Jak jesienią zaaranżować balkon lub taras?
Jesienią przydomowe ogrody nieco zamierają – kwiaty nie są tak obfite, a niższe temperatury i brak słońca nie sprzyjają wzrostowi roślin. To jednak świetny moment, by oryginalnie i nastrojowo zaaranżować tarasy i balkony. Oprócz popularnych wrzosów i astrów warto umieścić na nich efektowne bukiety zasuszonych traw oraz różnokolorowe pnącza, które przetrwają nawet jesienne przymrozki. Całości dopełnią zimozielone iglaki i niewielkie krzewy w donicach. Pamiętaj, że na tarasie i balkonie jeszcze ważniejszą rolę będą teraz odgrywać światła solarne czy lampiony stworzone z dyni. Zapewnią one niepowtarzalny klimat podczas coraz dłuższych wieczorów.
Jesienne kwiaty
Oprócz różnych odmian wrzosów w doniczkach warto umieścić bardzo modne w ostatnich latach chryzantemy. Te kojarzone z listopadowym świętem kwiaty są odporne na chłód panujący w nocy i pozwolą w dalszym ciągu cieszyć się barwnym i kwitnącym balkonem czy tarasem. Trzeba jednak pamiętać, by umieścić je w nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Szczególnie efektowne są odmiany o dużych, kulistych kwiatostanach w kolorze żółtym, kremowym lub białym. Jesień to także czas astrów – ich drobne kwiaty będą kwitnąć aż do przymrozków i zachwycać różnymi kolorami – od różu i niebieskiego aż po ciemny fiolet. Trzeba jedynie pamiętać o regularnym ich podlewaniu. Prawdziwą ozdobą tarasu lub balkonu będzie też rozchodnik okazały o woskowych liściach i efektownych kwiatach w białym lub jaskraworóżowym kolorze. Roślina jest odporna na niskie temperatury i szkodniki. W towarzystwie wrzosów pięknie będzie się też prezentować hebe – karłowata roślina o ozdobnych liściach.
Trawy ozdobne
Na tarasie i balkonie zjawiskowo prezentują się także trawy ozdobne uprawiane w donicach. Do gatunków mrozoodpornych zalicza się Imperatę cylindryczną (uwagę przykuwa zwłaszcza jej czerwona odmiana Red Baron), kostrzewy, turzyce czy mikstanta chińskiego.
Bukiety z zasuszonych traw i ziół
Na stoliku i podłogach warto ułożyć wazony z bukietami zasuszonych kwiatów i kwiatostanów traw ozdobnych (np. z trawy pampasowej). Niezwykle efektownie prezentują się też zasuszone wianki zrobione z ziół i kwiatów, ozdobione jarzębiną. Można zawiesić je na ścianie, drzwiach balkonowych lub balustradzie balkonu. Każdej przestrzeni nadadzą romantyczny nastrój.
Zimozielone iglaki
Zieleń na balkonie i tarasie zapewnią niezastąpione iglaki, które będą świetnym tłem dla mniejszych roślin i dekoracji. Do uprawy w donicach nadają się niskie odmiany świerków i tuje, a także jałowce, cisy i kosodrzewiny. W zależności od odmiany rośliny te mogą mieć intensywny zielony kolor, ale też żółty (jałowiec pośredni, żywotnik wschodni), srebrzysty (świerk czarny), a nawet niebieski (jałowiec chiński).
Ozdobne pnącza
Pnącza zapewniają na balkonie lub tarasie większą prywatność, mogą też podzielić przestrzeń i sprawić, że stanie się ona miniaturą ogrodu. Wchłaniają też kurz i zanieczyszczenia, jednocześnie ożywiając każdą aranżację. Jedne z najbardziej ozdobnych pnączy to różne odmiany wilca, fasola wielokwiatowa, tunbergia i groszek pachnący. Godne uwagi są także pnącza wieloletnie, takie jak powojniki, winobluszcz i bluszcz pospolity, ale trzeba pamiętać, by wybierać odmiany mrozoodporne.
Kosz z owocami jesieni
Ciekawym dodatkiem aranżacji będzie też wiklinowy kosz z owocami jesieni – ozdobną kapustą, różnej wielkości dyniami, orzechami i jabłkami, wokół którego można rozsypać kasztany.