Jak nawozić storczyka jesienią i zimą?

Storczyki to przepiękne kwiaty, które chętnie uprawiamy w domu. Aby bujnie rosły i długo kwitły, należy o nie odpowiednio zadbać oraz zapewnić im dogodne warunki. Jednym z kluczowych zabiegów w pielęgnacji storczyków jest ich nawożenie. Kiedy je należy przeprowadzać i jakie nawozy zastosować? Okazuje się, że powinno wykorzystać się inne preparaty wiosną i latem, a inne w okresie jesiennym. Zatem, jak nawozić storczyka jesienią i zimą? Podpowiadamy.

Jesienią nawozi się storczyki w inny sposób niż wiosną i latem
Jesienią nawozi się storczyki w inny sposób niż wiosną i latem123RF/PICSEL

Kiedy nawozić storczyki?

Storczyki wymagają specyficznego nawożenia. W środowisku naturalnym zasiedlają konary drzew i zagłębienia skalne. Składniki odżywcze pobierają z gnijących resztek roślinnych oraz z wody podczas opadów albo z wilgoci, która skrapla się na liściach. Są to źródła ubogie w substancje odżywcze, przez co storczyki przystosowały się do takich warunków i nie mają zbyt dużych potrzeb pokarmowych. Aby jednak dobrze się rozwijały i bujnie kwitły, należy zasilać je minimalną ilością składników odżywczych. Nie powinno wykorzystywać się do tego nawozów uniwersalnych i przeznaczonych do innych roślin, gdyż są one za bardzo skoncentrowane. Należy zastosować nawóz specjalnie przeznaczony do storczyków.

Warto mieć na uwadze, że storczyki można nawozić jedynie w okresie wegetacji. Najintensywniej należy zasilać je wtedy, gdy zawiązują pąki kwiatowe i silnie się rozrastają - dzieje się to od kwietnia do sierpnia. Natomiast jesienią kwiaty te nie potrzebują zbyt wielu składników odżywczych, więc nawożenie nie powinno być już tak intensywne. Zimą - od grudnia do marca - należy całkowicie zaprzestać nawożenia storczyków.

Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY

Jak nawozić storczyka jesienią?

Jesienią dostarczamy storczykom więcej potasu i fosforu
Jesienią dostarczamy storczykom więcej potasu i fosforu123RF/PICSEL

Należy mieć na uwadze, że do zasilania storczyka używa się innego nawozu wiosną i latem, a innego jesienią. Podczas intensywnego wzrostu rośliny (kwiecień-wrzesień) należy stosować nawozy o podwyższonej zawartości azotu. W okresie zawiązywania pąków kwiatowych trzeba również zapewnić storczykom odpowiednią ilość fosforu i magnezu. Niedobór tych składników prowadzi bowiem do zasychania pąków i zahamowania rozwoju pędów kwiatostanowych.

Od połowy sierpnia należy zmniejszać ilość azotu dostarczanego storczykom. Rośliny zaczynamy zasilać nawozami jesiennymi, które zawierają większe stężenie fosforu i potasu. Te pierwiastki wydłużają okres kwitnienia storczyków i pobudzają rozwój nowych pąków kwiatowych. Przygotowują też rośliny do spoczynku i zwiększają odporność kwiatów na niedobór wody. Potas wzmocni też ich korzenie. Na przełomie października i listopada storczyki nawozimy preparatami o równej zawartości azotu, potasu i fosforu. Natomiast od grudnia do marca zaprzestajemy nawożenia.

Jak często nawozić storczyka?

Jesienią stosuj nawóz tylko raz w miesiącu
Jesienią stosuj nawóz tylko raz w miesiącu123RF/PICSEL

Do nawożenia storczyka jesienią najlepiej używać nawozów płynnych, gdyż możemy wtedy kontrolować ilość składników odżywczych uwalnianych do podłoża. Dostępne są również pałeczki nawozowe i aplikatory, jednak one dostarczają do podłoża taką samą ilość składników przez cały okres wegetacyjny. Płynny nawóz należy rozcieńczyć w miękkiej wodzie. O ile od kwietnia do sierpnia najlepiej nawozić storczyki co dwa tygodnie lub przy każdym podlewaniu roztworem o niskim stężeniu substancji pokarmowych (0,05-0,15 proc.), to w okresie jesiennym należy stosować niewielką dawkę nawozu raz na miesiąc.

Przy nawożeniu storczyków warto pamiętać o zasadzie, że nie należy dokarmiać roślin świeżo posadzonych przez 1-2 miesiące. Nie wolno też stosować preparatów nawozowych na suche podłoże - trzeba je najpierw obficie podlać tak, by woda spłynęła do podstawki.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas