Jak i w czym najlepiej prać pościel?

Kupując nową pościel często kierujemy się przede wszystkim względami wizerunkowymi i zwracamy uwagę głównie na jej kolor i fason, bagatelizując gatunek materiału, z jakiego jest wykonana i pomijając informacje producenta zamieszczone na metce. A to poważny błąd. To właśnie tam znajdziemy dokładną instrukcję dotyczącą optymalnego sposobu prania i przechowywania naszej pościeli, dzięki czemu będzie służyła nam przez długie miesiące, zachowa pięknie, żywe kolory, a my śpiąc w niej zapewnimy sobie komfortowy odpoczynek. Jak osiągnąć w tym względzie pełen sukces? Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo dbać o pościel.

article cover
©123RF/PICSEL

Jak dbać o pościel: Kilka złotych zasad

©123RF/PICSEL

Wspomniane już zostało, że metki nie są dołączane do wszelkich tekstyliów od przysłowiowej parady. Podobnie jest w przypadku pościeli. To one wskażą nam właściwy kierunek działań w sytuacji, gdy nie wiemy dokładnie, jak i w czym prać poszewki. Nieco uogólniając wątek można stwierdzić, że zdecydowaną większość dostępnych na rynku pościeli można swobodnie prać w pralce - tyle tylko, że w adekwatnej temperaturze i z użyciem odpowiednich środków. Każde odstępstwo od zaleceń może "skrócić życie" naszym poszewkom.

Wypierz pościel przed pierwszym użyciem

Nie zapomnijmy też, że "nowość" poszewek czy prześcieradeł nie zwalnia nas z obowiązku ich odświeżenia. Pranie ich przed pierwszym użyciem jest wymagane, zwłaszcza gdy będą z nich korzystać dzieci czy alergicy. Tak zwane pozostałości po procesie produkcji mogą podrażnić skórę, czy wywołać reakcje uczulające. A można w łatwy sposób oszczędzić sobie problemów i sprawić, że nasza pościel będzie aksamitnie miękka oraz zyska przyjemny zapach nabyty od płynu do płukania. Zaczęliśmy od ogółu, teraz przejdźmy do szczegółu, czyli jak i w czym prać pościel z poszczególnych materiałów.

Jak i w czym prać pościel z kory?

©123RF/PICSEL

Nie bez przyczyny pościel wykonana z kory cieszy się wśród nabywców niegasnącą popularnością. Jest bardzo łatwa w utrzymaniu, co trafia w gusta nawet najbardziej zabieganych. Powinna być prana w mechanicznie w temperaturze nie przekraczającej 60 stopni Celsjusza. Na metkach często pojawia się informacja wskazująca na to, że optymalna temperatura dla kory to 40 stopni Celsjusza. Jak nietrudno się domyślić prasować poszewek z kory nie trzeba, a wręcz jest ono zakazane. Nie zaleca się też ich wirowania. Jeśli masz jakieś wątpliwości, sprawdź oznaczenia na metce tekstylnej. Z pewnością przyjdą ci z pomocą.

Jak i w czym prać pościel z flaneli?

Gustujesz w gwarantującej miękkość i zabezpieczenie przed utratą ciepła pościeli flanelowej? W tym przypadku dozwolone jest pranie zarówno ręczne, jak i mechaniczne, a najbardziej adekwatna temperatura mieści się w przedziale od 40 do 60 stopni Celsjusza. O ile można użyć do prania względnie mało inwazyjnych środków piorących, to niezalecane jest stosowanie wybielaczy, zwłaszcza tych silnych, które zwiększają ryzyko blaknięcia czy nawet zniszczenia flanelowych tkanin.

Jak i w czym prać pościel satynową?

©123RF/PICSEL

Równie popularna jak pościel z kory jest ta wykonana z satyny. Przed jej pierwszym użyciem warto zapoznać się z informacjami producenta, bo w tym przypadku wymagania bywają różne. Najczęściej na metce znajdziemy oznaczenie wskazujące na to, że najbardziej optymalne jest pranie jej w temperaturze sięgającej 40-60 stopni Celsjusza. Oczywiście można ją prać mechanicznie. Lepiej unikać jednak silnych detergentów, a tym bardziej wybielaczy, które mogą uszkodzić delikatny materiał. Co więcej, wcale nie jesteśmy skazani na prasowanie satynowych poszewek. Możemy uniknąć tej żmudnej czynności, jeśli zrezygnujemy z wirowania pościeli i starannie rozwiesimy ją na suszarce tuż po zakończeniu programu prania, gdy jest jeszcze lekko wilgotna.

W czym prać białą pościel?

Tradycjonaliści stawiają na pościel białą. A takową trzeba prać często i najlepiej z użyciem przeznaczonych do niej środków. Na szczęście, w tym przypadku sprawdza się oczyszczanie mechaniczne w temperaturze około 40-60 stopni Celsjusza. Najlepsze suszenie zapewnia światło dzienne.

W czym prać pościel dla alergików?

Na koniec słów kilka o pościeli przeznaczonej dla alergików. W tym przypadku zalecana jest szczególna ostrożność oraz dbałość i częstotliwość działań. Roztocza powinny być usuwane z poszewek regularnie, dlatego pościel osoby z wrażliwą skórą powinna być prana raz na siedem-dziesięć dni i z użyciem odpowiednio dobranych środków, które nie zawierają składników drażniących skórę. Zakazane są wybielacze, wszelkie substancje zmiękczające oraz intensywnie aromatyzowane.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas