Jak czyścić rolety okienne? Dowiedz się, jak pozbyć się szkodliwej pleśni

Rolety okienne są niezbędnym akcesorium w domu, które pomaga w zachowaniu prywatności i stanowi element dekoracyjny wnętrz. Niestety materiał rolet jest miejscem osiadania się kurzu i roztoczy, które mogą źle oddziaływać na zdrowie. Ponadto pod wpływem wilgoci często tworzy się trudna do usunięcia pleśń. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o rolety i ich systematyczne czyszczenie. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wyszorować zabrudzony materiał.

Czyste rolety okienne to podstawa, gdyż zapobiega to tworzeniu się pleśni i gromadzeniu roztoczy
Czyste rolety okienne to podstawa, gdyż zapobiega to tworzeniu się pleśni i gromadzeniu roztoczy123RF/PICSEL

  • Systematyczne mycie rolet pozwala na pozbycie się kurzu i roztoczy, a także zapobiega powstawaniu pleśni.
  • Pleśń na roletach powstaje w wyniku złej cyrkulacji powietrza w domu lub mieszkaniu.
  • Do czyszczenia rolet, na których pojawiła się pleśń, najlepiej wykorzystać domowe środki czystości.
  • By zapobiec rozwojowi pleśni na roletach, ważne jest regularne sprawdzanie kanałów wentylacyjnych.

Jak często trzeba czyścić rolety?

Rolety powinny być czyszczone przynajmniej dwa razy do roku, przy okazji mycia okien. Dzięki temu szanse na rozwój pleśni maleje, a osadzający się na nich kurz, również nie będzie stanowić problemu. Do pielęgnacji rolet możesz zastosować proste i sprawdzone patenty, które nie zniszczą delikatnego materiału. Jeśli zabrudzenia nie są duże, przetrzyj je wilgotną szmatką. Pamiętaj, że musi być czysta i dobrze wyciśnięta, aby nie zostały brzydkie plamy.

Skąd bierze się pleśń na roletach?

Pleśń jest szkodliwa dla układu oddechowego i może wywoływać alergię
Pleśń jest szkodliwa dla układu oddechowego i może wywoływać alergię123RF/PICSEL

Pleśń na roletach jest wynikiem wilgoci, której rozwojowi sprzyja szczególnie okres grzewczy. Oprócz porządnego szorowania rolet, trzeba też zlikwidować przyczynę. Najpierw pozbądź się źródła problemu, które sprzyja rozwojowi pleśni. Należy często wietrzyć pomieszczenia, warto też zainwestować w pochłaniacz wilgoci. Można też wykorzystać żel krzemionkowy, który absorbuje wilgoć. Jest dostępny w sklepach w formie papierowych saszetek. Wystarczy rozmieścić go w pokoju, w którym występuje zbyt wysoka wilgotność powietrza. Warto pamiętać, że grzyby pleśniowe mogą powodować problemy z układem oddechowym i wywoływać alergię.

Niezawodny sposób na pozbycie się pleśni z rolet

Pozbycie się pleśni z rolet wymaga zastosowania mocniejszych środków. Na rynku dostępnych jest wiele detergentów grzybobójczych, ale mogą one uszkodzić materiał. Najlepiej więc wykorzystać proszek do prania i płyn do mycia naczyń w połączeniu z ciepłą wodą (proporcje 1:1:2). Mieszankę nanieś za pomocą dobrze wyciśniętej gąbki i delikatnie wetrzyj. Pozostaw ją do wchłonięcia na pół godziny, a następnie wysusz ręcznikami papierowymi. Takim preparatem możesz też wyczyścić rolety drewniane czy antywłamaniowe.

Jak zapobiec powstawaniu pleśni na roletach?

Rolety można wyczyścić za pomocą domowych środków
Rolety można wyczyścić za pomocą domowych środków123RF/PICSEL

By zniwelować ryzyko pojawienia się pleśni na roletach, musisz zadbać o kilka aspektów. Po pierwsze pamiętaj o systematycznym odkurzaniu rolet. Po drugie dbaj o dobrą cyrkulację powietrza w domu przez cały rok. Sprawdzaj regularnie kanały wentylacyjne, a jeśli to możliwe, pranie wystawiaj na balkon. Temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w graniach 20 stopni Celsjusza.

Pamiętaj też o prawidłowym wietrzeniu mieszkania, aby nie panowała w nim zbyt wysoka wilgotność powietrza. Trzeba na to zwrócić uwagę, szczególnie w okresie grzewczym. W pierwszej kolejności zakręć kaloryfery i odczekaj około pięciu minut. Dzięki temu grzejniki nie będą zbędnie oddawać ciepła, a to pozwoli na zaoszczędzenie energii cieplnej. Dopiero po upływie czasu otwórz okna na oścież, by do środka wpadło więcej świeżego powietrza. W okresie jesienno-zimowym czas wietrzenia nie powinien przekraczać 10 minut.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas