Jak czyścić meble na wysoki połysk?

Meble z połyskiem są symbolem elegancji i dobrego gustu i pewnie między innymi dlatego tak chętnie stawiamy właśnie na nie, urządzając nasze mieszkania, biura i gabinety. Aby prezentowały się pięknie nie tylko tuż po ich zakupie, musimy o nie odpowiednio dbać, przestrzegając odpowiednich, pielęgnacyjnych zasad i używając do ich czyszczenia wybranych środków. Jakich konkretnie? Wskazówki znajdziesz poniżej.

article cover
©123RF/PICSEL

Najważniejsze regularne przecieranie

©123RF/PICSEL

Meble z połyskiem choć wyjątkowo piękne, mają jedną podstawową wadę: na ich powierzchni widać nawet najmniejszą plamkę czy odcisk palca. Aby uniknąć mniejszych lub większych wpadek - zwłaszcza przed gośćmi - warto trzymać się podstawowej zasady: Regularne przecieranie powierzchni to elementarny, a jednocześnie kluczowy krok do sukcesu, czyli nienagannie wyglądających mebli. Co najważniejsze, czynność ta - jeżeli tylko będziemy wykonywać ją sumiennie - wcale nie zajmie nam dużo czasu i nie wymaga użycia wyszukanych środków.

Jak uniknąć smug na meblach?

Jeśli mamy do czynienia z lekkimi zabrudzeniami (typu odciski po palcach), to możemy szybko się ich pozbyć, przecierając powierzchnie mebli lekko namoczoną w letniej wodzie i co być może najważniejsze dobrze odciśnięta szmatką (najlepiej wykonaną z mikrofibry). Zabieg czyszczenia należy powtórzyć, używając jednak suchej szmatki i wypolerować nią umyte wcześniej powierzchnie mebli. Ten prosty zabieg sprawi, że unikniemy tworzenia się mało estetycznych smug na frontach szafek czy ich blatach.

Jak pozbyć się uporczywych zabrudzeń z mebli?

©123RF/PICSEL

Jeśli na meblach pojawiły się trwalsze zabrudzenia lub ich powierzchnie nie były przecierane regularnie, do ciepłej wody należy dodać niewielką ilość mydła i starannie połączyć składnik. W tak przygotowanej mieszance zamaczamy miękką szmatką, dobrze ją wyciskamy, a następnie dokładnie oczyszczamy nią zabrudzone powierzchnie mebli. Zabieg pielęgnacyjny należy powtórzyć, używając w tym celu tym razem suchej szmatki.

Jeśli powstałe na meblach zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, mydło może zastąpić płyn do mycia naczyń, środek przeznaczony do mycia szyb lub niewielka ilość soku z cytryny. W kolejnych krokach postępujemy analogicznie jak w przypadku pierwszej metody.

Jakich środków nie należy używać do czyszczenia?

©123RF/PICSEL

Która szkoła mycia mebli będzie optymalna? Warto przetestować wszystkie możliwe rozwiązania i sprawdzić, które najlepiej zda egzamin w przypadku mebli zdobiących nasze wnętrza.

Niezależnie od opcji, za którą się ostatecznie opowiemy, warto pamiętać o tym, aby unikać wykorzystywania do czyszczenia mebli tak zwanych mleczek.

Z reguły zawierają w swoim składzie mikrogranulki, które mogą spowodować początkowo niewielkie uszkodzenia, które z czasem staną się bardzo widoczne i trwale popsują wygląd naszych eleganckich mebli.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas