajne kwiaty. Jesienią i latem zaś w ich miejscu tworzą się drobne czarne owoce, które mają dość słodki smak. Choć wszystkie części czeremchy mają wyjątkowe właściwości, to jednak owoce są najbardziej pożądane. Nie tylko ze względu na smak, ale również swój skład. Wiele osób wierzy również w fakt, że czeremcha może odstraszyć kleszcze, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawitała w naszym ogrodzie.
Czy jagody czeremchy są jadalne?
Wiele osób zastanawia się, czy owoce rosnące na czeremsze są jadalne. Okazuje się, że można je spożywać, ale pod pewnymi warunkami. Bezpieczny dla naszego zdrowia jest miąższ, jednak pestek trzeba się pozbyć, aby uniknąć zatrucia. Oczywiście, smak takiego owocu nie zawsze może nam pasować, ponieważ jest on gorzkawy na początku, dlatego późniejsze zbiory gwarantują większą słodycz. Warto wiedzieć, że im później, tym gorzej i będziemy musieli konkurować o owoce czeremchy z ptakami, ponieważ jest to składnik pokarmu dla około 24 gatunków mieszkających w Polsce.
Na co dobra jest czeremcha?
Zanim przyjrzymy się, na co dobra jest czeremcha, trzeba poznać skład owoców, a trzeba przyznać, że lista dobroczynnych składników może zadziwiać. Mają witaminę C, potas, wapń, fosfor, karotenoidy, flawonoidy, antyoksydanty, rutynę i błonnik, czyli wszystko to, co jest istotne dla naszego organizmu. Skład zapewnia bogactwo antyoksydantów, czyli substancji mających potencjał prewencji przed chorobami cywilizacyjnymi. Ale to nie wszystko: mogą one również pozbywać się toksyn z organizmu oraz chronić komórki przed nadmiernym starzeniem się. Minerały oddziałują również na kluczowe układy organizmu: krążenia, nerwowy oraz kostno-stawowy. Dlatego warto sięgnąć po nie wtedy, kiedy chcemy wzmocnić pracę serca, unormować ciśnienie tętnicze oraz poprawić funkcjonowanie mózgu.
Dlaczego warto jeść owoce czeremchy?
Jeśli wydaje nam się, że to koniec właściwości owoców czeremchy, to jest w grubym błędzie. Znaleźć można w nich witaminę C, nie tylko znaną z działania na odporność, ale także mającą swój udział w poprawie kondycji serca, chociażby przez fakt, że normuje ciśnienie tętnicze. Warto ją jeść również dla naszego wyglądu, ponieważ witamina C syntetyzuje kolagen, a to przekłada się na zdrowy i piękny wygląd. Nie wolno zapominać również o błonniku. On z kolei działa zbawiennie na kondycję jelit, pomaga się im oczyścić i przyspieszyć procesy trawienia. Warto go suplementować również wtedy, kiedy chcemy zgubić kilka zbędnych kilogramów, ponieważ również hamuje apetyt i zapewnia uczucie sytości.
Nie tylko owoce są cenne
Kora, liście i kwiaty czeremchy również wykorzystywane są we współczesnej fitoterapii. Można przygotować z nich napary, które pomogą pozbyć się pewnych dolegliwości. Wiele osób poleca je wtedy, kiedy mamy do czynienia ze skutkami przewlekłego stresu, ponieważ działają kojąco. Można również je pić w przypadku nawracających stanów zapalnych, bólu oraz obrzęków.