Zamiast wylewać do zlewu, podlej storczyki. Takich kwiatów pozazdroszczą sąsiadki
Nie tylko dodają wnętrzom uroku, ale są również idealnym wyborem dla osób, które cenią elegancję i naturalną harmonię w swoim otoczeniu. Storczyki mogą kwitnąć przez długi czas, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W uprawie tych popularnych kwiatów doniczkowych pomoże prosta odżywka. Często nie zdajemy sobie sprawy, że produkujemy ją w domu podczas przyrządzania obiadu.

Dla wielu osób są klejnotem w kolekcji roślin doniczkowych. Storczykimają piękne, delikatne kwiaty, które pasują do każdego wnętrza. Wbrew stereotypom, są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i mogą kwitnąć przez wiele miesięcy. Chcąc je wzmocnić i przedłużyć kolorowy spektakl na parapecie, warto sięgnąć po domowy nawóz do storczyków. Przygotowanie nie sprawi żadnych kłopotów.
Spis treści:
Nie wylewaj do zlewu. Storczyki uwielbiają taką odżywkę
Coraz więcej osób szuka naturalnych alternatów dla syntetycznych nawozów. Tego typu rozwiązania bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku orchidei, które źle reagują na przenawożenie. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie wody z gotowanych warzyw do podlewania storczyków. Możesz wykorzystać płyn, który zostaje np. po obróbce ziemniaków.
Naturalna odżywka jest zasobna w skrobię, która stymuluje wzrost całej rośliny. Do tego dochodzą witaminy z grupy B (zwłaszcza B1, B2 i B3) oraz liczne minerały. W wodzie z gotowanych warzyw nie brakuje potasu, magnezu, żelaza, wapnia i fosforu. Taka kombinacja jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy, wzmacniania ścian komórkowych, wsparcia korzeni i zdolności rośliny do regeneracji.

Zobacz także: Wymieszaj kilka łyżek z wodą i podlej skrzydłokwiat. Kremowe kwiaty to dopiero początek
Kwitnienie storczyka będzie długie i obfite
Każdy z dobroczynnych składników przekłada się na wiele aspektów uprawy storczyków. Trudno oczekiwać bujnego kwitnienia, jeśli okaz będzie osłabiony i mizerny. Woda z gotowania warzyw dostarcza witaminy i minerały, które zwiększają odporność roślin na stres środowiskowy. Wzmacniają system korzeniowy i wpływają na ładne wybarwienie i dobry stan liści. Gdy te warunki są spełnione, storczyk może rozwijać się bez przeszkód, wytwarzając efektowne kwiaty.
Zobacz również:
Jak stosować domowy nawóz do storczyków?
W celu wykorzystania wody z gotowanych warzyw jako nawozu dla storczyków należy postępować zgodnie z kilkoma zasadami. Jarzyny gotuj jak zwykle, ale nie dodawaj soli ani dodatkowych przypraw.
Po ugotowaniu wodę wlej do naczynia i pozostaw do ostygnięcia. Chłodnego płynu nie musisz rozcieńczać. Używaj do podlewania storczyków zamiast zwykłej wody raz w tygodniu. Szybko zauważysz, że kondycja kwiatów uległa poprawie, a kolorowe płatki będą utrzymywać się długimi tygodniami.