Jak nawozić świerki?

Świerki to częsty wybór właścicieli ogrodów. To wdzięczne w uprawie i mało wymagające rośliny, które swoim zapachem umilają czas spędzany wśród zieleni. Aby świerki pięknie rosły, należy podlewać je w czasie suszy i od czasu do czasu zasilać. Jak nawozić świerki?

Jak nawozić świerki, by były bujne i zdrowe?
Jak nawozić świerki, by były bujne i zdrowe?123RF/PICSEL

Nawożenie świerków

Świerki preferują nawozy o kwaśnym odczynie
Świerki preferują nawozy o kwaśnym odczynie123RF/PICSEL

Świerki nawozi się w podobny sposób jak inne drzewa iglaste. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by robić to prawidłowo.

Po pierwsze świerków nie wymagają zasilania tuż po posadzeniu, w tym czasie trzeba natomiast pamiętać o ich podlewaniu. To drzewo iglaste nienawidzi suszy, toteż warto nawadniać także dorosłe drzewa, jeśli przez wiele dni nie padało.

Kiedy nawozić świerki?

Dorosłe świerki należy nawozić wiosną i początkiem lata. Najlepiej zasilać je od początku marca - kwietnia do połowy lipca. Świerki nie mają dużych wymagań glebowych. Rosną nawet na ubogim podłożu. Jednak bujne i zdrowe drzewa można osiągnąć, sadząc je w kwaśnej glebie. Takie środowisko najbardziej odpowiada świerkom, toteż dobrze jest zasilać je nawozami o kwaśnym odczynie.

Czym nawozić świerki?

Kiedy igły świerków brązowieją, to znak, że brakuje im magnezu
Kiedy igły świerków brązowieją, to znak, że brakuje im magnezu123RF/PICSEL

Dobrym wyborem w przypadku świerków będą nawozy zawierające siarczan amonu. W sezonie dorosłemu świerkowi należy dostarczyć około 30-40 g/m2 takiego nawozu, przy czym ⅓ dawki wiosną, a pozostałą część, gdy zaczną rozwijać się młode pędy, wówczas roślina potrzebuje najwięcej nitrogenium. Siarczan amonu to dobry nawóz dla roślin, azot w formie amonowej jest bowiem przez nie wolno pobierany i nie ulega wymywaniu z ziemi.

Jeśli igły świerków robią się brązowe, to znak, że roślinie brakuje magnezu. By drzewo miało soczyście zielony kolor, należy dostarczać mu około i 2-3 g/m2 tego pierwiastka. Poza azotem i magnezem świerki potrzebują także fosforu w ilości - 5 - 9 g/m2 oraz 10-18 g/m2 potasu. Połowę dawki tych pierwiastków dobrze jest podać roślinie wczesną wiosną, a drugą część - jesienią.

Rada: Nie zaleca się nawożenia świerków obornikiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas