Jak dbać o sztućce i noże kuchenne?

Czyste i zadbane sztućce są ozdobą każdego stołu oraz kuchni, a ostre i błyszczące noże niezbędnym atrybutem każdej pani domu. Jednak doprowadzenie ich do takiego stanu nie jest prostym zadaniem, szczególnie, gdy mamy do czynienia ze stalą nierdzewną wysokiej jakości. Jak zatem dbać o sztućce i noże kuchenne, by służyły nam przez lata? Podpowiadamy sprawdzone sposoby, które na pewno nie zawiodą.

article cover
©123RF/PICSEL

Jak czyścić sztućce?

©123RF/PICSEL

Na wielu stronach z poradami znajdziemy wiele sugestii dotyczących czyszczenia sztućców. Jedni piszą, żeby czyścić je chemicznymi środkami przeznaczonymi specjalnie do czyszczenia sztućców, inni, że znacznie lepiej sprawdzą się domowe sposoby, na przykład użycie pasty do zębów. Prawda jest jednak taka, że sztućce najlepiej czyścić w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Dotyczy to zarówno tych wykonanych ze stali nierdzewnej niższej klasy, jak i wyższej. Sztućce należy czyścić miękką gąbką, pozbawioną jakichkolwiek metalowych elementów, które mogłyby spowodować zarysowania.

Nabłyszczanie

Jeśli nasze sztućce są już dokładnie wyczyszczone, czas na ich nabłyszczanie. Sam płyn do naczyń może nie sprostać temu zadaniu. Świetnie sprawdzi się ocet jabłkowy, ponieważ jest znacznie łagodniejszy niż tradycyjny. To środek w pełni bezpieczny dla stali, nawet tej najdelikatniejszej. Po wyczyszczeniu i dokładnym opłukaniu sztućców, należy umieścić je w misce z wodą z dodatkiem octu (100 mililitrów octu na 500 mililitrów wody) na kilka minut. Następnie wyciągamy sztućce i przechodzimy do polerowania.

Polerowanie

©123RF/PICSEL

Sztućce najlepiej polerować suchą i czystą szmatką wykonaną z naturalnego materiału. Polerowanie nie jest trudną sztuką, zważając na to, że robimy to wyłącznie dla własnego użytku. Wystarczy pocierać szmatką sztućce mocniej lub delikatniej w zależności od intensywności zacieków, które chcemy usunąć z ich powierzchni.

Przechowywanie sztućców

By sztućce pięknie się prezentowały i szybko nie niszczyły, musimy zapewnić im również odpowiednie przechowywanie. Jeśli są to sztućce codziennego użytku, zadbajmy o to, by znajdowały się w czystym pojemniku z kilkoma przegrodami - każda na inny rodzaj sztućców. Sztućce z wysokiej jakości stali, których zazwyczaj używamy podczas specjalnych okazji, najlepiej przechowywać w oryginalnych opakowaniach.

Jak czyścić noże

©123RF/PICSEL

Noże, podobnie jak sztućce, powinny być jak najrzadziej poddawane działaniu silnych chemicznych środków. Do ich czyszczenia używajmy ciepłej wody oraz płynu do naczyń. Noże nie przepadają za wilgocią, dlatego po umyciu należy dokładnie je osuszyć. Warto pamiętać, by nie dopuszczać do zasychania resztek jedzenia na ostrzach, ponieważ noże znacznie szybciej wówczas się tępią.

Ostrzenie

Jeśli chcemy, by nasze noże dobrze sprawdzały się podczas codziennego przygotowywania posiłków, nie możemy zapominać o ich regularnym ostrzeniu. Najlepiej wybrać do tego ostrzałkę. Dzisiaj na rynku mamy ich naprawdę szeroki wybór. Przy pomocy specjalisty z łatwością dobierzemy odpowiednią ostrzałkę do konkretnego typu noża.

Przechowywanie noży

Na to, jak działają nasze noże ma również wpływ miejsce, w jakim je przechowujemy. Zazwyczaj jest to szuflada, w której znajdują się również inne kuchenne przybory. Niestety, noże wtedy szybciej się tępią, ponieważ zderzają się z innymi przedmiotami. Najlepszym sposobem przechowywania noży jest powieszenie ich na magnetycznej listwie i włożenie do bambusowego bloku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas