Jak czyścić bursztyn?

Biżuteria z bursztynem to wspaniała i szlachetna ozdoba. Jednak z czasem ulega zabrudzeniom, matowieje i nie prezentuje się tak okazale, jak na początku. Aby przywrócić jej świetność, warto odpowiednio o nią zadbać. Jak czyścić bursztyn, by był lśniący i piękny?

Jak czyścić bursztyn?
Jak czyścić bursztyn?123RF/PICSEL

Jak czyścić bursztyn, gdy zabrudzenia są niewielkie?

Bursztyn najlepiej czyścić na sucho
Bursztyn najlepiej czyścić na sucho

Bursztyn najlepiej czyścić na bieżąco, gdy tylko pojawią się zabrudzenia. Najwłaściwsza metoda to przecieranie jego powierzchni suchą, miękką i delikatną ściereczką.

Czysty i lśniący bursztyn

Jeśli zabrudzenia są poważniejsze i nie poradzi sobie z nimi sucha ścierka, zetrzyj na tarce szare mydło i rozpuść je w ciepłej wodzie. Możesz zastosować też płatki szarego mydła. Następnie miękką, delikatną szmatką i mydlinami wyczyść powierzchnię bursztynu. Pamiętaj, aby mocno wyżymać ściereczkę, a po skończonej pracy szybko i dokładnie osusz powierzchnię jantaru. Na koniec nałóż oliwę z oliwek i wypoleruj biżuterię.

Jak czyścić bursztyny?Interia DIY

Jak czyścić bursztyn? Tylko nie wodą!

Bursztynu nie należy czyścić wodą
Bursztynu nie należy czyścić wodą

Bursztyn pod wpływem wody matowieje. Dlatego należy pamiętać, aby zawsze zdejmować biżuterię z bursztynu przed kąpielą i pracami, które mogłyby prowadzić do jego zamoczenia. Jeśli przypadkiem się to zdarzy, należy jak najszybciej osuszyć precjoza. Z tego powodu nie należy bursztynu wkładać do wody podczas czyszczenia, a jedynie zwilżać szmatkę, a zaraz po czyszczeniu dokładnie osuszać jego powierzchnię. Szkodliwe dla jantaru są także alkohol i wiele środków chemicznych, dlatego nie można bursztynu czyścić tymi substancjami. Mogą one doprowadzić do zmatowienia jantaru lub nawet go uszkodzić.

Jeśli chemia, to sprawdzona

Bursztyn można czyścić jedynie specjalnie do tego celu opracowanymi preparatami
Bursztyn można czyścić jedynie specjalnie do tego celu opracowanymi preparatami

Jeśli zabrudzenie jest duże i nie uporało się z nią szare mydło, można sięgnąć po preparaty chemiczne. Jednak nie powinny być to zwykłe środki czyszczące, ale produkty ze specjalną formułą przeznaczone do czyszczenia bursztynu. Tylko wówczas można mieć pewność, że jantar nie ulegnie zniszczeniu.

Jantar: Właściwe przechowywanie

W przypadku bursztynu ważne jest odpowiednie przechowywanie biżuterii. Po pierwsze należy zadbać, aby miejsce przechowywania było suche. Po drugie najlepiej trzymać jantar w oddzielnym woreczku bądź szkatułce wyłożonej miękką bawełną. Po trzecie nie należy brać kąpieli czy prysznica, mając na sobie bursztynową biżuterię.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas