Jak czyścić brudną kanapę? Domowe sposoby na zabrudzenia

Czyszczenie brudnej kanapy jest konieczne, gdy domownicy przypadkowo ją zabrudzą. Działania powinny być podjęte jak najszybciej. W końcu kanapa jest po części symbolem naszego salonu. Powinna prezentować się co najmniej dobrze. Tylko jak tego dokonać? Nie musimy wydawać dużych kwot na pranie naszej kanapy. Wystarczy trochę pomysłowości i naszych porad. Dowiedzmy się, jakie są domowe sposoby na czyszczenie brudnej kanapy.

Jak czyścić brudną kanapę? Domowe sposoby na zabrudzenia
Jak czyścić brudną kanapę? Domowe sposoby na zabrudzeniaINTERIA

Brudna kanapa potrafi wywoływać senne koszmary u niejednego właściciela. Wszystko przez fakt, że czyszczenie jej przez profesjonalistów wiąże się z niemałymi wydatkami. Powoduje również pozbycie się dostępu do mebla na pewien czas. Istnieje natomiast rozwiązanie, które powinno ukoić nasze nerwy. Jest nim czyszczenie domowymi sposobami. Sprawdźmy najlepsze patenty na zabrudzenia na kanapie.

Pranie brudnej kanapy. Ile kosztuje?

Wydatki związane z czyszczeniem kanapy zależą od wielu czynników. Wśród nich wymienić należy:

  • Rodzaj kanapy,
  • Rodzaj środków do czyszczenia,
  • Rozmiary sofy,
  • Czas czyszczenia,
  • Materiał,
  • Poziom zabrudzenia.

Stawki za czyszczenie mogą się również różnić pomiędzy miastami oraz firmami zajmującymi się tego typu usługą. Ceny mogą wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Powinniśmy również być nastawieni na różnicę ceny finalnej od bazowej. Nie będzie to jednak wielka różnica. W niektórych firmach wydatek za pranie mebli wynosi w okolicach 120-200 zł. Wszystko zależy od jej wielkości.

Jak wyczyścić kanapę z materiału domowym sposobem?

Zamiast wydawać setki złotych na pranie kanapy, spróbujmy zaoszczędzić. Pomóc nam w tym mogą domowe sposoby na czyszczenie sofy. Nie jesteśmy świadomi nawet, jak bardzo brudne kanapy są w stanie wyczyścić artykuły, które posiadamy w naszych kuchennych szafkach.

Dobrym sposobem na czyszczenie kanapy jest mieszanka cytryny, wody oraz sody oczyszczonej. Roztwór nakładamy na ściereczkę. Następnie podejmujemy się czyszczenia obicia kanapy. Kolejnym środkiem może być mąka ziemniaczana. Wystarczy posypać nią plamę i wetrzeć proszek w materiał. Po kilku minutach należy odkurzyć mąkę. Resztki najlepiej sprzątnąć ścierką.

Czyszczenie kanapy ze skóry

Połączenie soku z cytryny z sodą oczyszczoną nie sprawdzi się dobrze na skórzanej kanapie. Oba składniki doprowadzić mogą do wysuszenia obicia. Z czasem powodować to może szybsze pękanie materiału. Jeśli chcemy domowym sposobem wyczyścić skórzaną sofę, należy użyć innych składników. Sprawdzi się połączenie oliwy z oliwek wraz z octem. Wystarczy stworzyć preparat w proporcji 1:1 i przetrzeć nim sofę.

Jak wyczyścić kanapę na sucho?

Nie zawsze konieczne jest pranie kanapy celem jej dokładnego wyczyszczenia. Powinniśmy ograniczać pranie na mokro. Możemy czyścić kanapę niewielką ilością wody. Z początku należy ją jednak odkurzyć. Następnie sypiemy sodę oczyszczoną i wcieramy ją miękką szczoteczką. Po godzinie cały proszek wciągamy ponownie odkurzaczem.

Czyszczenie kanapy bez odkurzacza

Właściciele zwierząt wiedzą, że konieczne jest regularne odkurzanie całego domu. Czyszczenie odkurzaczem kanapy pozwala utrzymać ją dłużej w czystości. Co jednak w sytuacji, w której nie posiadamy odkurzacza? Możemy uzyskać dokładnie taki sam efekt, lecz konieczne będzie poświęcenie większej ilości czasu. Czyszczenie kanapy bez odkurzacza możliwe jest przy pomocy:

  • Rolki do ubrań,
  • Specjalistycznej szczotki,
  • Rękawicy do tapicerki.

Czyszczenie kanapy bez zacieków

Czyszczenie na mokro kanapy potrafi zniechęcić niektórych właścicieli. Wszystko w obawie przed większą szkodą w postaci zalania. Po praniu kanapy zostać mogą bowiem zacieki, które będą bardziej szpetne niż pierwotny wygląd. W przypadku kanap skórzanych najlepszym sposobem będzie jak najszybsze wykorzystanie suszarki fryzjerskiej. Należy jednak pamiętać, by wiała na najsłabszych ustawieniach. Dzięki temu są mniejsze szanse na uszkodzenie materiału.

Gorzej sytuacja ma się w przypadku kanapy materiałowej. Nadmierna wilgoć doprowadzić może do rozwoju pleśni. Najszybszym sposobem byłoby odsączenie kanapy specjalnym odkurzaczem na mokro.

Czyszczenie kanapy z plam

Wiemy już, jak po praniu kanapy odpowiednio ją wysuszyć. Co jednak w przypadku, w którym zdarzy nam się przypadkowo coś wylać na sofę? Reakcja powinna być jak najszybsza. Wtedy mamy największe szanse na usunięcie wszystkich śladów. Zmyć ślady możemy szamponem do włosów, kredą, mąką ziemniaczaną lub talkiem. W każdym przypadku przecieramy produktem zabrudzone miejsce, czekamy kilka minut. Na sam koniec ścieramy składniki mokrą ścierką.

***

Czytaj także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas