Spryskaj nim róże, a ogród utonie w kwiatach. Bezwzględny dla mszyc

Róże to klasyka upominków, podarunków i bukietów, stałe bywalczynie kwiaciarni oraz ozdoba każdego ogrodu. Podatne są jednak na ataki szkodników i wiele chorób, które mogą zniszczyć każdą hodowlę. Jakie szkodniki atakują róże i jakie opryski na róże stosować, aby je chronić?

Drożdże to trafiony sposób pielęgnacji róż ogrodowych
Drożdże to trafiony sposób pielęgnacji róż ogrodowych123RF/PICSEL

  • Choroby i szkodniki to zmora każdego ogrodnika i hodowcy, szczególnie w przypadku kwiatów tak wrażliwych jak róże. Piękne różane krzewy to bardzo pożądany widok w naszych przydomowych i działkowych ogródkach
  • Aby się nim cieszyć, musimy wiedzieć, jak zachować się w przypadku choroby róż, kiedy opryski na róże są koniecznie oraz jak zastosować opryski na mączniaka róż, opryski na plamistość róż czy opryski na choroby grzybowe róż

Choroby róż

Choroby róż można podzielić na dwie grupy: nieinfekcyjne i infekcyjne. Te pierwsze wywołane są złymi warunkami pogodowymi oraz stosowaniem niewłaściwych metod hodowli. Niskie temperatury i suche powietrze nie sprzyjają różom, toteż w niektórych porach roku dochodzi do zaczernienia pędów przez ograniczoną możliwość przenoszenia wody.

O wiele powszechniejsze i groźniejsze są choroby infekcyjne, wywołane przeważnie grzybami, zwane też chorobami grzybowymi róż. Infekcje patogenowe to także często wynik złej pielęgnacji roślin, nieodpowiedniego nawożenia czy uszkodzeń, przez które wdzierają się, chociażby grzyby.

Najważniejsza jest odpowiednia ochrona, ale także stała obserwacja i szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia objawów. Do najczęstszych chorób grzybowych róż należą:

  • czarna plamistość róży
  • rdza róży
  • szara pleśń
  • mączniak rzekomy
  • mączniak prawdziwy

Jakie szkodniki atakują róże?

Inną przyczyną problemów z krzewami różanymi są szkodniki, które niestety chętnie żerują na naszych roślinach. Potrafią doszczętnie zniszczyć i oszpecić uprawiany w pocie czoła ogród.

Róże należy stale obserwować pod kątem oznak infekcji
Róże należy stale obserwować pod kątem oznak infekcji123RF/PICSEL

Atak insektów żerujących na różach może doprowadzić do uszkodzenia tkanek rośliny i ułatwić drogę patogenom powodującym infekcje. Szkodniki nierzadko przenoszą także wirusy.

  • Mszyce to zdecydowanie najczęściej występujący wróg krzewów różanych. Niektórzy mówią, że ich pojawienie się jest niemal pewne i nie da się nigdy całkowicie go uniknąć. Przeważnie, choć nie zawsze, wybierają najmłodsze i najdelikatniejsze części roślin, atakując w dużych skupiskach. Ogrodnicy spotykają się z pięcioma gatunkami mszyc, które za cel obierają róże: różano-trawowe, różano-rutewkowe, różano-szczeciowe, smugowe oraz miodowice różane. 
  • Nimułka różana także bywa utrapieniem hodowców. Larwy małych muszek potrafią zniszczyć kompletnie liście roślin.
  • Skoczek różany atakuje liście, przez co te pokrywają się białymi plamkami i ostatecznie zamierają.
  • Przędziorek chmielowiec to roztocz, która najczęściej pojawia się w porach suchych.
  • Wciorniastka, maleńki owad uszkadzający pąki.

Domowe opryski na róże

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami jest oczywiście profilaktyka. Niezwykle istotna jest także ciągła obserwacja i natychmiastowe działanie. W przypadku pojawienia się niepokojących oznak należy usunąć i zniszczyć zainfekowane części roślin takie jak liście czy pędy. Ważne jest także, aby nie zostawiać pod krzewami tego, co odpadnie od nich samoistnie.

Nierzadko jednak dochodzi do sytuacji, kiedy opryski na róże są koniecznie. Ponadto opryski same w sobie także są jedną z form profilaktyki.

Rzeżucha nie tylko na świątecznym stole. Uprawa w domu jest łatwa i taniaInteria.tv

Opryskiwanie krzewów należy zaplanować wcześnie rano albo pod wieczór, głównie po to, by nie zatruć pracujących przy roślinach pszczół. Trzeba także wybrać bezwietrzny dzień, by nie rozpylić płynu tam, gdzie go nie chcemy. Nigdy nie wolno opryskiwać otwartych kwiatów.

Na rynku od lat dostępnych jest mnóstwo preparatów chemicznych. W przypadku niektórych chorób i ataku części szkodników możemy jednak wykonać oprysk domowymi sposobami.

Opryski na róże, gdy atakują ją mszyce

Najczęściej polecanymi preparatami, gdy nasze róże zaatakują mszyce są Confidor, Talstar i Pirimor. Jednak chemiczny oprysk to ostateczność. Oprócz takich działań jak ręczne delikatnie szczotkowanie zaatakowanych łodyg, zaleca się oprysk róż sodą.

Wywar przygotowuje się rozpuszczając około ćwierć łyżeczki sody na litr wody w pokojowej temperaturze. Do mieszanki należy dodać około trzech kropel oleju i spryskać roślinę. Metodą tą wykonamy również oprysk na plamistość róż.

Róża to roślina bardzo wymagająca, ale potrafi odwdzięczyć się pięknym wyglądem
Róża to roślina bardzo wymagająca, ale potrafi odwdzięczyć się pięknym wyglądem123RF/PICSEL

Innymi naturalnymi składnikami, z których można przyrządzić oprysk na róże przeciwko mszycom są:

Znaną metodą na mszyce jest również oprysk z wywaru tytoniowego, który można wykonać z około 10 papierosów. W każdym wypadku składniki trzeba zmieszać z wodą, chwilę podgrzewać bez gotowania, a potem odcedzić.

Oprysk na mączniaka róż, oprysk na choroby grzybowe róż

Oprysk na mączniaka róż przeważnie wykonuje się z wykorzystaniem preparatów Miedzian, Bravo, Biosept lub Mildex. Zaleca się opryskiwanie róż także w ramach profilaktyki i zapobiegania występowaniu mączniaka.

Mączniak prawdziwy często atakuje róże
Mączniak prawdziwy często atakuje róże123RF/PICSEL

W tym celu co jakiś czas można opryskać krzewy wspomnianym Miedzianem. Kluczowym elementem jest wymiatanie i pozbywanie się starych liści, tam bowiem rozwija się patogen. Jeśli nie chcemy używać chemii, można sięgnąć po któryś z dostępnych na rynku preparatów EKO lub własnoręcznie sporządzić odpowiednią mieszankę. Jeśli chodzi o choroby grzybowe róż to najlepiej sprawdzi się aksamitka oraz pokrzywa.

Jeszcze jednym skutecznym sposobem na choroby grzybowe róż jest oprysk z drożdży. Drożdże piekarskie osiadają na krzewach, nie pozwalając na rozwój szkodliwym patogenom, w tym grzybom, tworząc naturalną barierę ochronną. To także dobra metoda na zapobieganie chorobom przenoszonym przez szkodniki.

Aby wykonać oprysk z drożdży na róże, trzeba rozpuścić drożdże w mleku, do którego dodaje się później wody. Niektórzy sugerują wzbogacić mieszankę o łyżkę szarego mydła w płynie, co powinno pomóc jej utrzymać się dłużej na liściach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas