Jak i czym czyścić grill?

Sezon na grilla rozpoczyna się przeważnie wtedy, kiedy pogoda na zewnątrz sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Często zdarza się, że używamy go aż do jesieni – intensywne smażenie mięs powoduje, że grill bardzo szybko się brudzi, a zaniedbany nie zachęca do przygotowywania na nim posiłków. Aby się zbytnio nie przemęczać, w artykule podpowiemy jak i czym skutecznie czyścić grill.

Grillowanie
Grillowanie ©123RF/PICSEL

Kiedy czyścić grill?

Grill
©123RF/PICSEL

Czyszczenie grilla powinno następować po każdym jego użyciu – pozostałe resztki jedzenia przypalając się wydzielają silnie trujące toksyny. Dodatkowo, każdorazowe jego czyszczenie zapobiega osiadaniu kolejnych warstw tłuszczu – w przeciwnym razie będzie odkładał się na potrawach podczas następnego jego użycia. Pielęgnacja nie może ograniczać się tylko do rusztu, który ma kontakt z jedzeniem, ale również do pozostałych części: paleniska i ociekacza (o ile taki jest). Dodatkowo te zabiegi sprawią, że będzie on służył niezawodnie przez kolejne sezony.

Czyszczenie grilla węglowego

Grill węglowy
©123RF/PICSEL

Czyszczenie powinno rozpocząć się po zakończeniu grillowania, kiedy jest jeszcze ciepły, ale nie za gorący. Po ściągnięciu rusztu można ręcznikiem papierowym przetrzeć zalegający tłuszcz. Gdyby pozostawały na nim resztki jedzenia, można potraktować go zwilżoną gąbka, albo specjalną szczotką z metalowym włosiem. Jeśli to nie pomoże – można wstawić go do pojemnika z ciepłą wodą, aby resztki jedzenia mogły odmoknąć – wtedy łatwiej jest się ich pozbyć. Ważne jest, aby pozostałe elementy grilla wyczyścić, dopiero gdy węgiel bądź brykiet skończy się żarzyć – nie powinno się zalewać ich jeszcze gorących wodą, gdyż spowoduje to dodatkowe dymienie i unoszenie się tłuszczu. Po opróżnieniu paleniska należy je wyczyścić np. specjalnymi specyfikami dedykowanymi do powierzchni grillowych, bądź zwykłą nawilżoną gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Czyszczenie grilla gazowego

Grill gazowy
©123RF/PICSEL

Czyszczenie grilla gazowego należy wykonać po jego wystygnięciu – ważne jest, aby najpierw odkręcić butlę gazową i mieć pewność, że jest ona szczelna. Następnie można delikatnie rozkręcić palniki oraz kurki i dokładnie przetrzeć je zwilżoną gąbką z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń. W zależności od stopnia zbrudzenia można użyć specjalnych, dedykowanych specyfików do jego odtłuszczania. Dodatkowo należy pamiętać o ociekaczu, który trzeba koniecznie wyczyścić: albo specjalistycznymi środkami, bądź jeśli nie jest mocno zabrudzony, gąbką z delikatnym detergentem. Warto też wyczyścić elementy łączące grill z butlą gazową – konieczne jest kontrolowanie ich stanu i w razie konieczności trzeba je zaimpregnować.

Grill elektryczny

©123RF/PICSEL

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy upewnić się, że został odłączony od prądu. Następnie trzeba delikatnie zetrzeć nadmiar tłuszczu. Powierzchnia przeważnie jest pokryta powłoką teflonową, która wymaga ostrożności - należy użyć delikatnych narzędzi do jej czyszczenia. Jeśli na jej powierzchni jest trudny do usunięcia tłuszcz, można przyłożyć do grilla odrobinę wilgotne arkusze ręcznika papierowego i pozostawić je na kilkanaście minut. Wtedy łatwiej będzie się pozbyć brudu i resztek jedzenia. Gdyby i to nie pomogło, należy sięgnąć po odpowiednie środki chemiczne.

Sztuczki i porady przy grillowaniu

©123RF/PICSEL

Zawsze lepiej zapobiegać powstawaniu brudu, niż mozolnie się go później pozbywać. Dlatego warto zastosować specjalne tacki albo ułożyć poprzekłuwane arkusze folii aluminiowej. Zabieg ten pozwoli ograniczyć ilość tłuszczu, która będzie kapać, a poza tym mięso nie będzie przywierało do powierzchni rusztu. Dodatkowo, jeśli nie ma możliwości zastosowania specjalistycznych środków, bądź nie ma się do nich przekonania, można użyć domowych sposobów. Przelany do butelki ze spryskiwaczem ocet świetnie poradzi sobie z zalegającym tłuszczem, a papka z sody i odrobiny wody pozostawiona na przypalonej powierzchni sprawi, że łatwiej będzie ją wyczyścić. Przekrojona na pół cebula, którą będziemy pocierać kratki rusztu, łatwiej zbierze resztki jedzenia, a na mocniejsze zabrudzenia pomoże posypanie rusztu solą, którą po zbrązowieniu trzeba zetrzeć drucianą szczotką.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas