Jak i kiedy sadzić tulipany jesienią?
Jesień to odpowiedni czas na sadzenie kwiatów cebulowych, a wśród nich jednym z najpopularniejszych jest tulipan. Roślina ma ponad 120 gatunków i 15 tysięcy odmian, jest zatem w czym wybierać. Kiedy sadzić tulipany? Jak to robić, by wiosną wyrosły wspaniałe okazy? Oto kilka podstawowych zasad.
Kiedy sadzić tulipany?
Tulipany to bardzo różnorodne rośliny cebulowe. Poszczególne odmiany różnią się od siebie wielkością, kształtem i barwą płatków oraz terminem kwitnienia. Odpowiednio dobrane gatunki pozwolą cieszyć się tymi pięknymi kwiatami w ogrodzie przez całą wiosnę: od marca do czerwca.
Tulipany to wczesnowiosenne kwiaty cebulowe, które należy sadzić jesienią. Rośliny powinny zimować w glebie, bo chłód jest niezbędny, aby zainicjować ich kwitnienie. Kiedy sadzić tulipany? Można to robić przez całą jesień. Ważne, by cebulki zdążyły się ukorzenić przed nadejściem mrozów. Wypuszczanie korzeni trwa około czterech — sześciu tygodni, dlatego optymalny czas na ich posadzenie zależy od regionu Polski.
Jesienny termin sadzenia tulipanów zależy od regionu Polski
W tych częściach kraju, gdzie zima zagląda wcześnie, najlepiej wsadzić tulipany do gruntu we wrześniu i pierwszej połowie października. W cieplejszych regionach Polski cebulki można sadzić w drugiej połowie października, a nawet w listopadzie. Wybierając termin sadzenia tulipanów, warto zatem brać pod uwagę warunki atmosferyczne. Jeśli jesień jest piękna i ciepła, cebulki do ziemi można wsadzić nieco później. Należy jednak pamiętać, że sadzenie ich w listopadzie może być nieco ryzykowne, bo jeśli mróz nadejdzie szybko, to cebulki nie zdążą się ukorzenić, a co za tym idzie, nie wzejdą wiosną.
Gdzie sadzić tulipany?
Tulipan jest jedną z najczęściej uprawianych roślin ogrodowych na świecie. Doskonale sprawdza się na rabatach, obwódkach, skalniakach i jako kwiaty cięte. Można go uprawiać w ogródku, pod osłonami oraz w doniczkach na balkonie i tarasie.
Wybierając stanowisko dla tulipanów najlepiej zdecydować się na miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Dla cebulek sadzonych we wrześniu czy październiku można zaplanować stanowisko pod koronami drzew liściastych. Nim liście otulą drzewa, kwiaty tulipanów zdążą już przekwitnąć, zatem w okresie wzrostu i kwitnienia rośliny będą miały wystarczającą ilość słońca i ciepła.
Sadzenie tulipanów jesienią: Podłoże
Tulipany to rośliny niewymagające i łatwe w uprawie. Wyrosną w każdej glebie, ale trudne warunki mogą sprawić, że będą słabsze i mniej okazałe. Dlatego sadzenie tulipanów we wrześniu, październiku czy listopadzie może wymagać odpowiedniego przygotowania gleby. Kwiaty najlepiej rosną w przepuszczalnym, żyznym podłożu. Tulipanom wyjątkowo nie służy gliniasta gleba, która ma tendencję to zatrzymywania wody, przez co cebule gniją. W takim podłożu roślinom trudniej wytworzyć system korzeniowy, co jest szczególnym zagrożeniem w przypadku późnego sadzenia tulipanów.
Przed posadzeniem cebulek warto zatem odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu dobrze jest je spulchnić widłami na głębokość około 20 centymetrów. Następnie należy usunąć chwasty, kamienie i rozbić grudy ziemi. Aby użyźnić glebę, warto wymieszać ją z kompostem. W przypadku gliniastego podłoża można zmieszać je z piaskiem dla lepszego drenażu. Następnie podłoże należy zgrabić i pozostawić, aby nieco opadło.
Jak zabezpieczyć cebulki tulipanów przed szkodnikami i chorobami?
Przed przystąpieniem do sadzenia, warto zabezpieczyć cebulki tulipanów przed szkodnikami i chorobami. Szkodniki tulipanów to nornice, turkucie podjadki oraz węgorek niszczyk. W przypadku dwóch pierwszych szkodników cebule należy zabezpieczyć mechanicznie, czyli posadzić je w specjalnych koszykach lub osłonkach. Pojawieniu się węgorka niszczyka można zaradzić, stosując odpowiednie preparaty do dezynfekcji gleby oraz zaprawiając cebulę przeznaczonymi do tego celu preparatami.
Zaprawianie cebul to także sposób na ich ochronę przed wirusami i grzybami. Można rośliny moczyć w wodnym roztworze fungicydów lub zastosować środki biologiczne. Wśród domowych metod zaprawiania cebulek tulipanów warto wymienić kąpiel w nadmanganianie potasu. W 10 litrach wody należy rozpuścić 3 gramy środka i zanurzyć w nim cebule na 30 minut. Nadmanganian potasu ma właściwości odkażające.
Inną domową metodą zabezpieczenia cebul przed chorobami grzybowymi jest obsypanie ich pudrem dla dzieci oraz wsypanie nieco zasypki do otworu, w którym cebulka zostanie umieszczona.
Przed szkodnikami można zabezpieczyć cebulki, maczając je tuż przed posadzeniem w kąpieli wykonanej z wody i popiołu drzewnego. Taka zaprawa odstrasza owady i myszowate, a ponadto sole mineralne zawarte w popiele działają jak naturalne nawozy.
Jak sadzić tulipany jesienią?
Sadzenie tulipanów jesienią polega na wykopaniu otworu o głębokości trzy razy większej niż cebulka. Innymi słowy: im większa bulwa, tym głębiej należy ją zasadzić. Nie można wsadzać cebulek zbyt płytko, bo mogą wymarznąć. Jeśli mimo wszystko wyrosną z nich kwiaty, łodygi będą przechylone, a tulipany mogą się przerwacać. Cebulki należy wsadzić piętką do dołu, a szpiczastym końcem ku górze.
Tulipany najczęściej sadzi się na głębokości 10-15 centymetrów. W przypadku gliniastej, ciężkiej ziemi dobrze jest wykopać nieco głębszy otwór i wsypać do niego drenażową warstwę piasku, która zabezpieczy cebulki przed gniciem. Te wczesnowiosenne kwiaty pięknie prezentują się w grupach, toteż warto sadzić je w odległości 15-20 centymetrów. W przypadku niższych odmian odległość może być jeszcze mniejsza.
Aby wiosną na rabacie czy obrzeżu wyrosły równe rzędy tulipanów, można włożyć je do wytłoczek po jajach. Jedna cebulka, powinna zajmować miejsce jednego jajka. Po wsadzeniu bulwy wystarczy zasypać otwór ziemią — pod żadnym pozorem nie należy jej ubijać czy zadeptywać stopą!
Sadzenie tulipanów zakończone — pozostaje jedynie czekać na wiosnę, by cieszyć się efektami jesiennych prac ogrodowych.
Zobacz też: