Jak dbać o ogródek

Objaśniamy, jak odczytać... zielony kod! Dzięki niemu dbanie o domowy ogródek nie będzie ci sprawiać żadnych kłopotów.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o ich potrzebach, odczytasz przyglądając się...liściom
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o ich potrzebach, odczytasz przyglądając się...liściom123RF/PICSEL

Niepotrzebne ci liczne książki o pielęgnacji roślin doniczkowych. Wszystko, co powinnaś wiedzieć o ich potrzebach, odczytasz przyglądając się...liściom.

Jak to możliwe? Wygląd roślin zależy m.in. od tego, jakie było ich naturalne środowisko.

Wilgotność powietrza, nasłonecznienie, częstotliwość opadów – to wszystko wpłynęło na wielkość, kolor, sprężystość czy fakturę liści. Z ich wyglądu możesz więc wywnioskować, do jakich warunków rośliny są przyzwyczajone i w jakich czują się najlepiej. Teraz wystarczy tylko możliwie jak najwierniej te warunki odtworzyć.

Fikus sprężysty i psianka pieprzowa choć wyglądają inaczej...mają liście o podobnej budowie – sztywne, podłużne i skórzaste. Dlatego obydwa gatunki lubią spryskiwanie, lekko wilgotną ziemię i dużo światła.

Drobne – roślinę podlewaj oszczędnie

Rośliny o drobnych listkach nie mogą poradzić sobie z odparowywaniem wody, ale nie służy im też przesuszenie. Dlatego takie gatunki, jak solejrolia czy fikus pnący, podlewaj umiarkowanie raz w tygodniu. W czasie okresu grzewczego zraszaj je codziennie, a wiosną – co drugi dzień.

Nasza rada: Takie roślinki nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej czują się więc w miejscach półcienistych i na parapetach od północnej strony.

Wielobarwne – uwaga na słońce

Pięknie wybarwione liście difenbachii, maranty i kalatei to zasługa jasnego stanowiska. Ale uwaga! Zbyt silne działanie promieni słonecznych powoduje blaknięcie liści. Dlatego nie powinny stać w oknach południowych oraz zachodnich. Na kolorowe liście dobrze działa przecieranie miękką wilgotną ściereczką.

Nasza rada: Kolorowe okazy kochają wilgotne powietrze. Będą wspaniale i zdrowo rosły, gdy ustawisz doniczki na podstawkach z kamykami (dno doniczki nie może być bezpośrednio zanurzone w wodzie).

Mięsiste – nie straszna im susza

Sukulenty, np. aloes, drzewko szczęścia, rozchodnik pochodzą z terenów, gdzie deszcze padają rzadko, ale są ulewne. Dlatego rośliny mają grube liście, dzięki którym magazynują wodę.

W domowej uprawie warto naśladować naturę i podlewać je raz na 2–3 tygodnie, ale obficie. Przed kolejnym podlewaniem pozwól ziemi dobrze przeschnąć.

Nasza rada: Te rośliny uwielbiają słońce i dużą ilość światła, dlatego ustawiaj je jak najbliżej okna – najlepiej południowe go. Latem wystaw na tras lub balkon na słonecznym stanowisku.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas