Co zrobić, by róże w ogrodzie rozkwitły? Najlepsze sposoby!

Róża, nazywana "królową kwiatów" to prawdziwa ozdoba ogrodu. Nic dziwnego, że sporo osób decyduje się na jej uprawę, licząc na wieloletni i spektakularny efekt. Niestety, róże to rośliny wyjątkowo wymagające, kapryśne oraz trudne w uprawie. Co zrobić, by zakwitły w ogrodzie i cieszyły oko feerią barw?

Róże należy przycinać wczesną wiosną, najczęściej w kwietniu
Róże należy przycinać wczesną wiosną, najczęściej w kwietniu123RF/PICSEL

Jakie róże najlepiej sadzić w ogrodzie?

Jednymi z najbardziej cenionych róż są róże wielkokwiatowe, nazywane też szlachetnymi lub herbatnimi. Kształtne, pełne i eleganckie zachwycają wyglądem, ale w ogrodach pojawiają się niezwykle rzadko. Dlaczego? Są to rośliny delikatne i mało odporne, wrażliwe na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Ich całkowitym przeciwieństwem są natomiast róże wielokwiatowe, nazywane też rabatowymi, krzaczastymi lub parkowymi. Nie mają one wprawdzie tak dużych i atrakcyjnych kwiatów jak poprzedniczki, ale za to kwitną przez większą część sezonu i są odporne na niekorzystne warunki i choroby. Ich kwiaty nie nadają się do wazonu, ale są przez wiele miesięcy prawdziwą ozdobą przydomowego ogrodu!

W ogrodzie doskonale odnajdą się także róże pnące, tworzące długie, kilkumetrowe nawet pędy. Takie róże muszą mieć zapewnione podpory, do których będą przywiązane na wypadek np. mocnych podmuchów wiatru.

Piękną dekoracją balkonów, altan czy trawników są także róże pienne, które zazwyczaj długo i obficie kwitną. Warto jednak zaznaczyć, że wymagają one specjalnej, zimowej ochrony, przez wzgląd na swoją dużą wrażliwość na mróz.

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślinInteria.tv

Z czym łączyć róże w ogrodzie? Najlepsze duety

Świetny duet tworzą z różami także naparstnice. Te rośliny są mało wymagające, lubią słońce, ale świetnie czują się także w cieniu i zachwycają oryginalnym wyglądem.

Wysokie róże świetnie odnajdą się w towarzystwie rozłożystych i krzaczastych roślin takich jak np. liliowce, lawendy, astry krzaczaste czy kocimiętka. 

Kiedy można przesadzać róże w ogrodzie? Pora roku ma znaczenie!

Przyjęło się, że bezpiecznym czasem na przesadzanie róż jest okres po zakończeniu wegetacji, czyli jesień. Uściślając, róże najlepiej przesadzać od października aż do pierwszych przymrozków. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że jeśli nie ma takiej potrzeby, lepiej... nie przesadzać ich wcale, szczególnie jeśli są już wiekowe.

Róża to bardzo delikatna roślina, o równie delikatnej i rozbudowanej bryle korzeniowej. Każde przesadzenie wiąże się więc z ryzykiem jej trwałego uszkodzenia. Jeśli jednak już zdecydujemy się na ten zabieg, to należy przestrzegać kilku zasad:

  • roślinę należy okopać głęboko i szeroko, delikatnie podważyć, wyjąć i dokładnie sprawdzić bryłę korzeniową
  • następnie należy usunąć stare i chore korzenie oraz przyciąć część naziemną
  • różę należy delikatnie przenieść w nowe miejsce tak, by jak najmniej ziemi odpadło od bryły korzeniowej i włożyć ją do wcześniej przygotowanego dołka. Powinien być on dwa razy większy i głębszy niż bryła korzeniowa. Róża powinna być posadzona na takiej samej głębokości na jakiej do tej pory rosła
  • różę  należy następnie bardzo obficie podlać, a na wierzchu usypać kopiec z kory sosnowej lub torfu. 

Jak dbać o róże w ogrodzie? Nie znoszą zimna i przeciągów

Róże to dość wymagające rośliny i tylko właściwa pielęgnacja pozwoli nam cieszyć się ich pięknem. Warto pamiętać, że są kapryśne, wrażliwe oraz niełatwe w uprawie i nie każdy ogrodnik będzie miał "do nich rękę". Właściwa pielęgnacja róż wiąże się tak naprawdę z przestrzeganiem kilku zasad:

  • róże należy przycinać zgodnie z ich typem i zawsze wczesną wiosną. Pora roku ma w ich przypadku naprawdę duże znaczenie!
  • róże kochają ciepło i słońce, nie znoszą za to przeciągów i zimy - idealne jest dla nich miejsce osłonięte od wiatru
  • róże nie lubią mokrych i ciężkich gleb, za to świetnie rosną w tych lekko kwaśnych i żyznych
  • róż nie wolno podlewać w południe i wieczorem - mocne dzienne słońce może je wtedy poparzyć, a podlane wieczorem stają się podatne na choroby grzybowe
  • róże należy zabezpieczyć przed zimą zaraz po pierwszych, jesiennych przymrozkach. Zabezpieczamy je kopczykiem ziemi, a górną część owijamy dokładnie słomianą matą
Róża to roślina bardzo wymagająca, ale potrafi odwdzięczyć się pięknym wyglądem
Róża to roślina bardzo wymagająca, ale potrafi odwdzięczyć się pięknym wyglądem 123RF/PICSEL

Kiedy i jak przycinać róże? Najważniejsze zasady

Większość róż wymaga zabiegu przycięcia, ale jeśli nie czujemy się na siłach, by się go podjąć lub nie robiliśmy tego wcześniej, takie cięcie może tym roślinom bardziej zaszkodzić niż pomóc. Róże są bardzo delikatne, a w dodatku podzielone na kilka grup, z których każda wymaga nieco innego sposobu cięcia - zabieg ten jest więc bardziej skomplikowany, niż nam się wydaje!

Róże rabatowe i ogrodowe przycina się dość radykalnie - skraca się najsilniejsze pędy, pozostałe po cięciu sanitarnym nad 3-6 oczkiem. Niżej przycina się pędy słabsze, wyżej silniejsze. Podobnie przycina się róże pienne, ale cięcie powinno być trochę mocniejsze. Róże pnące tnie się co cztery lata, usuwając u podstawy krzewu najstarsze pędy, a róże krzaczaste przycina się bardzo oszczędnie, skupiając się także na starszych pędach. 

Róże należy przycinać wczesną wiosną, najczęściej w kwietniu. Nie należy robić tego jesienią, gdyż stają się wtedy podatne na choroby grzybowe. Cięcie powinno być wykonane ostrym i dokładnie odkażonym sekatorem na wysokości ok. 1 cm nad zewnętrznym pąkiem i po lekkim skosie. Źle przycięte pędy (za nisko, zbyt płasko lub z raną na wierzchu) będą narażone na choroby grzybowe lub zasychanie.

Róże w ogrodzie: Aranżacje

Róże mogą być prawdziwą ozdobą każdego ogrodu, pod warunkiem, że będą właściwie i regularnie pielęgnowane. Aranżacje z tymi roślinami w roli głównej cieszą się w sieci sporą popularnością, a na Instagramie znajdziecie mnóstwo inspiracji, które pomogą wam stworzyć różany ogród marzeń. Wybraliśmy dla was kilka najciekawszych:

Sernik różany – pyszne ciasto bez pieczeniaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas