Jak czyścić przypalone żelazko?

Żelazko to jeden ze sprzętów domowych, którego używa się bardzo często. Wyprasowane ubrania, wolne od zagnieceń, wyglądają bardziej schludnie i elegancko. Niestety niejednej osobie z pewnością przytrafiło się przypalenie żelazka, przez co na jego stopie pozostał trudny do usunięcia osad. Taki sprzęt może z łatwością pobrudzić ubrania, warto więc jak najszybciej pozbyć się brudu z żelazka. Z usunięciem osadu świetnie poradzą sobie domowe, naturalne sposoby przy pomocy łatwo dostępnych produktów często używanych w kuchni. Jak czyścić przypalone żelazko, by go nie uszkodzić?

Przypalone żelazko
Przypalone żelazko©123RF/PICSEL
Jak wyczyścić żelazko? Trzy sposoby na brudną stopę żelazkaInteria DIY

Czyszczenie żelazka octem lub sokiem z cytryny

Ocet i sok z cytryny na przypalenia
©123RF/PICSEL

Przypalonego żelazka nie powinno się szorować ostrym przedmiotem, żeby nie uszkodzić stopy urządzenia. Lepiej też nie używać środków czyszczących do innych powierzchni, gdyż nie wiadomo, jak podziałają na powłokę żelazka. Dostępne są środki czyszczące odpowiednie do tego rodzaju sprzętu, ale wystarczy zastosować tańsze, naturalne sposoby. Najprostszą metodą na przypalone żelazko, jest wyczyszczenie go szmatką namoczoną w occie lub soku cytrynowym. Produkty te z łatwością usuną zabrudzenie. Stopę najlepiej przecierać przy lekko nagrzanym żelazku (nie gorącym, by się nie poparzyć). Należy jednak zawsze robić to po wyłączeniu urządzenia z prądu. Brud z otworów na parę można usunąć za pomocą patyczka higienicznego namoczonego w occie.

Czyszczenie żelazka sodą oczyszczoną

Czyszczenie sodą
©123RF/PICSEL

Ocet i cytryna poradzą sobie z niewielkimi przypaleniami. Gdy jednak osad jest trudniejszy do usunięcia, można wyczyścić żelazko sodą oczyszczoną. W tym celu należy wymieszać 1 łyżeczką sody z 2 łyżkami octu. W tak sporządzonej mieszaninie namocz gąbkę lub ściereczkę i przetrzyj lekko rozgrzane żelazko.

Czyszczenie żelazka roztworem z octu i soli

Dobrym sposobem na wyczyszczenie przypalonego żelazka jest także użycie mieszanki z octu i soli kuchennej. Należy zmieszać składniki w proporcji 1:1 i podgrzać w naczyniu. Wyłącz roztwór, zanim zacznie wrzeć i namocz w nim szmatkę. Przecieraj nią zabrudzone żelazko, a na koniec przemyj stopę urządzenia szmatką nasączoną w wodzie destylowanej.

Czyszczenie żelazka za pomocą gazety i soli

Sól kuchenna na przypalenia
©123RF/PICSEL

Równie skuteczna metoda na pozbycie się zwęglonego osadu z żelazka to użycie gazety i soli kuchennej. Czarno-białą gazetę należy posypać solą, najlepiej drobnoziarnistą, by nie rysowała powierzchni urządzenia. Następnie prasuj taką powierzchnię, aż zabrudzenie z żelazka zniknie. Sposób ten najlepiej zastosować w przypadku żelazka ze stopą stalową. Z solą źle reagować może powłoka teflonowa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas