Jak narysować drzewo genealogiczne?

Genealogia - nauka, która pociąga i małych, i dużych. Nastała moda na szukanie swoich korzeni, źródeł pochodzenia i przodków. Zaczynamy tworzyć własne drzewa genealogiczne, rozrysowujemy więzi rodzinne, zapisujemy imiona i stopnie pokrewieństwa. Tworzymy drzewa genealogiczne przedstawiające ród, z którego się wywodzimy. Niektórzy drzewo genealogiczne robią już w szkole i od tego zaczyna się ich przygoda z poznawaniem kolejnych przodków. Inni zaczynają poszukiwać sami z siebie, często już jako dorośli, bywa, że zachęceni ciekawością dzieci.

Genealogia pociąga wielu
Genealogia pociąga wielu ©123RF/PICSEL

Jak wygląda drzewo genealogiczne?

Jak rysować drzewo genealogiczne?
©123RF/PICSEL

Jeśli chcesz przygotować drzewo genealogiczne swojej rodziny, musisz wiedzieć, że w tym znaczeniu słowo drzewo, wcale nie musi swoim wyglądem przypominać drzewa. Zresztą, nawet gdy zaczniesz rozrysowywać swoją rodzinę i będziesz to robić precyzyjnie, coraz dalej posuwając się w latach, narysujesz tyle rozgałęzień, że prędzej, czy później twoja roślina nie będzie wyglądała jak znane wszystkim drzewo.

To, jak drzewo genealogiczne będzie wyglądać, zależy od nas samych. Może to być po prostu schemat, na którym rozpisane będą kolejne pokolenia. Można też narysować drzewo zgodnie z dwiema opcjami:

1. w pniu narysuj siebie, a na kolejnych gałęziach członków swojej rodziny,

2. w pniu narysuj tych najstarszych, a im wyżej - tych młodszych.

Możesz też wykleić na karcie zdjęcia, które następnie połączysz różnokolorowymi liniami. Od czego zacząć przygotowywać drzewo genealogiczne? Przede wszystkim musisz poszukać kogoś, kto zna historię twojej rodziny i pomoże ci cofnąć się o kilka pokoleń. Zazwyczaj wystarczają dziadkowie, pradziadkowie lub rodzice. Mają oni wystarczającą wiedzę o waszych przodkach i historii rodziny, do kilku pokoleń wstecz. Jednak, jeśli chcesz dogłębnie poznać historię rodziny, najlepiej przeglądnąć np. księgi parafialne. Wtedy możesz odnaleźć przodków sprzed wielu, wielu lat.

Drzewo genealogiczne rodziny

Drzewa prezentują się róźnie
©123RF/PICSEL

Jeśli chcesz na swoim drzewie genealogicznym ująć wszystkich członków rodziny, będziesz potrzebował bardzo dużej kartki papieru. Zazwyczaj rodzice, dziadkowie, pradziadkowie mają rodzeństwo, to rodzeństwo ma swoje żony/swoich mężów, dzieci, te dzieci mają żony/mężów, dzieci.... W dawnych latach rodziny składały się z dużej ilości dzieci, które rodziły się na przestrzeni lat.

Gdy chcesz przygotować proste drzewo genealogiczne, skup się na głównej osi, czyli np. na dziadkach, następnie pokaż rodzeństwo rodziców, ale już nie rozwijaj ich "gałęzi".

Chyba, że interesujesz się rodzinnymi powiązaniami, wtedy śledź i rozrysowuj rodzinne powiązania cioć i wujków.

Czy warto tworzyć drzewo genealogiczne?

Śledzenie swoich korzeni, genealogia rodzinna to coś, co pociąga od zawsze i będzie zawsze ludzi interesować. Dlatego, jeśli pociąga to także ciebie, warto stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny.

Z czystej ciekawości warto sprawdzić, jak bardzo uda się nam cofnąć, ile pokoleń wstecz jesteśmy w stanie poznać. A może jesteś ciekawy, czy w twoich żyłach nie płynie krew dawnych władców? Często dzieci są ciekawe tego, jak mieli na imię ich pradziadkowie i inni krewni. Bywa, że często zaczątkiem poszukiwań jest np. imię dziecka, które nosi także ktoś inny w rodzinie. Zazwyczaj bez problemu jesteśmy w stanie cofnąć się do pokolenia pradziadków, dalej jest już trudniej.

Co ułatwi poznawanie rodziny?

Rysowanie drzewa to frajda
©123RF/PICSEL

Na pewno bliscy, którzy są w stanie opowiedzieć o naszych przodkach oraz oczywiście księgi kościelne, które są wielką skarbnicą wiedzy. Obecnie pojawia się też coraz więcej portali, gdzie ludzie wymieniają się różnymi wskazówkami, pomagają sobie wzajemnie odszukiwać krewnych. Niezwykle cenne są także zdjęcia. Te dawne, robione u fotografa, często mają z tyłu adnotację, kto jest na zdjęciu i kiedy zostało ono zrobione. Oglądając je, także możemy dowiedzieć się czegoś więcej o swojej rodzinie.

Nowe technologie a drzewo genealogiczne

Przy użyciu komputerów i smartfonów oraz dzięki specjalnie zainstalowanym w nich programach i aplikacjach można, bez użycia kartki i ołówka stworzyć drzewo genealogiczne. Oczywiście nowoczesne technologie nie zastąpią wiedzy o rodzinnych przodkach, mogą jednak pomóc w uzyskaniu tej wiedzy np. dzięki portalom społecznościowym, na których możesz poszukać np. swoich dalszych kuzynów i wymienić się z nimi posiadaną wiedzą na temat waszej rodziny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas