Reklama

Reklama

Ile pieniędzy dać księdzu po kolędzie

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. To idealny czas na zakup świątecznych prezentów, zaplanowanie wigilijnej wieczerzy i gruntowne porządki. Ten najpiękniejszy czas w roku uderza jednak bezlitośnie w nasze portfele i wystawia nas na sporą próbę.

Po świętach nie chcemy już słyszeć o żadnych dodatkowych wydatkach, ale właśnie wtedy rozpoczyna się w całej Polsce wizyta duszpasterska, a wraz z nią powraca pytanie - ile dać księdzu po kolędzie?

Kolęda to tradycja znana w Polsce od lat. Księża odwiedzają nasze domy, by nas pobłogosławić, pomodlić się, a czasem nawet zostać na kolacji. Kolęda to z założenia duchowe przeżycie, które ma nas zbliżyć do Boga, umożliwić wspólną modlitwę z duchownym oraz podzielenie się nurtującymi nas pytaniami i wątpliwościami.

Jak przygotować się do wizyty duchownego?

W polskiej tradycji przyjęło się, że rodzina przyjmująca dobrowolnie księdza powinna przygotować odświętny stół, na którym powinny się znaleźć: woda święcona, kropidło, krzyż, zapalona świeca oraz Pismo Święte.

Reklama

Dzieci uczęszczające na religię zobowiązane są również do przygotowania swojego zeszytu - w zamian otrzymają od księdza pamiątkowy obrazek święty. Zdarza się, że ksiądz prosi rodzinę o wspólne zaśpiewanie kolędy, warto więc przypomnieć sobie słowa tych najbardziej znanych i lubianych utworów.

Ile do koperty?

Rodzina, która postanawia przyjąć księdza, robi to dobrowolnie. Przyjęło się więc, że również ofiara, którą składamy Kościołowi powinna być dobrowolna. Parafie nie mogą narzucać z góry kwoty, którą powinniśmy przygotować dla księdza, duchowny nie może również domagać się takiej ofiary.

Kwota, którą wkładamy do koperty zależy oczywiście od naszych chęci oraz możliwości materialnych. W dużych miastach oscyluje ona najczęściej między 50 a 100 zł, ale zdarza się, że w kopercie znajduje się nawet kilkaset złotych!

Jednak to właśnie mieszkańcy dużych miast coraz częściej rezygnują z przygotowania koperty dla księdza, tłumacząc się tym, że nie pozwala im na to ich sumienie i światopogląd. Takie sytuacje są nie do pomyślenia w małych miasteczkach i na wsiach - tutaj wszyscy znają wszystkich, a proboszcz bywa gościem swoich parafian nie tylko od święta.

Jak myślicie, jaką kwotę należy przygotować dla księdza? Czy naprawdę jest to obowiązek każdego katolika?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy