Imiona z popkultury i bajek. Ludzie naprawdę je noszą
Najpopularniejsze imię nadawane dziewczynkom pochodzi od bajkowego owada? Choć w 2025 roku najwięcej dziewcząt otrzymało imię Maja, trudno uwierzyć, że rodzice zainspirowali się bajką o pszczółce. A może jednak to wcale nie jest dziwne? Poznaj imiona, które pochodzą z bajek, filmów i popkultury.

Spis treści:
Imiona z bajek - wygrywają piękne księżniczki
Imiona inspirowane baśniami szczególnie chętnie nadaje się dziewczynkom - czy rodzice chcą w ten sposób, aby ich córeczka miała w sobie nieco książęcych cech? Być może. Nie ulega jednak wątpliwości, że imiona pochodzące z bajek o księżniczkach przede wszystkim pięknie brzmią. Do najpopularniejszych należą:
- Anastazja - w rejestrze PESEL imię to występuje ponad 25 tysięcy razy;
- Aurora - w rejestrze PESEL widnieje ponad 1000 kobiet o takim imieniu.
Rodzice wybierają również rzadsze bajeczne imiona, takie jak:
- Bella;
- Jasmina;
- Merida.
W bajkach szukają inspiracji również rodzice chłopców - jednym z imion, które zyskało na popularności w ostatnim czasie, jest Ariel, pochodzące z bajki o syrence. W Polsce nadaje się je z reguły potomkom płci męskiej, choć na świecie występuje ono również jako żeńskie. Imię Ariel ma jednak znacznie dłuższą historię - to imię biblijne, oznaczające po hebrajsku "lew Boga" albo "ogień Boga".

Sprawdź znaczenie imienia w imienniku
Imiona z seriali, które stały się popularne
Polskie seriale inspirowały rodziców do nazywania swoich córek całkiem klasycznymi i mało dziwnymi imionami. Dużo bardziej oryginalnie brzmiały imiona, pochodzące z seriali zagranicznych, a szczególnie południowoamerykańskich. W latach 80. i 90. XX wieku popularne stały się w Polsce imiona takie jak:
- Izaura (albo Isaura) - tak nazywała się bohaterka szalenie popularnego serialu "Niewolnica Isaura". Jej wyjątkowe imię stało się bardzo popularne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie;
- Milagros - nieco mniej rozchwytywanym, ale wciąż popularnym imieniem w Polsce lat 90. było Milagros, pochodzące od głównej bohaterki serialu "Zbuntowany Anioł".
Imiona z popkultury - niektóre pozycje zaskakują
Są takie imiona, które od razu kojarzą się z filmem, książką albo znaczącą postacią ze świata kultury. Nic dziwnego, że od lat z afisza nie schodzą takie imiona jak:
- Amelia - gdy w 2001 roku na ekrany kin wszedł film pod takim tytułem, ludzie oszaleli na punkcie imienia głównej bohaterki. Dziś w Polsce nosi je ponad 127 tysięcy kobiet;
- Matylda - fani "Leona zawodowca" doskonale rozumieją fascynację tym imieniem. Gdy film pojawił się w kinach, wielu kinomaniaków poczuło się zainspirowanych, by właśnie tak nazwać swoje córki. Obecnie w Polsce dziewczynek i kobiet o tym imieniu jest ponad 18,5 tysiąca;
- Syriusz - wertując rejestr PESEL nie natkniesz się na imię Draco, ale na Syriusza jak najbardziej. Mężczyzn o takim imieniu jest obecnie w Polsce 81 - czy część z nich rodzice nazwali ze względu na sympatię do Syriusza Blacka, bohatera książki i filmu "Harry Potter"?
- Geralt (albo Gerald) - podobno Wiedźmina nie da się nie kochać, dlatego wybór prawdziwego imienia tego bohatera dla swojego syna nie wydaje się być kontrowersją. W Polce obecnie żyje niemal 300 mężczyzn, którzy noszą imię tego wyjątkowego popkulturowego łowcy potworów.
Geralt z Rivii czy Elsa z Krainy Lodu? Choć czasem trudno w to uwierzyć, bajki i seriale bywają dla rodziców źródłem inspiracji przy wyborze imienia dla dziecka. Niektóre bajkowe imiona stają się jednak obecnie na tyle popularne, że zdziwienie ustępuje miejsca uśmiechowi zrozumienia.