Jak dobrać odpowiedni środek myjący do rodzaju podłogi?
Gdy widzisz plamę na podłodze, szybko chwytasz za mop i wycierasz. Tak naprawdę nie odkurzając najpierw podłogi, mopem rozcierasz cały brud dookoła. Jeśli tak robisz to naprawdę popełniasz duży błąd, który powielasz przez cały czas. Może jest to okazja do udoskonalenia swoich rutynowych czynności. Jeśli podążysz za kilkoma wskazówkami twoja podłoga będzie naprawdę czysta.
Po świecie krąży błędne przekonanie, że więcej mydła równa się czystszej podłodze. W rzeczywistości, zbyt dużo piany pozostawia po sobie lepkie ślady do których z łatwością przyklei się brud. Wybierając płyn do podłogi, niezależnie czy jest on naturalny czy handlowy, wybierz odpowiedni do danego rodzaju podłogi i używaj go oszczędnie.
Przed myciem podłogi, odciągnij nadmiar wody, najwięcej jak tylko się da. Niektóre w zależności rodzaju podłogi wycieraj prawie suchym mopem. Dobierz mopa do rodzaju podłogi. Pamiętaj, że mop sznurkowy wchłania ogromne ilości wody. Nigdy nie zostawiaj do wyschnięcia mokrego mopa w wiadrze. Narażasz się na rozmnożenie baterii oraz pleśni.
Podłoga drewniana
Sprawdź, czy twoja podłoga jest wykończona poliuretanem czy woskiem. Jeśli podłoga wykończona jest poliuretanem, użyj łagodnego płynu lub o neutralnym pH. Unikaj środków czyszczących z dodatkiem kwaśnych dodatków, które z czasem mogą uszkodzić drewno. Jeśli twoje podłogi są wykończone woskiem, użyj wilgotnego (prawie suchego) mopa, raz w tygodniu z niewielką ilością wody.
Podłoga laminowana
Podobnie jak w przypadku podłogi drewnianej, duża ilość wody może wypaczyć podłogę. Aby umyć podłogę laminowaną użyj wilgotnego mopa. Plamy usuwaj punktowo. Nigdy nie stosuj komercyjnych płynów do czyszczenia z nabłyszczaczem.
Podłoga winylowa
Jednym z najlepszych środków czyszczących tego rodzaju podłogi jest roztwór octu jabłkowego i wody. Ze względu na swą kwaskowatość, ocet pomaga usunąć zanieczyszczenia, jednocześnie dezynfekując podłogę.
Linoleum
Nie jest tak odporna jak winyl i wymaga łagodniejszego środka czyszczącego. Najlepszym środkiem do mycia podłóg z linoleum jest płyn do mycia naczyń. Do butelki ze spryskiwaczem wlej ciepłą wodę i odrobinę płynu. Rozpylaj wodę sekcja po sekcji i zmywaj wilgotnym mopem.
Podłoga kamienna
Do tej podłogi skuteczne i najlepsze będzie łagodny środek czystości. Wybierz te o neutralnym pH, niechelatujący, który nie reaguje z minerałami w kamieniu. Zapomnij o myciu podłogi wodą z wybielaczem, amoniakiem lub octem, mogą uszkodzić kamienne płytki.
Płytki ceramiczne
Biały ocet i woda to skuteczny środek do mycia płytek ceramicznych. Jest nietoksyczny i eliminuje zapach. Świetny środek dla domu ze zwierzętami i dziećmi.