Reklama

Reklama

Jak chronić się przed latającym kleszczem?

Strzyżaki jelenie, nazywane potocznie latającymi kleszczami, są najbardziej dokuczliwe w okresie między czerwcem a wrześniem. Głównie żywią się krwią leśnych zwierząt, ale ich ofiarą może paść również człowiek. Jak można skutecznie odstraszyć te owady?

Czym jest latający kleszcz?

Strzyżak jeleni (nazywany również sarnim) wyglądem przypomina kleszcza, ale nie jest tak groźny, więc nie musimy się go obawiać. Strzyżak w zdecydowanej większości przypadków poluje na sarny i borsuki, z których pije krew i składa w niej swoje larwy. Na szczęście latający kleszcz nie może rozmnażać się w ludzkiej krwi, dlatego nie musimy się go bardzo obawiać.

Czytaj także: Unikaj tych kolorów latem. Przyciągają komary i kleszcze

Reklama

Strzyżaki bywają uciążliwe, ale nie przenoszą boreliozy, a ich ukąszenie nie wywołuje poważnych problemów zdrowotnych i nie zdarza się często. Mimo to możemy dmuchać na zimne, próbując odstraszyć tego owada pewnym prostym sposobem.

Jak odstraszyć latające kleszcze?

Strzyżak jeleni, czyli potocznie nazywany latającym kleszczem powinien stracić zainteresowanie nami, jeśli będziemy ubrani w odzież o jasnym kolorze. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż strzyżaki za swoje ofiary wybierają głównie zwierzęta o ciemnym ubarwieniu, stąd przypuszczenie, że od jasnych kolorów owady te trzymają się z daleka.

Warto wiedzieć: Te zioła skutecznie odstraszą komary

Dodatkową barierą ochroną przed owadem będzie nałożenie na siebie warstwy wierzchniej, wykonanej z dosyć śliskiego materiału. To powinno zdecydowanie utrudnić strzyżakowi siadanie i przemieszczanie się. Pomocne będą także preparaty na komary i kleszcze, które dostępne są w większości sklepów i aptek. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: latający kleszcz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy