Jak chronić szkliwo zębów przed działaniem leków?

Długotrwałe zażywanie niektórych lekarstw osłabia szkliwo zębów, sprzyja próchnicy i brzydkim przebarwieniom. Rzadko zdajemy sobie z tego sprawę i udajemy się do dentysty dopiero wówczas, gdy jest już za późno. Z tego powodu warto wiedzieć jakie leki mogą szkodzić naszym zębom i jak zapobiec osłabieniu szkliwa, które może być konsekwencją ich zażywania.

Leki szkodzą zębom
Leki szkodzą zębom123RF/PICSEL
Zęby są wrażliwe na działanie leków
Zęby są wrażliwe na działanie leków123RF/PICSEL

Antybiotyki niszczą florę bakteryjną

Każdy antybiotyk oprócz złych, niszczy też „dobre” bakterie, które tworzą naturalną florę bakteryjną jamy ustnej. Zaburzenie tej równowagi sprzyja pojawieniu się np. na dziąsłach bolesnych ranek – aft. Może także rozwinąć się zakażenie grzybami (Candida).

Dla zębów dzieci najbardziej niebezpieczna jest długo podawana tetracyklina (stosuje się ją np. na ropne zapalenie skóry). Kumuluje się w szkliwie, powodując jego przebarwienia. U dorosłych nie ma tego niebezpieczeństwa.

Co można zrobić? W trakcie leczenia antybiotykiem dobrze jest pić np. probiotyczne jogurty. Gojenie się aft przyspieszy płukanka z szałwii lub liści malin. Pomogą preparaty dostępne bez recepty.

Antydepresanty wysuszają jamę ustną

Leki szkodzą zębom
Leki szkodzą zębom123RF/PICSEL

Zażywanie niektórych lekarstw na depresję czy środków moczopędnych stosowanych np. w nadciśnieniu, wpływa na ilość produkowanej śliny. Jest ona niezbędna, bo pomaga usuwać resztki pokarmów oraz bakterie z powierzchni zębów. Jej niedobór to częsta przyczyna tworzenia się kamienia nazębnego i próchnicy.

Co można zrobić? Ważne jest, by nie brać leków tego typu dłużej, niż zalecił nam lekarz. Można też poprosić specjalistę o zmianę leku. Jeśli to niemożliwe, w trakcie jego przyjmowania trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.

Dobrze byłoby myć zęby i nitkować je po każdym posiłku. Ważne jest nawilżanie błon śluzowych przez picie wody. Pomocne będą też bezcukrowe gumy do żucia. Pamiętajmy, by nie żuć ich zbyt często i nie dłużej niż kilka, kilkanaście minut. Można też żuć suszone śliwki lub ssać bezcukrowe cukierki.

Leki na alergię i astmę szkodzą zębom

Ostrożność należy zachować też przy alergii
Ostrożność należy zachować też przy alergii123RF/PICSEL

Niektóre leki wziewne przyjmowane za pomocą inhalatorów przez osoby chorujące na astmę, zwiększają ryzyko próchnicy. Powodują one obniżenie pH w ustach, co sprzyja namnażaniu się bakterii.

Podobne skutki uboczne mają również proszkowe leki wziewne, których składnikiem jest laktoza. Osiadanie proszku na powierzchni zębów sprzyja próchnicy. Leki antyalergiczne zmniejszają też przepływ śliny w ustach.

Co można zrobić? Po przyjęciu leku wziewnego trzeba koniecznie wypłukać usta, najlepiej czystą wodą. Konieczna jest także regularna kontrola u stomatologa. Nie można zapominać o codziennym szczotkowaniu zębów i używaniu specjalnych płynów do płukania jamy ustnej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas